Legendárna Ozeta nás oblieka už 80 rokov, nepochovali ju nacisti ani privatizácia. Toto je jej príbeh

  • Pred 80 rokmi vznikla Ozeta, ktorá sa stala legendou módneho priemyslu
  • Vznikla v roku 1939 na odkaze skutočnej legendy, jedného z najtalentovanejších podnikateľov svojej doby Jana Neheru
  • Pred 80 rokmi vznikla Ozeta, ktorá sa stala legendou módneho priemyslu
  • Vznikla v roku 1939 na odkaze skutočnej legendy, jedného z najtalentovanejších podnikateľov svojej doby Jana Neheru

Zastávame názor, že elegancia je krásou, ktorá nevymizne. Medzi hlavné hodnoty značky OZETA patria kvalita, nadčasové strihy a služby klientom na vysokej úrovni,“ píše sa na oficiálnej stránke.

Úspech nepríde zo dňa na deň a väčšinou trvá dlhšiu dobu, kým si niekto vybuduje meno. Ozeta si to svoje buduje už viac ako 80 rokov. Vznikla v roku 1939 na odkaze skutočnej legendy, jedného z najtalentovanejších podnikateľov svojej doby Jana Neheru.

Ozeta zmenila názov štyrikrát, prešla viacerými ťažkými obdobiami a posledné roky sídli v Topoľčanoch. Jedna vec sa však za celý ten čas nezmenila. Osobitý prístup, kvalita, poctivosť, maximálna precíznosť a nadčasová móda. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa OZETA (@ozetaofficial),

Nehera šije šaty dobre

Slogan z nadpisu je aktuálny aj dnes. Jan Nehera bol jedným z najtalentovanejších československých podnikateľov svojej doby. Na konci 30. rokov založil značku, ktorá dnes patrí medzi svetové značky.

Syn krajčíra dosiahol to, po čom mnohí podnikatelia túžia celý život. Vybudoval spoločnosť, ktorá vďaka svojej poctivej práci a prístupu nemá na Slovensku a v Českej republike konkurenciu.

Príbeh ESET-u: Takto sa zrodil slovenský technologický gigant

Pánske obleky sú symbolom elegancie, nadčasovosti a zmyslu pre detail. Všimnúť si ich môžete bežne na viacerých známych mužoch zo slovenského šoubiznisu. Obľubuje ich napríklad Ján Koleník, Peter Marcin, Vlado Kobielský, Braňo Deák alebo Marek Hamšík. 

Produkty šité v Topoľčanoch sú väčšinou posielané do západnej Európy. Cez meno Jana Neheru a značku Ozeta nás poznajú v Dánsku, Fínsku, Nórsku u Švédsku.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa OZETA (@ozetaofficial),

Neľahká história odevných závodov

Firmu zaregistrovali v júli 1939. Slovenský štát však nesúhlasil so zmluvou. Nepozdávala sa mu nízka účasť slovenských občanov ako spoločníkov firmy.

O pol roka neskôr bol teda spísaný dodatok k zmluve. Ján Nehera mal nakoniec ďalších piatich spoločníkov – štyroch Slovákov a jedného Čecha. Dnešná Ozeta vtedy niesla meno svojho otca zakladateľa, Nehera. Mala 33 zamestnancov a denne ušila 200 nohavíc.

Po skončení druhej svetovej vojny bola trenčianska továreň Ozety zničená ustupujúcim vojskom. Napriek tomu sa spoločnosť po pár týždňoch ťažkej a usilovnej driny pozviechala a obnovila výrobu. 

V októbri 1945 odevný závod znárodnili a jeho majetková podstata bola začlenená do národného podniku Slovena. Z firmy Nehera vytvorili vedľajšie závody v Trenčíne a Dolných Vesteniciach.

Keďže pracovníci ovládali Baťov systém riadenia a organizácie práce, personálne bol na veľmi vysokej úrovni. Postupne podľa tohto vzoru vznikali ďalšie odevné závody. Najväčším z nich bol podnik ODEVA so sídlom v Trenčíne. 

ODEVA bola v júni 1948 ustanovená za vedúci odevný podnik na Slovensku. Postupne v celej krajine vznikali nové odevné závody v Hlohovci, Novom Meste nad Váhom, Skalici, Šafárikove a Topoľčanoch. Neherov podnik vo svojej podstate vtedy splynul s ostatnými závodmi. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa OZETA (@ozetaofficial),

Prelom nastal až po páde železnej opony. 1. júla 1990 sa jednou z prvých slovenských akciových spoločností so 100 % účasťou štátu stal podnik s názvom OZETA Trenčín. Po kupónovej privatizácii a konkurencie v podobe lacného tovaru z Ázie závody takmer úplne zanikli. 

Zisky napriek úspešnosti klesajú

Po privatizácii problémy pokračovali. V tom čase sa výrobné závody nachádzali okrem Trenčína v Hlohovci, Skalici, Topoľčanoch a Tornali.  Spoločnosť v roku 2003 po vyhlásení konkurzu prevzala Penta. Napriek tomu, že bola najväčším exportérom na Slovensku, nedarilo sa jej. 

Renesanciu zažíva až od roku 2012. Opäť zmenila majiteľa, prevzal ju Jozef Špirko, ktorý sem investoval viac ako milión eur. Značka stále bojuje s lacným tovarom z Ázie. 

zdroj: Finstat

O rok neskôr boli tržby Ozety takmer 8 miliónov €, napriek tomu zisky klesli pod 82-tisíc €. Postupne sa dostávala z najhoršieho, v 2016 s tržbami cez 8,5 milióna € mala zisky cez 150 000 €.

V roku 2017 sa opäť ocitla v červených číslach. Celkové výnosy v roku 2018 boli 8,9 milióna €  a zisky 218 208 €. 

zdroj: Finstat

Dnešná Ozeta

V súčasnosti sa Ozeta nezameriava iba na klasickú výrobu oblekov. Medzi jej klientov patria firmy aj korporácie, šijú pre dopravcov, hotelové siete či letiská. Práve táto oblasť dnes tvorí významný zdroj príjmov. 

Je pre nás veľmi dôležité, aby bola výroba našich produktov v našej réžii. Vďaka vlastnej fabrike máme celý proces výroby neustále pod kontrolou a nemusíme sa spoliehať na cudzie kapacity. Môžeme sa tak naplno sústrediť na neustály rozvoj našich kolekcií,“ stojí na oficiálnej stránky Ozety.

Firma zamestnáva len tie najšikovnejšie ruky a vďaka vzdelávaniu, ktoré poskytuje, dostane každý príležitosť na sebarozvoj, zlepšovanie sa a rozvíjanie vášne pre módu a remeslo.

O strih materiálov sa stará automatický rezací stroj, ktorý riadi počítač. Všetky materiály sú pred spracovaním kontrolované na zrážanlivosť, pevnosť vo šve a stálofarebnosť.

Rovnako obozretní sú aj pri výbere dodávateľov. „Zameriavame sa primárne na dlhodobú spoluprácu najlepšími dodávateľmi z krajín, v ktorých má výroba tkanín dlhodobú tradíciu.Naši najväčší dodávatelia sú renomované firmy hlavne z Talianska, Nemecka a Portugalska. Prioritou je pre nás najmä to, aby zákazník od nás dostal dizajnovo, materiálovo a zároveň cenovo to najlepšie, čo je na trhu dostupné.“ 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa OZETA (@ozetaofficial),

Každý oblek, ktorý sa v Topoľčanoch ušije, je prevedením kvality a presnosti spojenej s osobnosťou človeka, ktorý ho na seba oblečie. Moderná fabrika má rozlohu 8 500 metrov štvorcových a zamestnáva cez 280 ľudí. 

Jeden z najväčších odevných producentov vyrobí mesačne 13 000 kusov odevov a patrí pod ňu 23 predajní. Okrem Slovenska a Česka šije aj pre klientov z Nemecka, Holandska, Rakúska, Anglicka a zo Škandinávie. 

Legendárna módna značka vďaka vysoko nastaveným hodnotám práce a štandardom, z ktorých nepoľavuje, vracia do ulíc eleganciu a gentlemanstvo, ktoré im tak chýba. 

Zdroje: forbes.sk, ozeta.sk, vtedy.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK