LeBron James je miliardár, no nie vďaka basketbalu. Príjmy z neho tvoria len minimum majetku

  • Prvý aktívny basketbalový hráč NBA, ktorý sa stal miliardárom
  • Kráľ basketbalu skóruje nielen na ihrisku
  • Aké sú zdroje príjmov basketbalovej legendy?
  • Prvý aktívny basketbalový hráč NBA, ktorý sa stal miliardárom
  • Kráľ basketbalu skóruje nielen na ihrisku
  • Aké sú zdroje príjmov basketbalovej legendy?

LeBron James, rekordér, ktorý neláme rekordy len na ihrisku, si podľa časopisu Forbes pripísal na svoje konto až 1,2 miliardy dolárov. Basketbalová hviezda Los Angeles sa tak stala prvým športovcom NBA, ktorý dosiahol status miliardára ešte počas pôsobenia v lige. 

Desaťciferný čistý majetok sa zatiaľ podarilo dosiahnuť iba dvom basketbalistom, vrátane LeBrona. Druhým je Michael Jordan, ktorý tento stav však dosiahol až 10 rokov po ukončení kariéry. Jeho miliardársky status, samozrejme, nevznikol zo dňa na deň, ale nabaľoval sa postupne. 

Z čoho pochádzajú príjmy LeBrona Jamesa?

LeBron James nie je len najlepšie plateným hráčom v NBA. Viac ako 900 miliónov dolárov z jeho príjmov, tvoria rôzne obchodné aktivity a sponzorské zmluvy.

Ako sa vyjadril portál Entrepreneur, jeho miliardársky status pochádza z kombinácie nehnuteľností, rôznych investícií a spoločnosti The SpringHill Company. Jedným z jeho prvých krokov, ktorý sa mu z dlhodobého hľadiska vyplatil, bola spolupráca so značkou Nike. Táto zmluva bola podpísaná ešte v roku 2003, keď mal osemnásť rokov. 

Napriek tomu, že kvôli Nike odmietol spoluprácu s Reebok a Adidas, sa mu to v konečnom dôsledku vyplatilo. Zmluva s Nike, ktorú podpísal, bola neskôr predĺžená o sedem rokov, v roku 2010 na ďalších päť rokov a napokon sa stala doživotnou.

Hodnota tejto zmluvy je neuveriteľná jedna miliarda dolárov. James pochopil, že v prípade obchodných zmlúv je najlepšie k nim pristupovať ako k dlhodobým partnerstvám. Preto aj keď mu spočiatku Reebok núkal viac peňazí, James urobil lepšie a múdrejšie rozhodnutie pre svoju budúcnosť. 

Ak by Jamesovi stačilo to, že hrá basketbal, pravdepodobne by bol „len“ žijúcou legendou. Veď byť 18-násobným účastníkom Zápasu hviezd NBA, štvornásobným šampiónom NBA, dvojnásobným olympijským víťazom a najlepšie plateným hráčom, by mu zaručilo viac než pohodlný život.

LeBron každý rok podľa Thesuccessbug zarobí asi 40 miliónov dolárov na plate z NBA a približne 55 miliónov zo sponzorských zmlúv. Avšak to, že je LeBron miliardárom, ukazuje, že sa nespoliehal len na jeden zdroj príjmu. 

LeBron Basketball
zdroj: Wikimedia/AP Erik Drost

Ako spomína Entrepreneur, okrem platu v NBA a sponzorských zmlúv má LeBron podiel v spoločnosti Fenway Sports Group vo výške 90 miliónov dolárov, 80 miliónov dolárov z nehnuteľností, 30 miliónov dolárov z investície do franšízy Blaze Pizza, 300 miliónov dolárov od spoločnosti The SpringHill Company a približne 500 miliónov dolárov z rôznych investícií.

Posledná zo spomínaných spoločností je Jamesovým kľúčovým podnikom, ktorý sa zaoberá vývojom a produkciou zábavných programov. 

Keď sa z kráľa stane miliardár

Okrem už spomínanej najvýznamnejšej sponzorskej zmluvy, ktorú má so spoločnosťou Nike, uňho nájdeme aj ďalšie známe značky. Jednou z nich je napríklad Beats Electronics, ktorú založil Dr. Dre a kde LeBron vlastnil 1 % akcií. Tie sa potom, ako bola značka odkúpená Apple, zmenili na 30 miliónov dolárov.

