Lavrov rokoval s poradcom prezidenta Pellegriniho. Rusko ponúka Európe záruky

  • Sergej Lavrov rokoval v Minsku s Jánom Kubišom o spolupráci a bezpečnosti
  • Uviedol, že Rusko ponúkne Európe záruky
  • Nechcú útočiť na členské štáty NATO ani EÚ
kubislavrov
ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov rokoval v utorok v Minsku s poradcom prezidenta SR pre zahraničnú politiku Jánom Kubišom. Počas stretnutia zdôraznili význam udržiavania kontaktov a rozvoja spolupráce v ekonomickej, kultúrnej a humanitárnej oblasti, ako aj medziparlamentného dialógu, informovalo ruské ministerstvo zahraničných vecí citované agentúrou TASS, píše TASR.

Dostaň Startitup do svojich Google odporúčaní

Pridať ako preferovaný zdroj Startitup, odkaz sa otvorí v novom okne

Obaja diplomati si okrem toho „vymenili názory na medzinárodné otázky spoločného záujmu“, poznamenalo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Schôdzka Lavrova a Kubiša sa konala na okraj 3. minskej medzinárodnej konferencie o eurázijskej bezpečnosti. Na tejto konferencii v Minsku sa zúčastnili delegácie zo 48 krajín spolu so zástupcami siedmich medzinárodných organizácií. Medzi zahraničnými hosťami bola severokórejská ministerka zahraničných vecí Čche Son-hui a jej maďarský kolega Péter Szijjártó.

Lavrov hovoril o zárukách neútočenia voči NATO a EÚ

Sergej Lavrov v utorok vyhlásil, že Moskva je pripravená poskytnúť krajinám NATO a EÚ záruky o neútočení, a zopakoval, že Rusko nemá v úmysle zaútočiť na žiadneho z ich súčasných členov, uvádza TASR.

„Opakovane sme povedali, že sme nemali a nemáme v úmysle zaútočiť na žiadneho súčasného člena NATO alebo EÚ,“ povedal Lavrov v prejave na 3. minskej medzinárodnej konferencii o eurázijskej bezpečnosti, ktorá sa konala v bieloruskej metropole, informovala agentúra DPA.

Lavrov dodal, že Rusko je pripravené „zakotviť túto pozíciu v budúcich bezpečnostných zárukách pre túto časť Eurázie“.

Moskva opakuje kritiku voči Západu

Podľa DPA Lavrov zakomponoval tento návrh do prejavu, v ktorom do značnej miery opakoval kritiku Moskvy voči západným mocnostiam.

Povedal, že zmysluplný dialóg s lídrami krajín EÚ je nemožný, pretože odmietajú „skutočné kolektívne bezpečnostné záruky“. Podľa DPA to má znamenať záruky nielen proti Rusku, ale aj s ním v prípade ukončenia vojny na Ukrajine.

Ruský minister zahraničných vecí konštatoval, že Moskva je proti premene Eurázie „na léno NATO“.

Lavrov: NATO podkopáva bezpečnosť v Ázii

Podľa Lavrova sa NATO snaží „vybojovať si miesto v Tichomorí, čím podkopáva samotné základy regionálnej bezpečnostnej architektúry, ktorá sa desaťročia budovala okolo Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN)“. Cieľom tohto prístupu je podľa neho „obmedziť Čínu, izolovať Rusko a konfrontovať KĽDR“.

Vojna na Ukrajine, ktorú nariadil prezident Vladimir Putin, otriasla európskou bezpečnostnou architektúrou a snahy o jej ukončenie vyvolali otázky o tom, ako by sa Ukrajina mohla chrániť pred potenciálnymi budúcimi útokmi Ruska, konštatovala DPA.

Na konferencii v Minsku sa zúčastnili delegácie zo 48 krajín spolu so zástupcami siedmich medzinárodných organizácií. Medzi zahraničnými hosťami bola severokórejská ministerka zahraničných vecí Čche Son-hui a jej maďarský kolega Péter Szijjártó.

Dostaň Startitup do svojich Google odporúčaní

Pridať ako preferovaný zdroj Startitup, odkaz sa otvorí v novom okne

Čítaj viac z kategórie: Zahraničie

Najnovšie videá

Trendové videá