Lekári z Martina ako jediní na svete dokázali, že tupozrakosť sa dá liečiť pomocou virtuálnej reality

  • Očná klinika UVEA Mediklinik v Martine už dva roky testuje novú revolučnú liečbu tupozrakosti, založenú na využití špeciálnych 3D okuliarov Oculus Rift a počítačovej hry Diplopia. Experiment má vynikajúce výsledky: 60 % pacientov dosiahlo po ukončení liečby zlepšenie videnia.
ako9
facebook.com/RozdielJeVidiet
  • Očná klinika UVEA Mediklinik v Martine už dva roky testuje novú revolučnú liečbu tupozrakosti, založenú na využití špeciálnych 3D okuliarov Oculus Rift a počítačovej hry Diplopia. Experiment má vynikajúce výsledky: 60 % pacientov dosiahlo po ukončení liečby zlepšenie videnia.

Ochorenie postihuje približne 2 až 3 percentá svetovej populácie. Ide o zníženie zrakovej ostrosti spôsobenej útlmom nečinnosti oka, kedy mozog dostatočne alebo vôbec nespracúva informácie prichádzajúce z postihnutého oka.

Tupozrakosť vzniká najmä v detstve, keď prebieha vývoj miesta najostrejšieho videnia. Tento stav sa oči snažia kompenzovať zaostrovaním do blízky, čím ale zároveň vzniká škúlenie. Aby mozog zabránil dvojitému videniu, „vypne“ informácie prichádzajúce z jedného (obvykle horšieho) oka. Človek tak stratí aj schopnosť vidieť priestorovo – svet vníma ako 2D obraz.


Až doteraz sa porucha liečila najčastejšie prelepením zdravého oka, čo u detí dokázalo zlepšiť videnie tupozrakého oka. Príchod 3D okuliarov Oculus Rift však otvoril nové možnosti liečby, pri ktorých dokážeme počítačovými hrami trénovať obe oči súčasne. Experimentujem s touto metódou u nás na klinike a prvé výsledky testov u pacientov vyzerajú nádejne,“ vysvetlil MUDr. Peter Žiak, PhD., medicínsky riaditeľ očnej kliniky UVEA Mediklinik.

Ako pomáha Oculus Rift?

V okuliaroch sa nachádza OLED displej rozdelený na dve polovice, pred každou z nich je šošovka a na každej polovici sa zobrazuje trošku inak posunutý obraz. Výsledný vnímaný obraz sa tak javí ako trojrozmerný. „Aj keď oficiálne uvedenie vylepšenej spotrebiteľskej verzie Oculus Riftu na trh sa očakáva až koncom roka 2015, očná klinika UVEA Mediklinik má k dispozícii developerskú sadu v predstihu,“ uviedol lekár.

Očná klinika UVEA Mediklinik testuje niekoľko počítačových hier, ktoré ľuďom so syndrómom lenivého oka alebo s narušeným vnímaním hĺbky môžu pomôcť ich videnie zlepšiť.

Terapia si vyžaduje opakované tréningy s Oculus Riftom. „Hoci celková doba tréningu si vyžaduje pravdepodobne niekoľko desiatok hodín, očakávam, že výsledky sa začnú dostavovať postupne. Po zakúpení developerskej verzie Oculusu a niekoľkých testoch som pozval pacientov na vyskúšanie zariadenia a výsledky sú nádejné. Tréning je zábavný a pacientom sa táto forma liečby páči,“ dodal lekár.

V priebehu testovania sa ukazuje, že u niektorých účastníkov s lenivým okom došlo už po prvých sedeniach k miernemu zlepšeniu vnímania hĺbky, ako aj k zlepšeniu binokulárneho videnia. Počas tohto roka bude očná klinika zariadenie ďalej testovať a sledovať účinnosť liečby.

Viac o UVEA Mediklinik nájdeš na uvea.sk

zdroj:uvea.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech