Len pár kilometrov od Slovenska vzniklo najväčšie ľadové bludisko na svete. Ľudia sa tu bežne strácajú

  • Snowlandia v Zakopanom je jedným z mála zábavných parkov tohto typu na svete
  • Takmer celá je postavená z ľadu, takže kedy a či sa vôbec otvorí, závisí vždy len od počasia
  • Tento rok sa veľkolepé otvorenie, našťastie, podarilo
exx
Snowlandia
  • Snowlandia v Zakopanom je jedným z mála zábavných parkov tohto typu na svete
  • Takmer celá je postavená z ľadu, takže kedy a či sa vôbec otvorí, závisí vždy len od počasia
  • Tento rok sa veľkolepé otvorenie, našťastie, podarilo

Vedel si, že najväčší snežný labyrint na svete nájdeš v Zakopanom, ktorému Poliaci hovoria „hlavné zimné mesto Poľska“? Po prvýkrát ho postavili v roku 2016 a hneď sa zapísal do Guinessovej knihy rekordov. Má rozlohu viac ako 2 500 metrov štvorcových.

V sezóne 2022 začala Snowlandia prijímať hostí len pred pár dňami, a to 16. januára. Vyhľadávaný zábavný park sa nachádza v blízkosti na hranici Tatranského národného parku. Snowlandia má štyri hlavné atrakcie a piatou, doplnkovou, je obrovská sánkarská dráha a šmykľavka.

Nájdeš tu aj repliku stredovekého hradu, ktorá je postavená len zo snehu. Týči sa do výšky 14 metrov a má aj vyhliadkovú vežu, na ktorú vedú kľukaté schody. 

Ak sa začneš nudiť, hrad môžeš opustiť tradičným spôsobom, cez bránu, alebo menej dôstojne, ale zábavnejšie – pomocou ľadovej šmýkačky, po ktorej sa dá sánkovať.

Azda najznámejšou atrakciou Snowlandie je Snežný labyrint z umelého snehu. Je to najväčšia stavba svojho druhu na svete a dá sa v nej naozaj stratiť.

Snowlandia sa nachádza 336 kilometrov od Bratislavy, cesta autom ti sem zaberie približne 4 hodiny. Tvorcovia labyrintu sú milovníci zimného šialenstva.

Jeden z nich prevádzkuje lyžiarsky vlek, druhý je alpský lyžiar. S myšlienkou výstavby prišiel Jarek Sitarz a Artur Haber. Komplex stavalo od novembra viac ako 40 horalov, ktorí museli prácne rezať a ukladať snehové bloky.

„Máme radi zimu a sneh, preto sme sa rozhodli postaviť snehové bludisko, miesto, kde môžete aktívne a kreatívne tráviť čas s rodinou či priateľmi. Atrakcie sú zamerané na každého bez ohľadu na vek či pohlavie,“ vysvetľuje Katarzyna Diakiewicz z poľskej Snowlandie. 

Komu sa podarí nájsť cestu k východu, bude môcť vystúpiť na vyhliadkovú plošinu, z ktorej je krásny výhľad na Zakopané a Tatry. Ak sa bojíš, že sa v Labyrinte stratíš a zostaneš v ňom navždy, môžeš si so sebou pribaliť aj návod na cestu von.

zdroj: Snowlandia

Treťou atrakciou Snowlandie je obrovské iglu, teda séria siedmich komôr vytesaných do snehu, ktoré ukrývajú nielen kľukaté tunely a zákutia, ale aj ľadové sochy od umelcov z celého Poľska.

Môžeš tu vidieť sochy a basreliéfy vyrobené zo snehu a ľadu, ktoré zobrazujú slávne historické a fiktívne postavy vrátane hrdinov populárnych animovaných filmov. Témou sôch v Iglu v sezóne 2022 sú klasické Disney filmy.

zdroj: Snowlandia

Samostatnou atrakciou Snowlandie je sánkarský kopec. K dispozícii budeš mať rozľahlý vrch, ktorý je pretkaný sánkarskými dráhami. Komplex sa dá navyše využívať aj po zotmení, keďže je veľmi dobre osvetlený.

Pozrieť si tu môžeš aj prehliadku rytierskych súbojov, odfotiť sa so štítom a mečom či sledovať miestneho kováča, ako kuje sofistikované ozdoby zo železa.

Cena vstupenky do Snowlandie sa odvíja od toho, koľko atrakcií chceš navštíviť. Sánkarský vrch má samostatný cenník, takže pri kúpe lístkov v hlavnej pokladni sú k dispozícii 4 atrakcie: Hrad, Labyrint, Iglu a Tatranský náučný park. 

Bežný lístok na hrad stojí cca. 4,40 eur, zľavnený 3,30 eur. Vstupenky len do Labyrintu stoja 6,60 eur a 5,50 eur, len na Iglu 4,40 eur a 3,30 eur.

zdroj: Snowlandia

Zľavnený lístok majú deti, žiaci a študenti do 26 rokov, dôchodcovia a ZŤP. Pre organizované skupiny nad 10 osôb je k dispozícii zľava 10 %. Podrobný cenník Snowlandie je dostupný na webe projektu. Otváracia doba je od 10:00 do 20:00.

Zdroj: Snowlandia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá