Lavrov zdupkal z dusného samitu. Ministri po ňom kričali, odmietali mu podať ruku a fotiť sa s ním

  • Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov odišiel zo samitu G20 predčasne
  • Schôdzka šéfov diplomacií pre neho nebola prechádzka ružovou záhradou
lavrov
SITA/AP, Willy Kurniawan
  • Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov odišiel zo samitu G20 predčasne
  • Schôdzka šéfov diplomacií pre neho nebola prechádzka ružovou záhradou

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov predčasne opustil samit šéfov diplomacií G20 na Bali. Jeho účasť na schôdzke ministrov nebola práve prechádzka ružovou záhradou.

Na ruského ministra ostatní účastníci pokrikovali, odmietli sa s ním stretnúť, podať mu ruku či pózovať na spoločnej fotografii. Samotný Lavrov sa nemal zúčastniť prejavu ukrajinského šéfa diplomacie Dmytra Kulebu. Odísť mal aj z prejavu nemeckej ministerky Annaleny Baerbockovej.

Predstavitelia Západu kričali po Lavrovovi 

Lavrova už po príchode na samit čakalo nevrelé privítanie. Počas toho, ako vítala indonézska ministerka zahraničných vecí Retno Marsudiová, ktorej krajina schôdzku organizovala, zazneli pokriky na Lavrova.

Zodpovední za ne mali byť predstavitelia Západu, ktorí mali na Lavrova kričať „kedy zastavíš vojnu“ a „prečo nezastavíš vojnu“, uvádza ABC News.

Samotná šéfka diplomacie hosťujúcej krajiny vyčítala Rusku vojnu. „Je naša zodpovednosť ukončiť vojnu čo najskôr a urovnať naše rozpory za vyjednávacím stolom a nie na bojisku,“ povedala hostiteľka na úvod. Ako príklad uviedla jej domovskú krajinu, kde množstvo náboženských skupín, žije bez väčších problémov.

Predstavitelia Západu sa ďalej odmietli zúčastniť oficiálnej večere, na ktorej bol Lavrov. Kanadská šéfka diplomacie Melanie Jolyová ešte pred samitom avizovala, že Lavrovovi nepodá ani ruku, uvádza The Globe and Mail.

Blinken sa odmietol stretnúť s Lavrovom 

Americký minister zahraničia Antony Blinken sa odmietol stretnúť s Lavrovom. Rusov obvinil z vyvolávania potravinovej krízy a vyzval ich, aby uvoľnili cesty pre ukrajinské obilie.

„Našim ruským kolegom: Ukrajina nie je vaša krajina. Jej obilie nie je vaše obilie. Prečo blokujete prístavy?“ cituje Blinkenove slová The Guardian.

Ruský šéf diplomacie to okomentoval tak, že sa nebude vnucovať Spojeným štátom, aby s ním ich predstavitelia rokovali, uvádza agentúra TASR, ktorá sa odvoláva na agentúru AFP.

„Neboli sme to my, kto prerušil kontakt – boli to Spojené štáty,“ povedal Lavrov reportérom na indonézskom ostrove Bali. „Nebeháme za nikým, aby sme mu navrhovali stretnutia,“ dodal.

„Naši západní partneri sa pokúšajú vyhýbať sa rozhovorom o globálnych ekonomických otázkach,“ povedal ďalej Lavrov. „Akonáhle otvoria ústa, pustia sa do horlivej kritiky Ruska pre situáciu na Ukrajine a nazývajú nás agresormi a okupantmi,“ podotkol.

Lavrov sa nezúčastnil prejavu Kulebu 

Aj samotný Lavrov sa však vyhýbal niektorým hosťom. Odišiel z piatkového popoludňajšieho zasadania ešte pred virtuálnym vystúpením svojho ukrajinského rezortného partnera Dmytra Kulebu.

Ukrajinský minister obvinil Rusko, že hrá „hry o život“. Zároveň dodal, že Moskva „nemá miesto na nijakom medzinárodnom fóre“.

Medzinárodné spoločenstvo podľa Kulebu nemá právo dovoliť Rusku, aby vydieralo svet vysokými cenami energií, hladom a bezpečnostnými hrozbami, uvádza sa vo vyhlásení jeho úradu.

Lavrov 2
zdroj: SITA/AP, Stefani Reynold

Rokovaciu sálu opustil aj počas prejavu nemeckej ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej, keď kritizovala Moskvu v súvislosti s jej vojnou na Ukrajine, uviedli diplomatické zdroje.

Šéfka nemeckej diplomacie na brífingu premédiá uviedla, že Lavrovovo správanie je „jasný znak toho, že Rusko nemá záujem o medzinárodnú spoluprácu či dialóg s ostatnými partnermi“ v G20.

„Zdôrazňuje to, že ruská vláda nemá v súčasnosti ani trochu ochoty diskutovať, najmä o dôležitej otázke riešenia svetovej potravinovej krízy,“ vyhlásila Baerbocková. Dodala, že väčšina krajín sa zhodla na tom, že zodpovednosť za ukončenie vojny na Ukrajine leží na pleciach Ruskej federácie.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová tvrdí, že Lavrov bol prítomný na prejave Baerbockovej a sálu opustil, lebo sa musel presunúť na iné rokovanie.

Bez spoločnej fotky 

Ministri sa nemôžu zo samitu pochváliť ani spoločnou fotkou. Niektorí západní ministri sa odmietli fotiť s Lavrovom.

„Sme na medzinárodnej konferencii, ale nemôžem stáť a usmievať sa pri niekom, kto v rovnaký čas  bombarduje Ukrajinu a chladnokrvne zabíja civilistov deti i dospelých. Preto nebude oficiálna fotografia pre toto stretnutie G20,“ vysvetlila Baerbocková. 

Zdroje z diplomacie sa zhodujú, že Lavrov to nemal na tejto schôdzke ľahké. „Pre Lavrova to nebola prechádzka ružovou záhradou,“ povedal západný predstaviteľ, ktorý sa zúčastnil stretnutia, a dodal, že zaznelo niekoľko „veľmi ráznych poznámok“ proti ruskej invázii a konsenzus o potrebe ukončiť blokádu ukrajinského vývozu obilia.

Zdroje: ABC News, The Globe and Mail, TASR, The Guardian 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá