tbparallax
tbcover

Lekár na telefóne a letiskové salóniky. Slováci platia kreditkami už 20 rokov, využívať efektívne ich však stále nevedia

Kreditné karty už majú čo-to odžité – na Slovensko ich prvýkrát priniesli Tatra banka a VISA v roku 2000, presne pred 20 rokmi.

Ani 20-ročná história však významnú časť Slovákov nenaučila základné rozdiely medzi debetnou a kreditnou kartou. Pozreli sme sa na to, čo o kreditkách vedia naši čitatelia.

Aj napriek tomu, že v našej prvej otázke v prieskume na Instagrame až 85 % respondentov uviedlo, že rozdiel pozná, pri vysvetľovaní si tak istí neboli. Približne 65 % odpovedí sme vyhodnotili ako neisté alebo nesprávne – Slováci tak výhody kreditnej karty ešte len musia objaviť.

Tatra banka a VISA pri príležitosti 20 výročia k novým kreditným kartám do 30.9. rozdávajú bonus až 20 € (za prvých 20 €, ktoré minieš). Akcia Tatra banky je teda ideálnou príležitosťou, ako spoznať všetky výhody kreditnej karty.

Debetná karta / Kreditná karta. Aký je rozdiel?

Debetnú kartu a kreditnú kartu si v bežnej konverzácii pravidelne zamieňame, pričom ide o zásadne odlišné produkty. Aký je medzi nimi rozdiel a ktorá z nich je výhodnejšia?

Zatiaľ čo pri debetnej karte využíva klient svoje vlastné peniaze, ktoré má uložené na klasickom účte, pri kreditnej karte využíva kartový účet s úverovým rámcom poskytnutým bankou. Platí priamo peniazmi banky, ktoré následne musí vrátiť.

Každá platba kreditkou tak vytvára malú virtuálnu pôžičku, ktorú je možné do určitej lehoty bez úrokov vyplatiť. Zvyčajne je však takéto „vypožičanie“ zadarmo, ak peniaze stihnete vrátiť do 45 – 50 dní (známych tiež ako bezúročné obdobie). Ku kreditke zvyčajne banky poskytujú aj ďalšie výhody a služby a práve to ju robí často výhodnejšou ako debetná karta.

Upozorňujeme, že každá banka a každá karta majú bezúročné obdobia aj výšku úrokov odlišné.

Súkromný lekár či letiskový salónik. Kreditky sú o luxuse a prestíži

Odlišná banka, odlišná kreditná karta. Na trhu si kreditky navzájom konkurujú a banky sa tak predháňajú v benefitoch, ktoré môžu klientom spolu s kreditkou ponúknuť.

Nerozprávame sa pritom o minimálnych úrokoch či znížených poplatkoch, tie sú zvyčajne porovnateľné. Okrem väčšej finančnej voľnosti sú tak v hre napríklad letiskové salóniky či lekár na telefóne.

Čo napríklad ponúkajú VISA kreditné karty od Tatra banky, ktorá na Slovensko priniesla kreditky ako prvá?

  • lekár v programe My Doctor (online služby, lekár na telefóne, konzultácia zdravotného stavu so zahraničnými špecialistmi)
  • zľavy pri vybraných nákupoch v programe My Benefit (napríklad za tankovanie alebo nákupy v e-shopoch vám príde časť peňazí z nákupu späť)
  • narodeninový cash-back do 30, resp. 50 € ročne
  • letiskový salónik (v prípade zlatej karty a platinovej karty)
  • bonus 20 € pre nové kreditky do konca septembra (Tatra banka a VISA oslavujú 20 rokov od spustenia prvých kreditiek na Slovensku)

Kreditná karta nie je zadarmo – poplatky sa však dajú znížiť na 0 €

Benefity kreditných kariet stoja za preskúmanie, aj keď si nad kreditkou doteraz neuvažoval – zaujímavé sú najmä zľavy pri vybraných nákupoch. Kreditná karta v takýchto prípadoch doslova zarába peniaze a k tomu treba prirátať aj ďalšie výhody.

A môžeš ju využívať aj zadarmo. Za kreditnú kartu totiž zvyčajne platíš poplatok, podobne ako za bežný účet. Vďaka jednoduchým podmienkam však môžeš tento poplatok znížiť na 0.

Príklad: Kreditná karta od Tatra banky, Visa štandard súkromná, ponúka zľavy pri nákupoch, cash-back či súkromného lekára na telefóne. Poplatok za kartu je len 2,50 €/mesiac a pri obrate aspoň 300 € sa poplatok znižuje na 0 €. Vytvoriť obrat aspoň 300 € je však bežné pre takmer každého Slováka. V podobne prijateľných sumách sa nesú aj vyššie karty.

Kreditky nepoznáme, no budúcnosť je svetlá

Z prieskumu vyplýva, že slabšie znalosti v oblasti finančnej gramotnosti si Slováci vynahradili rýchlou adaptáciou na nové technológie. Zatiaľ čo v EÚ tvoria platby kartou len 20 % celkových spotrebiteľských platieb, na Slovensku je to až 40 %. Predpokladáme tak, že kreditná karta bude na Slovensku čoskoro násobne obľúbenejšia.

Slováci podľa prieskumu Startitup platia kartou prakticky všetko – jedlo, nákupy, oblečenie, kozmetiku či tankovanie. Postupne začíname chápať, že hotovosť prestáva byť pohodlná a presedlávame na karty či rovno Apple Pay a Google Pay – obidve podporujú debetné aj kreditné karty.

Kultúra, umenie a prestíž

Kreditná karta sa odjakživa spájala s pocitom prestíže a solventnosti. Nové dizajny kreditných kariet v Tatra banke sú toho dôkazom a držitelia kreditiek získajú s kartou kúsok umenia do svojej peňaženky. Na kartách sú totiž zobrazené diela významných slovenských umelcov:

  • Visa štandard súkromná s dizajnom od najznámejšej súčasnej slovenskej fotografky Márie Švarbovej a jej legendárnej série Swimming Pool
  • Visa zlatá súkromná s dizajnom od zaslúžilej fotografky Miloty Havránkovej, matky slovenskej fotografie a expertkou na voľné umenie
  • Visa platinum s dizajnom od umelca Ašota Haasa, známeho vďaka fascinujúcej sérii Nestálosť geometrie

Najnovšie