Legendárny, no chátrajúci Istropolis, má nového vlastníka. Dočkáme sa konečne pozitívnej zmeny na Trnavskom mýte?

  • Známu budovu na Trnavskom mýte získala spoločnosť vlastnená developermi YIT a Immocap. Tí chcú zachovať jej kultúrno-spoločenskú funkciu.
collage
wikipedia/Dom odborov Istropolis
  • Známu budovu na Trnavskom mýte získala spoločnosť vlastnená developermi YIT a Immocap. Tí chcú zachovať jej kultúrno-spoločenskú funkciu.

Istropolis bol kedysi bezpochyby významným kultúrnym centrom. No v posledných rokoch sa z neho kultúra pomaly vytráca a kiná nahrádzajú malé pochybné obchodíky. Stále v ňom funguje Teatro Wüstenrot, no nie je tajomstvom, že vo vlastníctve odborárov budova chátrala.

Nový investori by teda z tejto pamiatky dôb minulých mohli potenciálne vytvoriť niečo viac. Mesto ale vyslovilo obavy z necitlivých návrhov na zmenu tejto známej budovy.

„Istropolis má sálu s kapacitou 1 300 ľudí. Je to najväčšia kultúrna sála na celom Slovensku. Je neprijateľné, aby takéto niečo zmizlo. V žiadnom prípade nepodpíšem rozhodnutie, ktoré by hovorilo o likvidácii Istropolisu,” vyjadril sa koncom júna pre TREND starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.

foto: wikipedia/Dom odborov Istropolis

Developeri, ktorí Istropolis kúpili, majú za sebou významné úspešné projekty. Fínsky Immocap stojí za rekonštrukciou Cvernovky, pri ktorej zachoval historickú budovu pradiarne. Immocap má zase bohaté skúsenosti s Trnavským mýtom, kde postavil obchodné centrum Central a plánuje zrekonštruovať tamojší neslávne známy podchod.

Vyzerá to teda, že projekt Istropolis majú v rukách schopní ľudia. A aj keď ešte nie je úplne známe, ako bude Istropolis po dokončení vyzerať, noví majitelia sa vyjadrili, že chcú zanechať unikátnu kultúrnu sálu.

„V tejto chvíli by bolo predčasné hovoriť o konkrétnom zámere, verejnosť budeme priebežne informovať o budúcich krokoch. Nehnuteľnosť aj celý priestor Trnavského mýta je dlhodobo zanedbávaný, zaslúži si revitalizáciu a skvalitnenie, a to aj vzhľadom na veľký rozvoj, ktorý nastal v jeho blízkosti v posledných rokoch. V najbližšom čase plánujeme začať revitalizáciu podchodu na Trnavskom mýte,“ uviedol pre portál finweb.sk generálny riaditeľ firmy Immocap Martin Šramko.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: OLYMPUS DIGITAL CAMERA

foto: wikipedia/Dom odborov Istropolis

Veľkosť projektu znamená, že celková realizácia bude pravdepodobne trvať niekoľko rokov. Developeri plánujú do rozhodovania angažovať aj verejnosť. Zatiaľ sú to iba slová, no ide minimálne o dobrý počiatočný znak.

„Myslíme si, že odpoveď na otázku, aké bude dotknuté územie v budúcnosti, môže vzniknúť len v rámci diskusie všetkých zúčastnených strán. Uvedomujeme si, že lokalita si zaslúži kvalitný mestotvorný projekt regionálneho významu a v tejto súvislosti uvítame zodpovednú, širokú diskusiu s prispením tak odbornej, ako aj laickej verejnosti,“ povedal pre finweb.sk generálny riaditeľ YIT na Slovensku Milan Murcko.

foto: wikipedia/Dom odborov Istropolis

Ešte si teda počkáme, kým vynovené Trnavské mýto uzrie svetlo sveta. Nový podchod a nový Istropolis majú potenciál dokončiť to, čo Central začal – vybudovať významný mestský dopravný uzol tak, aby sme sa zaň nemuseli hanbiť.

Zostáva potom už iba chátrajúca tržnica, ktorá by si tiež zaslúžila poriadnu renováciu. No netreba byť chamtivý. Postupnými krokmi sa hádam dopracujeme ku Trnavskému mýtu, na ktoré môžeme byť hrdí. Či už ho dokončíme my, alebo naše deti.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech