Len 23-ročný Keňan Kiptum takmer pokoril svetový maratónsky rekord. Delilo ho pár sekúnd

• V Londýne sa schyľovalo k absolútnej senzácii
  • Na dosah bol svetový rekord v maratóne
  • Dramatický priebeh mali aj ženské preteky
kelvin kiptum keňa londýn maratón
Ilustračný obrázok, TASR/AP Alberto Pezzali

Kenský bežec Kelvin Kiptum v nedeľu triumfoval na Londýnskom maratóne s druhým najlepším časom histórie 2:01:25. Tento 23-ročný športovec vo svojom druhom maratóne kariéry siahal na svetový rekord svojho krajana Eliuda Kipchogeho, ktorý dosiahol v minulom roku v Berlíne, no chýbalo mu len 16 sekúnd.

Víťazovi olympijského maratónu z Tokia sa však o vyše minútu podarilo prekonať Kipchogeho traťový rekord z roku 2019. V ženskej kategórii zvíťazila Holanďanka Sifan Hassanová v čase 2:18:33, ktorá si dnes v Londýne zabehla svoj debutový maratón.

Prvé dva maratóny zabehol pod 2:02

Som nadšený z tohto výsledku,“ hovorí Kiptum. „Neviem, čo mám teraz povedať, som iba vďačný. Bežalo sa mi dobre, okolo polovice pretekov trochu pršalo, ale bolo to v poriadku. Baví ma behať maratóny, je to pre mňa dobrý tréning. Veľmi ma to bavilo, som veľmi šťastný.

Kiptumovi sa podarila skutočne výnimočná vec, iba vo svojom druhom maratóne v kariére prišiel do cieľa v čase pod 2:02, čím sa zaradil medzi najperspektívnejších mladých atlétov súčasnosti. Jeho tajomstvo na tento nevídaný úspech znie celkom jasne.

Tajomstvo je tréning. Veľa som trénoval. Som veľmi rád, že som bol pozvaný do Londýna, milujem toto publikum, ich povzbudzovanie. To mi dalo veľa motivácie a viac som zabral,“ povedal v rozhovore pre FloTrack po dobehnutí do cieľa.

Druhý medzi mužmi skončil ďalší Keňan Geoffrey Kamworor časom 2:04:23 h, tretiu priečku obsadil Tamirat Tola z Etiópie (2:04:59 h). Domáca 40-ročná bežecká legenda Mo Farah skončila vo svojom poslednom maratóne pred koncom kariéry na deviatom mieste (2:10:28 h), uvádza CBC.

Ženské preteky s jedinečnou drámou

Zlatá medailistka v behu na 5-tisíc a 10-tisíc metrov z OH 2020 Hassanová prekonala problémy, ktoré ju postihli krátko za polovicou pretekov, v závere sa odpútala od Etiópčanky Alemu Megertuovej i Keňanky Peres Jepchirchirovej a prišla si po víťazstvo.

Nikdy som si nemyslela, že by som dokončila maratón a som tu ako víťazka,“ povedala. „Mala som problém s mojím bokom, kvôli čomu som musela zastaviť. Ale začalo to byť o niečo lepšie. A následne som zmeškala jednu z občerstvovacích staníc! Netrénovala som tú časť pretekov, pretože som hladovala, takže to bolo veľmi náročné.

Svetová rekordérka Brigid Kosgeiová z Kene odstúpila pre zranenie po troch minútach. Informácie priniesla agentúra AFP.