LeBron podpísal zmluvu aj so spoločnosťou Coca-Cola Company. V roku 2012 investoval peniaze do siete rýchleho občerstvenia Blaze Pizza, ktorá má v súčasnosti hodnotu viac ako 35 miliónov dolárov. V roku 2012 tiež podpísal zmluvu s populárnym reťazcom kaviarní a zmrzlinární Dunkin’ Donuts/Baskin – Robbins, ktorú propaguje najmä v Ázii. 

K širokému spektru aktivít tejto hviezdy treba doplniť aj jeho hereckú kariéru. Možno to ani len netušíš, ale k dnešnému dňu má LeBron na konte viac ako 54 producentských titulov, z ktorých mnohé pochádzajú z projektov prostredníctvom jeho vlastnej spoločnosti SpringHill Entertainment Company.

Jeho prvý producentský debut pochádza z jeho animovaného webového seriálu The LeBrons, po ňom nasledovala produkcia hry NBA 2K14 a ďalšie. Medzi posledné a najznámejšie momentálne patrí pokračovanie Space Jamu a Ballers. 

LeBron James Game
zdroj: Wikimedia/AP Erik Drost

Nedá sa poprieť, že LeBron James je obrovskou inšpiráciou a dôkazom toho, čo dokáže odhodlanie a viera v samého seba. Už v mladosti pochopil svoju výnimočnosť aj nadanie a využil všetky nástroje a schopnosti k tomu, aby ich premenil na úspech.

Sám sa niekoľkokrát vyjadril, aby sa ľudia nebáli zlyhania, pretože práve to je cesta k úspechu. Podľa portálu Mirror v roku 2014 ozrejmil svoje plány na realizáciu lukratívnej kariéry mimo ihriska a vyjadril sa, že sa chce stať miliardárom. Teraz, o osem rokov neskôr, svoj cieľ aj dosiahol. Keďže povedal, že jedného dňa bude vlastniť aj tím NBA, uvidíme, či aj v tomto prípade sa jeho slová naplnia. 

Na svete sú len traja športovci, ktorí sú miliardári

Okrem LeBrona Jamesa a už spomínaného basketbalistu Michaela Jordana je ešte jeden športovec, ktorý získal umiestnenie v rebríčku miliardárov. Z amerického golfistu Tigera Woodsa je tiež oficiálne miliardár. Podľa magazínu Forbes zarobil 46-ročný športovec počas svojej kariéry 1,7 miliardy dolárov. 

Woods postupoval rovnako obozretne a výhry na turnajoch tvorili iba 10 % jeho príjmov. Väčšina jeho majetku pochádza z obchodných spoluprác so značkami ako Monster Energy, TaylorMade, Rolex či Nike, s ktorou spolupracuje od roku 1996 a ktorá je jeho najväčším podporovateľom.

Okrem toho Woods podniká vo viacerých oblastiach. Vlastní reštauráciu The Woods, eventovú agentúru TGR Live či biznis s golfovým dizajnom TGR Design.

Dôležité je spomenúť, že Tigerovi Woodsovi sa podarilo zarobiť takúto čiastku aj napriek tomu, že odmietol lákavú ponuku od novej golfovej organizácie LIV Golf.

Ide o novinku, ktorá chce konkurovať slávnej PGA. Avšak kritici jej vyčítajú, že k tomu využíva krvavé saudskoarabské peniaze. Mnoho golfistov nad tým ale dokázalo prižmúriť oči. Tiger Woods medzi nimi nebol. A to aj napriek tomu, že údajne išlo o deväťcifernú čiastku. 

Woods sa tiež desať rokov držal na vrchole rebríčka najlepšie zarábajúcich športovcov na svete, ktorý zostavoval práve Forbes. Z prvého miesta zosadol až v roku 2012. Woods od roku 1992 vyhral 79 turnajov PGA Tour a titul majstra obhájil až 15-krát. 

Aká je športová kariéra Tigera Woodsa v súčasnosti?

Jeho súkromný život je plný kontroverzných okamihov a nehôd. Posledná sa stala minulý rok vo februári, kedy bol hospitalizovaný po ťažkej autohavárii, pri ktorej utrpel vážne zranenie nôh. Podľa polície golfistov život visel na vlásku potom, čo jeho auto skončilo prevrátené mimo vozovky. V aute bol Tiger Woods sám. 

Od havárie sa už párkrát na turnajoch objavil, priznal však, že nie je v dobrej kondícii a má bolesti. Z tohto dôvodu tiež nebude hrať na najbližšom majorovom turnaji US Open. 

Zdroje: Forbes, Entrepreneur, Thesuccessbug, Mirror, Forbes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá