Lekársky plášť vymenila za kvety, z ktorých si urobila úspešný biznis

  • Prácu v slovenskom zdravotníctve vymenila za kvety
  • Dnes pracuje ako floristka v malom rodinnom ateliéri s názvom Jarabina
  • Aj v tomto biznise sa dokázala odlíšiť a vymyslieť niečo nové
jarabina_titulka
Startitup/janca korcek
  • Prácu v slovenskom zdravotníctve vymenila za kvety
  • Dnes pracuje ako floristka v malom rodinnom ateliéri s názvom Jarabina
  • Aj v tomto biznise sa dokázala odlíšiť a vymyslieť niečo nové

Po štyroch rokoch sa rozhodla, že už nechce pracovať v slovenskom zdravotníctve. Floristiku nikdy neštudovala, no aj tak to riskla a podstúpila riziko ísť si za niečim, čo ju oslobodí a kde sa bude cítiť voľná. Jej kolegov už dnes nie sú ľudia, ale rôzne druhy sezónnych kvetov, ktoré viaže buď len pre radosť a pre potešenie alebo nimi skrášľuje aj jedinečné svadobné dni novomanželov. Prečítaj si rozhovor s Robertou Horonyovou, majiteľkou Ateliéru Jarabina.

Zobraziť celú galériu (15)
zdroj: janca korcek

Aký bol prechod zo zdravotníctva do niečoho úplne iného, konkrétne do floristiky?

Šesť rokov som študovala medicínu a potom som sa zamestnala na bežnom pediatrickom oddelení, kde som pracovala rok a potom tri roky na Neonatálnej klinike intenzívnej medicíny. Po štyroch rokoch som dala výpoveď. Boli za tým aj osobné dôvody a samozrejme celková situácia v slovenskom zdravotníctve. Zmenili sa mi životné priority a povedala som si, že nechcem ďalej pokračovať v takomto spôsobe života.

Zobraziť celú galériu (15)
zdroj: Facebook Ateliér Jarabina

A tak ste sa ocitli v pestrofarebnom a voňavom svete kvetov…

Ateliér Jarabina vznikol v roku 2016 ako projekt môjho priateľa, ktorý sa zaoberá modulovými stavbami a recykláciou lodných kontajnerov. Na začiatku Ateliér fungoval bez mojej účasti, keďže sa rozbehol súbežne v období, keď som ešte pracovala v zdravotníctve. Priateľ dostal objednávku na festival Pohoda, kde mal vyrobiť z lodného kontajnera kvetinárstvo, čo znie na prvé počutie ako veľká hlúposť.

Bolo to však vcelku úspešné. Predávali sa tam kvety, ktorých primárnych cieľom bolo robiť reklamu na liek proti alergii. Po festivale nám tento kontajner stál asi rok na záhrade a nemali sme s ním čo robiť. Ja som vtedy vôbec nerozmýšľala nad niečim takým, no môj priateľ je veľmi podnikavý v rôznych smeroch a neviem prečo, ale práve on túžil po tom, mať kvetínarstvo.

A tak bol rodinný biznis na svete? 

Povedali sme si, že keď máme takúto sebestačnú stavbu, kde boli aj fotovoltaické panely, zabudovaná chladnička a zásobník na dažďovú vodu, tak to skúsime. Moja mamina vtedy nemala prácu a mala vzťah ku kvetom, plus mala absolvovaný floristický kurz. Vždy mala krásnu skalku a vedela nádherne viazať kytice. Tak sme sa rozhodli, že začneme takto. Prvý rok to fungovalo viac menej bez mojej zásadnejšej účasti. Brala som to iba ako takú voľnočasovú aktivitu, kedy som došla po práci a zo zvyškov viazala kytičky. Ale čoraz viac som sa do toho začala ponárať a začala si viac študovať o kvetoch.

Zobraziť celú galériu (15)
zdroj: Facebook Ateliér Jarabina

Spočiatku sme mali bežnejšie kvety a aj zásobovanie bolo klasické, veľkoskladové. Pri objednávaní kvetov som si uvedomila, že paleta mojej objednávky má nacestovaných viac kilometrov ako ja sama, čo mi prišlo absurdné a tak som začala pátrať po lokálnych zdrojoch. Našli sme si teda lokálnych farmárov, s ktorými momentálne spolupracujeme.

V čom je koncept Ateliéru Jarabina iný ako ostatné kvetinárstva? 

Myslím si, že náš koncept je unikátny v tom, že ponúkame v sezóne od jari do jesene lokálne kvety a v zime kladieme dôraz na to, aby sme mali import aspoň v rámci Európy, aby mali kvety čo najmenej nacestované. Štýl našej práce s kvetmi je odlišný, snažíme sa o uvoľnenejšie, vzdušné, prírodnejšie pôsobiace aranžmány.

Zobraziť celú galériu (15)
zdroj: Facebook Ateliér Jarabina

Spománali ste import v rámci Európy. Kto sú teda vaši dodávatelia? 

Našimi dodávateľmi sú lokálni farmári pri Budapešti, ktorých sme objavili iba minulý rok, takže s nimi teraz budeme spolupracovať už druhú sezónu. Čo sa týka slovenských dodávateľov, už som s nejakými komunikovala, ale ešte stále nemajú dostatočne široké portfólio kvetov na to, aby nám vedeli zásobovať celé kvetinárstvo, resp. aby vedeli poskytnúť širšiu škálu kvetov, z ktorých by sme vedeli zostavovať aj svadobné výzdoby. Slovenskí dodávatelia sa ale formujú a keď budú mať jedného dňa širšiu ponuku produktov, rada s nimi začnem spolupracovať.

Zobraziť celú galériu (15)
zdroj: Facebook Ateliér Jarabina

Ateliér Jarabina nájdeme na malom, nenápadnom mieste priamo v Starom meste, konkrétne na Dunajskej ulici. Ako ste sa dostali na tak lukratívnu adresu e a koľko vás výjde mesačný nájom tohto priestoru? 

Dostali sme sa sem úplnou náhodou. Pôvodne bola Jarabina v Kvetoslavove. Raz sa nám ozvala Dada Skalniková zo Sortu s tým, že nás videla na Instagrame a že sme jej srdcu blízki a či nechceme robiť do jej kaviarne kvetinové aranžmány. Najprv to teda začalo takto nenápadne, že sme začali nosiť objednávky do Sortu. Postupne sme mali väčší odber kvetov v Sorte ako v kvetinárstve v Kvetoslavove a tak sme sa rozhodli prevádzku presunúť.

Náš priestor na Dunajskej ulici sme našli náhodne, bol už dlhšie nevyužitý a chátral. Stretli sme sa s majiteľkou, mimochodom veľmi sympatickou ženou, s ktorou sme sa vpodstate okamžite dohodli. Vzhľadom na to, že priestor je naozaj malý, nájom nie je veľkou položkou.

Zobraziť celú galériu (15)
zdroj: Facebook Ateliér Jarabina

Tento priestor je veľmi malý. Kde chystáte všetky dekorácie na svadby a eventy?

Okrem tohto priestoru na Dunajskej ulici máme aj druhý, väčší priestor v Kvetoslavove. Tam sa všetko pripravuje, máme tam chladničku, v ktorej skladujeme kvety, aby ostali čerstvé. Tento priestor plánujeme v budúcnosti rozšíriť aj preto, aby sme v ňom mohli organizovať komplexnejšie workshopy a mohli ho využívať aj ako fotoateliér.

Spomenuli ste chladničku na kvety. Aká je presná funkcia tejto chladničky?

Chladnička kvetom ohromne predlžuje život. Bez chladničky by som do tohto biznisu asi ani nešla. Kvety chladíme pri teplote 6 až 8 stupňov. Spomaľuje to ich metabolizmus a tým pádom odďaluje ich starnutie. Je to síce jedna z najdrahších položiek, do ktorej sme investovali, ale je zároveň aj najnevyhnutnejšia.

Zobraziť celú galériu (15)
zdroj: Facebook Ateliér Jarabina

Takže chladnička bola jednou z vašich najdrahších položiek. Aká bola celková prvotná investícia do Ateliéru Jarabina?

Je veľmi ťažké odhadnúť to, pretože sa vám s tým začnú spájať rôzne vedľajšie výdavky. Prvotnú investíciu odhadujem na 25 až 30 tisíc eur. Táto investícia sa nám už aj vrátila a momentálne sme v miernom pluse.

Okrem predaja kvetín a kytíc sa venujete aj svadobným výzdobám a dekorovaniu. Koľko najviac si zatiaľ zaplatili klienti za takýto typ služby? 

Je to veľmi individuálne a závisí to od toho, aku výzdobu klienti chcú. Niekto chce minimalistickejšiu výzdobu, iní zase pompéznejšiu. Tiež veľmi závisí od množstva použitého materiálu a náročnosti prípravy. Cena sa v závislosti od týchto faktorov môže pohybovať niekde medzi 500 až 5000 eurami.

V tomto mini priestore robievate aj workshopy, ktoré sú zamerané na aranžovanie. Koľko stojí taký workshop a ako prebieha?

Workshopy robime priamo tu, v našom Aterliér Jarabina. Zmestia sa sem štyria ľudia, viac sme ani nechceli. Je to takto lepšie, pretože sa im viete lepšie a viac venovať. Workshopy mám veľmi rada, väčšinou bývajú vypredané. Stretávame sa tu s ľuďmi, ktorí sú podobní kvetoví maniaci ako my, takže máme spoločnú tému. Workshopy robievame maximálne raz do týždňa, nechcem ich robiť častejšie, aby sa z toho pre mňa nestala nudná rutina. Cena týchto kurzov sa líši podľa náročnosti workshopu a podľa množstva použitého materiálu. Doteraz realizované kurzy boli v rozmedzí 60 až 100 eur na osobu.

Aké sú vaše najbližšie plány a čo zatiaľ považujete za váš najväčší úspech?

Určite plánujeme už spomínané rozšírenie priestoru v Kvetoslavove a s tým spojené komplexnejšie workshopy. V rámci nášho konceptu zvykneme fotiť aj svadobné editoriály v spolupráci s Jankou Korčekovou, aby sme vedeli nejakým spôsobom odprezentovať našu prácu a aby nevesty videli, ako vyzerá naša práca. Niektoré z nich už boli alebo ešte len budú zverejnené na prestížnych zahraničných svadobných blogoch, ako npríklad: Amber & Muse alebo Once Wed.

Zobraziť celú galériu (15)
zdroj: Facebook Ateliér Jarabina

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech