Legendárni ukrajinskí športovci berú do rúk zbrane. Kličko hovorí o najväčšom boji svojho života

  • Vitalij Kličko hovorí, že je na Ukrajicov hrdý. Je jedno, koľko majú rokov a čo robili predtým, dnes sú pripravení bojovať
  • Boxerista Oleksandr Usyk hovorí, že jeho česť a telo patria jeho krajine a rodine. Necíti žiaden strach
Kličko, vojna, ukrajina
SITA/AP Photo/Efrem Lukatsky, AP Photo/Vadim Ghirda
  • Vitalij Kličko hovorí, že je na Ukrajicov hrdý. Je jedno, koľko majú rokov a čo robili predtým, dnes sú pripravení bojovať
  • Boxerista Oleksandr Usyk hovorí, že jeho česť a telo patria jeho krajine a rodine. Necíti žiaden strach

Legendárni ukrajinskí športovci berú do rúk zbrane a sú ochotní za ich vlasť položiť život. V prvej línii pred ruskou armádou stoja bývalí šampióni ťažkej váhy Vitalij a Vladimir Kličkovci, ako aj boxerský šampión Oleksandr Usykov.

Vitalij Kličko, ktorý je od roku 2014 starostom Kyjeva, bol v boxerskom ringu známy ako Dr. Železná päsť, píše portál The Independent. Najväčší boj jeho života sa však odohráva práve teraz, hovorí. Rusko spustilo inváziu na Ukrajinu 24. februára. Bratia neváhali, starosta hlavného mesta hovorí, že nemal na výber.

Na Ukrajincov je hrdý

Obaja bratia uviedli, že sú za Ukrajinu pripravení položiť život. „Ľudia hovoria, že som až teraz v najväčšej bitke svojho života, a ja súhlasím. Je veľmi smutné uvedomiť si, ako hrozivá vojna v skutočnosti je,“ povedal Kličko pre Mirror.

„Veríme, že sankcie v rôznych oblastiach, vrátane športu, sú absolútne kľúčové. Ak športovcom vezmete ich súťaže, budú sa pýtať, prečo s nimi nikto nechce súťažiť. Opakujem však, že toto nemá byť mierené voči športovcom, ale v mene mieru na Ukrajine.“

Bratia nedávno zopakovali svoj záväzok, že budú bojovať za slobodu ich krajiny. Vitalij dodal, že je „hrdý, keď vidí, ako vlasteneckí ľudia sú“.

Podľa jeho slov sú všetci Ukrajinci pripravení bojovať a vziať do rúk zbrane, nech by bolo ich pozadie akékoľvek: „Starí ľudia, viete si to predstaviť? Lekári, herci z divadla, profesie, od ktorých by som nikdy neočakával, že budú bojovať, že budú mať zbrane. Teraz k nám prichádzajú a sú pripravení. Je to neuveriteľné. Mladí ľudia stoja v hodinových radoch, aby sa stali súčasťou civilnej obrany v našom meste,“ povedal.

kličko, vojna, ukrajina
zdroj: SITA/AP Photo/Efrem Lukatsky)

Voči jednej z najsilnejších armád

Bratia Kličkovci sa podľa britského denníka The Times ocitli na Putinovom zozname osôb, ktoré treba zlikvidovať. Ruský prezident si mal v súvislosti so zoznamom najať špeciálne komando vysoko školených agentov, skupinu Vagnerovcov. Okrem bratov Kličkovcov bolo na zozname napríklad meno prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského.

„Vôbec nás nezaujíma, ako silná ruská armáda je. My sme pripravení bojovať. A sme pripravení zomrieť za našu krajinu a za naše rodiny, pretože je to náš domov. Je to naša budúcnosť. Niekto prišiel k nám domov s cieľom ukradnúť nám budúcnosť.“

Vitalij dodal, že si uvedomuje, že stojí pred jednou z najsilnejších armád celého sveta. Ukrajincov však podľa jeho slov poháňa vôľa byť nezávislými, čo je pre nich prioritou.

Ukrajina
zdroj: SITA/AP Photo/Vadim Ghirda

Usyk strach necíti

K bojisku sa pridal aj Oleksandr Usyk, ktorý je tiež profesionálnym boxerom. „Možno to vyznie sentimentálne, no moja duša patrí Bohu a telo a česť mojej krajine a rodine. Necítim strach, absolútne žiaden. Som len zmätený, že sa niečo podobné deje v 21. storočí.“

Videorozhovor sa uskutočnil prostredníctvom tlmočníka v podzemí jednej z kyjevských obytných budov, píše BBC. Na otázku, ako vidí prípadnú májovú odvetu proti Joshuovi, odpovedal, že si vôbec nie je istý: „Naozaj netuším, kedy opäť vkročím do ringu. Moja krajina a česť sú pre mňa dôležitejšie než majstrovský opasok.“

Usyk ako jeden z prvých športovcov Rusov vyzýval, aby sa postavili svojmu prezidentovi Vladimirovi Putinovi a vojnu odmietli. Predstaviteľov Ukrajiny vyzval, aby sa zapojili do mierových rozhovorov, ale bez ruských nárokov na ich územie.

Oleksandr Usyk
zdroj: SITA/AP Photo/Frank Augstein, File)

Okrem Usyka a bratov Kličkovcov aktuálne bránia svoju vlasť aj ďalší ukrajinskí profesionáli z boxerského ringu. Jedným z nich je bývalý šampión troch hmotnostných kategórií Vasyľ Lomačenko, ktorý má v zbierke aj dve zlaté olympijské medaily z Pekingu 2008 a Londýna 2012. 

Zdroje: The TImes, Mirror, The Independent, BBC, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá