LEGO je svetoznámy pojem a teraz oslavuje, na Slovensku sa predalo aj 20 miliónov kusov stavebníc. Ich tržby sú vyše 7 miliárd eur

  • Spoločnosť LEGO Group zostáva rodinnou spoločnosťou v súkromnom vlastníctve so sídlom v Billunde
  • Jej produkty sa predávajú vo viac ako 130 krajinách
LEGO
LEGO
  • Spoločnosť LEGO Group zostáva rodinnou spoločnosťou v súkromnom vlastníctve so sídlom v Billunde
  • Jej produkty sa predávajú vo viac ako 130 krajinách

Pred 90 rokmi začal v stolárskej dielni príbeh plný kreativity a zábavy. V roku 1932 začal stolársky majster Ole Kirk Kristiansen vyrábať drevené hračky. O dva roky neskôr už firma niesla meno, ktoré vychádza zo spojenia dvoch dánskych slov – leg godt a stala sa synonymom pre kreatívnu hru.

Oslavou originálnych staviteľských riešení s kockami LEGO® je česko-slovenská premiéra jedinečnej show LEGO® Masters aj limitovaná retro edícia boxu plného kociek LEGO® Classic – 90 rokov hier. 

Ukážkový rast zisku

Výkonný riaditeľ LEGO Group Niels B. Christiansen na oficiálnej stránke spoločnosti uviedol: „Som vďačný za všetko, čo sa LEGO Group podarilo dosiahnuť v roku 2021. Náš zanietený a odhodlaný tím viac ako 24 000 kolegov preukázal obrovskú oddanosť a odolnosť, aby svet hral ďalej. Medzitým nám naša dobrá finančná výkonnosť umožňuje ďalej zrýchľovať strategické investície, ktoré nám pomôžu osloviť viac detí z dlhodobého hľadiska.“

zdroj: Facebook/ LEGO, Unsplash/Hello I'm Nik
  • Predaj spoločnosti vzrástol v porovnaní s rokom 2020 o 22 %.
  • Tržby vzrástli o 27 % na 55,3 miliardy DKK ( viac ako 7,3 miliardy eur) v porovnaní s rokom 2020.
  • Prevádzkový zisk vzrástol o 32 % na 17,0 miliardy DKK (2,28 miliárd eur).
  • Čistý zisk bol v roku 2021 13,3 miliardy DKK ( 1,7 miliardy eur)
  • Zisk výrazne rástol, zatiaľ čo skupina pokračovala v strategických investíciách, aby splnila dlhodobý rast.
  • Voľný peňažný tok predstavoval 12,9 miliardy DKK ( 1,7 miliardy eur)

Ako sa to začalo?

Drevené hračky boli úspešné a známe svojou kvalitou. Ole Kirk Kristiansen sa ale rozhodol posunúť výrobu ďalej. Kúpil lis na výrobu plastov a začal experimentovať s novým materiálom. Prvé plastové kocky začala továreň v Billunde vyrábať v roku 1949.

Svoju súčasnú podobu získali kocky LEGO o 11 rokov neskôr, keď si syn zakladateľa – Godtfred Kirk Kristiansen nechal patentovať malú kocku s dvoma radami po štyroch výstupkoch na hornej stene a troma trubičkami vnútri. Tie boli dôvodom, prečo kocky do seba zapadali lepšie, ako pri akejkoľvek inej stavebnici.

O 90 rokov neskôr

Do dnešného dňa sa vyrobilo okolo 600 miliárd kociek. Každoročne ich vzniká približne 36 miliárd, v priemere asi 1 140 kociek každú sekundu. Najväčší počet kociek prináša model Mapa sveta, ktorý vďaka 11 695 kockám vyniká aj svojimi rozmermi.

LEGO
zdroj: LEGO

I keď LEGO sa u nás predávalo prostredníctvom distribútorov už skôr, oficiálna pobočka LEGO pre Slovensko začala fungovať v roku 1997. Odhaduje sa, že od jej vzniku sa na slovenskom trhu predalo 10 – 20 miliónov kusov stavebníc LEGO.

Najúspešnejšími radami sú u nás v dlhodobom meradle CITY, DUPLO a Friends. Milovníkov zberateľských kúskov však mohla potešiť aj gitara LEGO Fender Stratocaster, ktorá bola vyrobená podľa návrhu Slováka Tomáša Letenaya.

Priamo v centrále LEGO – v Billunde zas navrhuje stavebnice radu LEGO Technic jediný český dizajnér LEGO – bývalý učiteľ Milan Reindl. Ten je podpísaný pod modelmi áut i lietadiel. 

Prvýkrát na Slovensku

Inšpiráciu na kreatívne tvorenie s kockami LEGO ponúkne od júna LEGO® Masters, unikátna show, v ktorej sa stretnú zoči-voči fanúšikovia najslávnejších kociek sveta. Pri príležitosti tohtoročného výročia prichádza show po prvýkrát na Slovensko aj do Českej republiky, konkrétne na obrazovky TV Markíza a TV Nova.

LEGO
zdroj: LEGO

Svoje sily a dôvtip si zmeria 6 dvojčlenných tímov z oboch krajín. Tie budú musieť zapojiť svojho tvorivého ducha, originálny prístup, kreativitu, ale i rýchlosť, a to všetko v boji o titul najtalentovanejšieho amatérskeho staviteľa LEGO® na Slovensku a v Českej republike.

K dispozícii budú mať obrovskú zásobu slávnych kociek a ich úlohou bude vytvoriť podľa konkrétnej výzvy také dielo, ktoré ohromí prítomnú porotu. Nedostanú ale žiadny návod, preto sa bude treba naplno sústrediť, všetko starostlivo plánovať a kreatívne vystavať.

Iba autorov tých najlepších, technologicky najvyspelejších a originálnych kreácií posunie porota do ďalšieho kola. Nakoniec to len jeden pár získa prestížny titul LEGO® Masters. 

Akadémia

Zlepšiť svoje staviteľské schopnosti a začať s kockami LEGO pomôže seriál LEGO® Masters Akadémia, ktorý si môžeš pozrieť na stránkach súťaže legomasterssutaz.sk. V ňom si záujemcovia pod vedením skúseného staviteľa postavia celú sadu základných modelov. A zároveň zistia, ako medzi sebou kombinovať aj zdanlivo nekombinovateľné typy kociek.

Zdroj: LEGO Group

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá