Legendárna storočná liečebňa v Tatrách opráši zašlú slávu. Po rokoch chátrania sa dočká rekonštrukcie

  • Storočná liečebňa pre pacientov s tuberkulózou pľúc v Novom Smokovci, ktorú domáci nazývajú Penzák, dostane novú tvár
  • K dispozícii bude 112 izieb a kúpeľný hotel vytvorí pracovné miesta pre 88 ľudí
  • Komfortom a medicínskym zariadením predstihla dovtedajšie horské sanatória v Európe
penzák
TASR/ Oliver Ondráš
  • Storočná liečebňa pre pacientov s tuberkulózou pľúc v Novom Smokovci, ktorú domáci nazývajú Penzák, dostane novú tvár
  • K dispozícii bude 112 izieb a kúpeľný hotel vytvorí pracovné miesta pre 88 ľudí
  • Komfortom a medicínskym zariadením predstihla dovtedajšie horské sanatória v Európe

Legendárna tatranská liečebňa so storočnou tradíciou už dlhé roky vyzerá ako dom duchov. Jej história sa začala písať v roku 1916. Lekár Mikuláš Szontágh, syn zakladateľa Nového Smokovca prišiel s nápadom postaviť veľkokapacitnú liečebňu, keď sa vracal domov z vojny.

Podľa portálu reality.trend nemal dostatočný obnos peňazí, a preto hľadal investora, aby stavbu mohol finančne podporiť. Oslovil majiteľ garbiarní v Liptovskom Mikuláši Petra Hubku. Nápad sa mu zapáčil a pustili sa do práce. Z návrhov budapeštianskych architektov neboli nadšení, nakoniec sa však rozhodli na pomoc zavolať uznávaného architekta Milana Michala Harminca, ktorého spoznali v Liptovskom Mikuláši. Neskôr dokonca navrhoval aj známy hotel Carlton.

Nový Smokovec lieč.dom Palace

Uverejnil používateľ Slovensko na historických fotografiách Piatok 9. decembra 2011

Najlepšia liečebňa v Európe

Stavbu však komplikovala vojna. Namiesto murárov na stavbe pracovali vojnoví zajatci. Finančná otázka nebola tiež stále doriešená. Portál Nostalgické Tatry informuje, že liečebňa bola nakoniec dokončená v roku 1925, a to vďaka investorovi Všeobecnému penzijnému ústavu v Prahe.

„Komfortom a medicínskym zariadením predstihla nová budova všetky dovtedajšie horské sanatória v Európe.“ Projekt nakoniec v roku 1933 kúpil spomínaný investor Všeobecný penzijný ústav v Prahe „Pre veľkú liečebňu penzijného ústavu sa zakrátko zaužíval ľudový názov Penzák.“ Po odkúpení objektu sa kapacita lôžok zvýšila na 222. Portál uvádza, že každé poschodie malo balkóny, ktoré ustupovali, a preto bol v izbách vždy dostatok svetla.

Palace Sanatórium Dr. Szontágha v Novom Smokovci

Uverejnil používateľ Slovensko na historických fotografiách Štvrtok 9. mája 2019

Rok 1989 bol pre Penzák zlomový. Podľa portálu Index štát postupne sprísňoval preplácanie liečených pobytov, na čo liečebňa nakoniec aj doplatila. Jej brány sa definitívne zatvorili v roku 2012. V roku 2017 Penzák kúpil Slavko Mitráš. Vlastní ho dodnes cez eseročku Royal Palace, ktorá sídli v Giraltovciach a v ktorej je jeho spoločníkom česká firma Smart Automotive. Informovali o tom reality.trend.

Naberie nový dych

Minulý rok sa rozhodol, že túto národnú kultúrnu pamiatku znovu oživí a dokonca k nej pristaví nové časti a vytvorí tak kúpeľný hotel. Index píše, že prestavbu projektu navrhuje architektonické štúdio GFI, ktoré je známe svojou spoluprácou s developerom J&T Real Estate. K dispozícii bude 112 izieb a hotel vytvorí pracovné miesta pre 88 ľudí. Rekonštrukcia bude stáť 35 miliónov eur.

Denník Korzár dodáva, že najvýznamnejšou premenou bude prístavba trojpodlažnej bazénovej haly s transparentným skleneným plášťom. Pričom súčasťou bude popri bazéne aj wellness, bar i strešná terasa. Mysleli aj na parkovacie miesta. Pre hostí bude k dispozícii 136 parkovacích miest, z toho 48 nadzemných a 88 podzemných.

zdroj: wikipedia

Obnova národnej kultúrnej pamiatky 

Okresný úrad Poprad vydal právoplatné rozhodnutie, že projekt obnovy historického kúpeľného objektu a dobudovanie parkoviska sa nebudú posudzovať podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA). Vo svojom rozhodnutí píšu, že stavba prispeje ku skvalitneniu ubytovania a zvýši aj svoju kapacitu. Mesto Vysoké Tatry malo k projektu pripomienky týkajúce sa južného krídla (slúžiť malo na športovo-rekreačné účely), ktoré nakoniec museli v návrhu nakoniec vyškrtnúť. Svoje brány otvorí už v roku 2024.

Zdroje: reality.trend, Nostalgické Tatry, Index, Korzár

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech