Legendáry náučný seriál Bol raz jeden život môžeš sledovať online

  • Česká televízia Seznam ponúka v čase globálnej pandémie malým divákom návrat k populárno-náučným cyklom Bol raz jeden život a Bol raz jeden vynálezca
  • Dnes si niekoľko častí môžeš pozrieť online
zivot-820x436
Bol raz jeden život (official series)
  • Česká televízia Seznam ponúka v čase globálnej pandémie malým divákom návrat k populárno-náučným cyklom Bol raz jeden život a Bol raz jeden vynálezca
  • Dnes si niekoľko častí môžeš pozrieť online

Keď sa v roku 1978 po prvý raz objavil na obrazovkách francúzsky náučný seriál pre deti aj dospelých s názvom Bol raz jeden človek, spôsobil absolútnu seriálovo edukačnú revolúciu. Po ňom začali vznikať ďalšie. Za niečo vyše troch rokov bolo natočených 26 epizód v celkovom trvaní viac ako 11 hodín. Vďaka nemu si sa veľmi prirodzeným spôsobom mohol dozvedieť, ako život na zemi vlastne vznikol. 

Táto veta pravdivá je…

Potom nasledovali ďalšie, pretože Bol raz jeden človek si vyslúžil u detského diváka takú obrovskú závislosť, že dopyt stále rástol. A tak prišiel ďalší. Volal sa Bol raz jeden vesmír (1982). Ten už však pre naše deti až tak zaujímavý nebol. 

Až keď o 4 roky neskôr uzrelo svetlo sveta ikonické pokračovanie predošlých sérií, ktoré sa do hláv detí konca 80-tych rokov zapísalo natrvalo. Bol raz jeden život. Ten ukázal všetkým, ako funguje ľudské telo, ako vzniká život na zemi alebo aj to, ako to v organizme človeka skutočne vyzerá. 

Dnes si niekoľko jeho častí môžeš pozrieť online, ako prvý o tom informoval český technologický portál czechcrunch.cz. Novinkou však je úplne legálny prístup k seriálu, ktorý ponúkajú svojim divákom českí susedia. Môžeš ho sledovať online na českej televízii Seznam

Práve v období, kedy deti nechodia do školy a učiť doma sa im veľmi nechce, prináša, v súčasnej dobe trochu retro seriál, prístup k veľmi dobre vysvetleným vedeckým faktom, ktoré o ľudskom tele encyklopedicky podáva práve múdry Druid.

Ten je rozprávačom, vedcom, učiteľom a múdrym tretím hlasom, ktorý diváka sprevádza každou jednou sériou. Anatómia sa tak hravým spôsobom dostáva pod kožu každému a spolu s titulnou piesňou sa stáva okamžite absolútne nákazlivou. 

Autor seriálu Albert Barillé je francúzsky televízny producent, ktorý okrem Bol raz jeden život (1987) stojí za septetom detských náučných príbehov, z ktorých každý predstavuje edukačný rámec v inej oblasti.

Názov každého jedného začína rozprávkovým entreé Bol raz jeden…  Šesť z nich bolo pretlmočených aj do slovenského alebo českého jazyka. Jeden s názvom Il était une fois… les Amériques (Bola raz jedna Amerika) sa u nás nikdy neodvysielal.

Okrem spomenutých sa v 90-tych rokoch minulého storočia natočili aj ďalšie z tohto cyklu. A tak sa dnes radi vraciami k Bol raz jeden vynálezca (1994) ale aj Bol raz jeden objaviteľ (1997). V roku 2008 natočil Barillé ešte jeden vzdelávací seriál. Volal sa Bola raz jedna planéta. RTVS ju začala vysielať v priamom prenose v januári 2009. Záverečná epizóda odznela o dva roky. Dokopy bolo v tomto cykle natočených opäť 26 častí.  

Zdroje: czechcrunch.cz, csfd.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech