Legendárna Tatra predstavila pancierové vozidlo pre armádu. Rešpekt vzbudzuje už len svojím vzhľadom

  • Spoločnosť Tatra vlani oslávila 170 rokov existencie
  • Tento mesiac mieri na svetový veľtrh obranných technológií
Tatra
Instagram/tatratruck
  • Spoločnosť Tatra vlani oslávila 170 rokov existencie
  • Tento mesiac mieri na svetový veľtrh obranných technológií

Aj napriek tomu, že vo svete naďalej zúri pandémia, sa v Abú Dhabí uskutoční svetový veľtrh obranných technológii IDEX 2021, ktorý sa koná každé 2 roky. Jedná sa o jedinú medzinárodnú výstavu a konferenciu v tomto regióne, ktorá predstavuje najnovšie technológie nie len pozemných, ale aj námorných či vzdušných síl.

Tento rok sa bude odohrávať od 21. februára a medzi vystavovateľmi nebude chýbať ani česká značka TATRA TRUCKS.

Tatra zdolala jednu z najextrémnejších prekážok sveta a drží tak nový svetový rekord

Maximálna hmotnosť vozu až 38 ton

TATRA TRUCKS na veľtrhu predstaví štvornápravové logistické vozidlo a špeciálny dvojnápravový vojenský podvozok. V prvom spomenutom prípade pôjde o ťažké vozidlo TATRA FORCE 8×8, ktoré má slúžiť k preprave nákladu. Vozidlo má tiež pancierovanú kabínu, z produkcie Tatra Defence Vehicle.

„Postavené je na unikátnom podvozku TATRA, s centrálnou nosnou rúrou a výkyvnými nezávisle zavesenými polonápravami, pričom prvé dve sú riaditeľné. Všetky kolesá sú vybavené systémom centrálneho dofukovania,“ uvádza portál TATRA. Ďalej vysvetľujú, že celková maximálna hmotnosť vozu môže predstavovať až 38 ton, pričom 20 ton môže predstavovať kapacita nákladu.

Vozidlo je tiež vybavené hydraulickým žeriavom s nosnosťou 6 ton. K dispozícii má aj veľkú korbu, na ktorú je možné umiestniť sklopné lavice pre 24 vojakov.

TATRA vysvetľuje: „Vozidlo je poháňané šesťvalcovým motorom Cummins s výkonom 325 kW, ktorý je spojený s plne automatickou, šesťstupňovou prevodovkou Allison série 4500. Vozidlo je určené pre jazdy v najnáročnejšom teréne aj rôznych klimatických podmienkach.“

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa TATRA TRUCKS (@tatratrucks)

Výnimočná odolnosť voči nárazom

Druhým spomínaným exponátom, s ktorým sa TATRA na veľtrhu predvedie, bude špeciálny. Reč je o Tatra Force 4×4 s motorom umiesteným pred prednou nápravou. Táto podvozková platforma poskytuje centrálnu nosnú rúru a výkyvné nezávisle zavesené polonápravy, ktoré sú určené pre rôzne typy obrnených vozidiel.

„Trojrozmerný priestorový pevný konštrukčný celok tvorený centrálnou nosnou rúrou a pomocným rebrinovým rámom je výnimočne odolný voči krúteniu a ohýbaniu. Tento celok spoločne s nezávisle zavesenými polonápravami dodáva vozidlu výnimočnú odolnosť voči nárazom,“ uvádza TATRA.

Maximálna hmotnosť vozidla s týmto podvozkom môže predstavovať až 19 ton, pričom 10 ton pripadá na náklad. Maximálna konštrukčná rýchlosť podvozku je 115 km/h.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa TATRA TRUCKS (@tatratrucks)

Najdlhšia tradícia na svete

Automobilka TATRA TRUCK uvádza, že aj napriek pandémii v roku 2020 svoje výrobné ciele dosiahla. Taktiež vraj splnili stanovené záväzky voči zákazníkom.

Veľká časť produkcie je ale určená na export. Konkrétne hovoríme až o 60 %. Viac ako polovica vozidiel bola určená na vojenské účely.

Tatra tiež dodáva: „Vlaňajší rok bol 170. rokom existencie našej spoločnosti. V júni sme si pripomenuli svoje založenie z roku 1850. TATRA TRUCKS sa tak môže pýšiť najdlhšou nepretržitou tradíciou výroby kolesových dopravných prostriedkov na svete.“

Zdroj: www.tatra.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK