Po legalizácii homosexuálnych manželstiev klesol v USA počet samovrážd tínedžerov

  • Legalizácia manželstiev osôb rovnakého pohlavia vedie k poklesu samovrážd medzi mladými ľuďmi, tvrdí nová štúdia.
extra_large-1487678809-cover-image
cdn.iflscience.com
  • Legalizácia manželstiev osôb rovnakého pohlavia vedie k poklesu samovrážd medzi mladými ľuďmi, tvrdí nová štúdia.

Štúdia publikovaná v JAMA Pediatrics skúmala vplyv legalizácie sobášov homosexuálnych párov na samovraždy medzi viac ako 760 000 študentami za obdobie rokov 1999 až 2015. Údaje zo štátov, v ktorých sú homosexuálne zväzky povolené, následne porovnali s tými, v ktorých takéto homosexuálne manželstvá uzákonené neboli. Výsledok štúdie dospel k záveru, že v tých štátoch, ktoré umožnili zákonné sobášenie dvojíc rovnakého pohlavia, poklesol počet samovrážd medzi všetkými študentmi o 7 percent, a medzi študentmi-homosexuálmi až o 14 percent.

zdroj: gaycenter.org

,,Ide o študentov stredných škôl, takže väčšina z nich v blízkej budúcnosti vstup do manželského zväzku neplánuje. Napriek tomu v nich legalizácia manželstiev rovnakého pohlavia znižuje akýsi pocit hanby, ktorý je s homosexuálnou orientáciou často spojený. Vďaka zrovnoprávneniu homosexuálnych a heterosexuálnych zväzkov sa homosexuálni študenti cítia menej poznačení a zahanbení,“ vysvetlila Julia Raifman, ktorá sa podieľala na vypracovaní štúdie.

Samovraždy tínedžerov sú už dlhodobo považované za veľkú hrozbu, nakoľko ide o druhú najčastejšiu príčinu smrti mladých ľudí vo veku 10 až 24 rokov. O samovraždu sa však štatisticky pokúsi až 29 percent homosexuálne orientovaných tínedžerov a „len“ 6 percent mladých ľudí, ktorí sú heterosexuáli.

zdroj: cdn.iflscience.com

Predpokladá sa, že veľký podiel na samovraždách majú aj negatívne postoje verejnosti voči komunite gayov a lezbičiek. Homosexuálni študenti sú v takom prípade vystavení zvýšenému riziku násilia a šikany. Navyše, v rodinách, v ktorých homosexualitu svojich detí odmietajú, je až o 8,4 percent vyššia pravdepodobnosť, že sa takéto dieťa pokúsi o samovraždu, ako v prípade tých rodín, ktoré sexuálnu orientáciu svojho dieťaťa akceptujú.

Podľa Sarah Raifman by si mali byť aj politici vedomí toho, že ich politika týkajúca sa práv homosexuálnych menšín môže mať či už pozitívny alebo negatívny vplyv na duševné zdravie tínedžerov.

zdroj článku: iflscience.com 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech