80 až 90 % našich pacientov sa vylieči. Držte nám palce a modlite sa, aby všetko dobre dopadlo, hovoria lekári

  • Lekár Peter Sabaka sa na sociálnej sieti podelil o skúsenosť z nemocnice
  • Ľudí vyzýva, aby držali palce
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/Mufid Majnun ,Vladimir Fedotov
  • Lekár Peter Sabaka sa na sociálnej sieti podelil o skúsenosť z nemocnice
  • Ľudí vyzýva, aby držali palce

TASR informovala, že svet za uplynulých sedem dní zaznamenal rekordný počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Vyplýva to z údajov agentúry AFP, ktorá zosumarizovala oficiálne dáta od úradov z celého sveta. Ide o najvyššie čísla od začiatku pandémie.

Obrovské víťazstvo

V dňoch od 22. do 28. decembra pribudlo viac ako 6,5 milióna nových prípadov. V priemere sa za ostatných sedem dní nakazilo Covidom vyše 935 000 ľudí denne. To podľa AFP znamená, že „vírus sa šíri bezprecedentnou rýchlosťou“. Najviac nových prípadov nákazy sa momentálne vyskytuje v Európe. Priemerne sa na starom kontinente za uplynulých sedem dní potvrdilo vyše pol milióna prípadov denne.

O tom, ako to aktuálne vyzerá v slovenských nemocniciach, konkrétne na Klinike infektológie na Kramároch, informoval lekár Peter Sabaka. Ten uviedol, že spolu s kolegami sa im darí vyliečiť 80 až 90% pacientov s ochorením COVID-19.

Väčšina z nich to zvládne na bežnej oxygenoterapii pri ktorej dostávajú tak do 15 litrov kyslíka za minútu (niekedy aj do 30). Ak to nestačí, nastupuje liečba vysokoprietokovým kyslíkom (50 litrov za minútu), ktorá je náročnejšia na vybavenie aj osetrovateľskú starostlivosť, ale pacient je pri nej pri vedomí, sám sa naje, číta si a podobne,“ píše Sabaka na sociálnej sieti.

Ďalej hovorí, že ak nestačí ani vyššie spomenuté, nastupuje umelá pľúcna ventilácia. „Pri nej ale žial polovica pacientov neprežije,“ dodáva.

Sabaka tiež objasnil, že v dôsledku vyťaženosti anesteziologických kliník, posledné týždne v spolupráci s klinikou anesteziológie liečia pacientov na umelej pľúcnej ventilácii aj na JISke. Podľa jeho slov sú pomerne úspešní.

„Podarilo sa nám napriklad od UPV úspešne odpojiť pacienta, ktorého sme museli intubovať pred viac ako dvoma týždňami. Veľmi nás to teší. Pri tisíckach stratených životov sa záchrana jedneho života môze zdať ako kvapka v mori. Ale pre konkrétneho človeka a jeho rodinu je to obrovské víťazstvo. Držte nám a pacientovi palce a modlite sa kto môžete aby všetko dobre dopadlo,“ vysvetľuje.

Zvýšená imunita voči delte

Dobrou správou je aj výskum vedcov z Juhoafrickej republiky (JAR), ktorý naznačuje, že nákaza koronavírusovým variantom omikron zvyšuje neutralizujúcu odolnosť voči variantu delta. V utorok o tom informovala tlačová agentúra Reuters.

Výskum, ktorý ešte neposúdili kolegovia experti, dospel k záveru, že u ľudí, ktorí boli nakazení omikronom, predovšetkým u zaočkovaných, sa vyvinula zvýšená imunita voči variantu delta.

Do štúdie bolo zapojených 33 zaočkovaných a nezaočkovaných ľudí, ktorí sa nakazili omikronom v Juhoafrickej republike. Autori zistili, že neutralizácia omikronu sa za 14 dní od zaradenia do výskumu zvýšila 14-násobne, a takisto zistili, že 4,4-násobne sa zvýšila neutralizácia variantu delta.

„Zvýšenie v neutralizovaní variantu delta u jednotlivcov nakazených omikronom zrejme vedie k zníženej schopnosti variantu delta znovu nakaziť týchto jednotlivcov,“ uviedli vedci.

Zdroje: facebook/Peter Sabaka, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá