Legendárny meč vládcu „Tigra“ sa vydražil za astronomickú sumu, rezal brnenie ako maslo

  • Legendárny meč Fateha Alí Tipúa sa vydražil za astronomickú sumu
  • Nový majiteľ zaň dal 17,5 milióna dolárov
  • Meč má zaujímavú históriu
meč tipu sultan
Predaný meč a dobová maľba Fateha Alí Tipúa, Twitter/News24, Wikimedia Commons/British Library
  • Legendárny meč Fateha Alí Tipúa sa vydražil za astronomickú sumu
  • Nový majiteľ zaň dal 17,5 milióna dolárov
  • Meč má zaujímavú históriu

Meč indického vládcu Maisúrskeho kráľovstva Fateha Alí Tipúa bol zadržaný britskými vojakmi po tom, čo ho zabili vo finálnom strete v roku 1799. O vyše 200 rokov neskôr artefakt pozná svojho nového majiteľa. Ten zaň zaplatil nemalé peniaze.

Dychberúci kúsok

Ako informuje portál IFL Science, meč, ktorý patril spomenutému vladárovi, známemu aj ako Tiger z Maisúru, je doslova umeleckým dielom. Jeho rukoväť je tvorená rýdzim zlatom a zdobená komplexnými ornamentami. Rytina na čepeli držiteľa informuje o tom, že má práve v rukách „meč vládcu“.

Nedávna dražba pritom z meča legendárneho vládcu urobila vôbec najdrahšie predaný predmet svojho druhu. Očakávanú predajnú cenu vo výške 2,5 milióna dolárov prekonal meč 7-násobne a napokon sa vydražil za neuveriteľných 17,5 milióna dolárov, čo je v prepočte 16,3 milióna eur.

Zaujímavosťou je, že meč nie je z historického hľadiska až taký jedinečný. Milióny eur drahú čepeľ totiž maisúrsky vládca nepoužil ani vo finálnom boji a dokonca bol len jedným z mnohých mečov, ktoré Tipú vlastnil.

S mečom spával

Tento konkrétny kus bol objavený až po skončení bitky. Nachádzal sa priamo v súkromných komorách Tigra z Maisúru, konkrétne v izbe, kde vládca spával. Ako lôžko kráľ používal hojdaciu sieť zavesenú zo stropu, pričom mával meč položený priamo pri nej.

Na dobu, z ktorej pochádza, išlo o špičkový príklad majstrovskej kováčskej roboty. V daných časoch sa povrávalo, že tento indický typ meča dokázal rezať brnenie úplne bez problémov, pričom oceľ, z ktorého je vyrobený, skutočne kvalitou prevýšila mnohé iné dobové meče.

Meč má mimoriadnu históriu, úžasný pôvod a bezkonkurenčné remeselné spracovanie, vyjadril sa na margo kúska šéf aukčného domu, ktorý artefakt predal, Nima Sagharchi. Ďalej ho cituje portál CNN.

Nebolo žiadnym prekvapením, že medzi dvoma telefónnymi dražiteľmi a dražiteľom v miestnosti bol taký veľký boj. Z výsledku sme nadšení,“ vyjadril sa ďalej.

Viacero predajov

Meč nie je jediným historickým predmetom patriacim slávnemu vládcovi, ktorý sa za posledné obdobie predal za závratnú sumu. Za viac než päť miliónov dolárov sa pred pár dňami na aukcii v Hongkongu predali náramkové hodinky, ktoré vlastnil posledný čínsky cisár Pchu-i. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Hodinky Ref 96 Quantiéme Lune švajčiarskej značky Patek Philippe boli prvými sériovo vyrábanými náramkovými hodinkami s komplikovanou mechanikou. V súčasnosti sú na svete známe len tri exempláre, uviedol Thomas Perazzi, vedúci oddelenia hodiniek britského aukčného domu Phillips v Ázii.

Pchu-i (1906 – 1967) z dynastie Čching sa stal cisárom v roku 1908 ako dvojročný. O vyše 20 rokov neskôr sa stal bábkovým vodcom Japoncami okupovaného Mandžuska. Po porážke Japonska v roku 1945 bol zajatý a niekoľko rokov strávil v sovietskom zajateckom tábore.

Aukčný dom uviedol, že má dokumentáciu, ktorá dokazuje, že Pchu-i si tam hodinky priniesol so sebou. Podľa memoárov jeho synovca boli hodinky „osobným predmetom“ zosadeného cisára, ktorý ich po odchode z väzenského tábora odovzdal do úschovy svojmu ruskému tlmočníkovi Georgijovi Permiakovovi.

Ďalším draženým predmetom bol červený papierový vejár s nápisom Pchu-iho básne „venovanej môjmu súdruhovi Permiakovovi“. Ten vydražili v Hongkongu za takmer 78 000 dolárov.

Viaceré historicky významné predmety získali na aukciách mimoriadne ceny. Tu je niekoľko pozoruhodných príkladov najdrahších predaných historických predmetov:
 
  1. Salvator Mundi“ od Leonarda da Vinciho: V roku 2017 sa tento obraz pripisovaný Leonardovi da Vincimu predal na aukcii Christie’s za ohromujúcich 450,3 milióna dolárov, čím sa stal najdrahším umeleckým dielom, aké sa kedy predalo.
  2. Pink Star Diamond: Tento vzácny a bezchybný 59,6-karátový ružový diamant sa stal najdrahším drahokamom, aký sa kedy predal na aukcii, keď v roku 2017 získal 71,2 milióna dolárov.
  3. Váza z dynastie Čching: Čínska porcelánová váza z dynastie Čching sa v roku 2010 na aukcii Bainbridge v Londýne predala za približne 85,9 milióna dolárov. Váza bola objavená v podkroví na predmestí Londýna.
  4. Skrinka z Badmintonu: Táto komplexne nadizajnovaná skrinka, vytvorená v 18. storočí, sa v roku 2004 predala za 36 miliónov dolárov, čo z nej robí jeden z najdrahších kusov nábytku, aký sa kedy predal. Názov dostala po vidieckom statku, kde sídlila viac ako dve storočia.
  5. Magna Carta: V roku 2007 bola originálna kópia Magna Carta, historického dokumentu podpísaného v roku 1215, predaná na aukcii Sotheby’s za 21,3 milióna dolárov. Tento dokument je jedným zo základných textov anglického práva a ústavného vývoja.
  6. Baseballová karta Honusa Wagnera: Bejzbalová karta Honusa Wagnera T206, vyrábaná v rokoch 1909 až 1911, je považovaná za jednu z najvzácnejších a najcennejších športových kariet. V roku 2021 sa Wagnerova karta s triedou PSA 2 predala za 6,6 milióna dolárov, čím sa vytvoril nový rekord pre baseballovú kartu.
Zdroje: IFL Science, CNN, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá