Lavička zo známej rozprávky o krtkovi oživí Bratislavu, dokazuje naše dobré vzťahy s Českom

  • Už je to nejaký čas, odkedy sa Praha podelila o dizajn jedinečných lavičiek
  • Túto lavičku môžeš poznať z rozprávok o krtkovi
  • Jej dizajn nadväzuje na starú dobrú československú klasiku
  • Už je to nejaký čas, odkedy sa Praha podelila o dizajn jedinečných lavičiek
  • Túto lavičku môžeš poznať z rozprávok o krtkovi
  • Jej dizajn nadväzuje na starú dobrú československú klasiku

Hlavné mesto Slovenska získa 300 nových lavičiek. Ako informoval Matúš Vallo na svojom Facebooku, v uliciach Bratislavy ich uvidíš do konca tohto roka. Dizajn lavičky pochádza zo susedných Čiech, konkrétne z Prahy.

Pražská lavička je súčasťou Bratislavy už viac ako rok. V auguste minulého roka prvých 6 takýchto lavičiek pribudlo pri fontáne vo dvore Primaciálneho paláca. Primátor Bratislavy v tom čase uviedol, že by ich malo byť dokopy 1 000.

Bratislava slovensko lavička pražská lavička
zdroj: Bratislava.sk

Lavička z rozprávok o krtkovi

Ako informuje oficiálna stránka Bratislavy, dizajn lavičky vychádza zo starej dobrej československej lavičky, ktorú mnohí poznajú z detstva. Podľa jej autorov má ísť o funkčný, ergonomický a pohodlný prvok na sedenie.

Za návrhom stoja Michal Froněk a Jan Němeček, ktorí sú zo štúdia Olgoj Chorchoj. Títo dvaja dizajnéri sa stali víťazmi architektonickej súťaže na pražskú lavičku v roku 2017. Daná súťaž trvala takmer dva roky a neminul ju ani komplikovaný a drahý proces.

Matúš Vallo je preto rád, že sa Praha o tento dizajn podelila. „Dizajn lavičky nadväzuje na starú dobrú československú lavičku. Napadlo nám, že tento krásny dizajn by sa cítil doma aj v Bratislave,“ skonštatoval.

Videl si túto lavičku v uliciach Bratislavy?

Ako vysvetlil Roman Žitňanský, architekt Metropolitného inštitútu Bratislavy a riaditeľ sekcie verejných priestorov, mäkké tvary lavičky definujú ergonómiu sedenia, ktorú ocenila aj medzinárodná porota.

Nechýba im ani subtílnosť oceľovej konštrukcie, ktorá dizajnu dodáva ľahkosť a eleganciu. Ak ti je odniekiaľ povedomá, nemýliš sa. Lavičky tohto dizajnu totiž môžeš poznať zo známych rozprávok o krtkovi.

Bratislava slovensko lavička pražská lavička
zdroj: Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu

Prepojení aj po rozdelení

Bratislavu a Prahu okrem vzájomnej spolupráce spája už aj spoločná lavička.

“Som nadšený z toho, že sa bratislavskému kolegovi a primátorovi Bratislavy Matúšovi Vallovi zapáčili naše pražské lavičky,“ povedal primátor Prahy Zdeněk Hřib pred rokom pre oficiálnu stránku Bratislavy.

Ako dodal, vníma, že aj po rozdelení ostávame prepojení a vieme sa učiť navzájom. Podľa slov Matúša Valla mala lavička minulý rok veľký úspech. Spolu s ňou v Bratislave pribudli aj ďalšie prvky mobiliáru podľa českého vzoru.

Konkrétne ide o kôš a stojan na bicykle, ktoré ladia s mestským prostredím, tvoria jednotný set vhodný nielen do centra mesta, ale aj do okolitého prostredia a mestských častí.

Najviac lavičiek bude v Sade Janka Kráľa

Ďalších 300 lavičiek tohto dizajnu do Bratislavy pribudne vďaka partnerovi zo súkromnej sféry.

„Chcem sa poďakovať za spoluprácu a podporu súkromnej spoločnosti, vďaka ktorej do mnohých verejných priestorov Bratislavy pribudnú kvalitné, pohodlné a dobre vyzerajúce lavičky pre obyvateľky a obyvateľov,“ uviedol Matúš Vallo na svojom Facebooku.

Bratislava slovensko lavička pražská lavička
zdroj: Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu

Až 200 lavičiek pôjde do Sadu Janka Kráľa, pričom ostatné kusy nájdu ľudia v Parku Karlova Ves, v oblasti Mlynských nív, na Račianskej ulici, ale taktiež aj v Petržalke na Osuského a Ševčenkovej ulici.

„Takéto krásne lavičky má len Bratislava a Praha. Som rád, že sme našli partnera zo súkromnej sféry, ktorý zaplatil jednu tretinu z 1 000 lavičiek. Je to znak, že mu záleží na našom meste a verejnom priestore v ňom,“ dodal primátor Bratislavy s tým, že je za tento dar veľmi vďačný.

Zdroje: Bratislava, Facebook

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech