Lengvarský ohlásil veľkú zmenu v očkovaní, bude pohodlnejšie. V hre je aj finančná odmena za očkovanie

  • Vladimír Lengvarský dnes diskutoval v relácii spravodajskej televízie TA3 V politike
  • Od 1.júla majú začať očkovať aj obvodní lekári
  • Rozhodujú sa aj o finančnom odmeňovaní za očkovanie
Lengvarský
Vladimír Lengvarský, TASR/Martin Baumann
  • Vladimír Lengvarský dnes diskutoval v relácii spravodajskej televízie TA3 V politike
  • Od 1.júla majú začať očkovať aj obvodní lekári
  • Rozhodujú sa aj o finančnom odmeňovaní za očkovanie

V relácii TA3 V politike sa diskutuje o najdôležitejších témach, ktoré sa udiali na našej politickej scéne. V dnešnej časti bol hosťom Vladimír Lengvarský.

Vyjadroval sa k Delta variantu koronavírusu, ktorý sa šíri po svete. Ako Lengvarský potvrdil, na Slovensku sa tento prípad ešte nevyskytol. Je to však podľa neho otázka času, kedy sa objaví.

S letom prichádza aj cestovanie. „Ľudia, ktorí cestujú z rizikových krajín, nahlasujú iné krajiny, aby sa vyhli karanténe,“skonštatoval. Pri Delta variante je však trasovanie zložitejšie, ako v prípade ostatných typov koronavírusu.

Lengvarský politika Slovensko
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Očkovanie u obvodných lekárov

E-karanténa sa bude riešiť zajtra na stretnutí krízového štábu. Jedna vec je však istá, a to je sprísnenie kontroly na hraniciach. To sa podľa Lengvarského už začalo.

Slovensko sa podľa neho už pripravuje na príchod tretej vlny. Pracujú na posilnení kapacít trasovania či sprísnení kontroly na hraniciach. Lengvarský odporúča ľudom cestovať do bezpečných krajín: „Dajte sa zaočkovať, chodiť do bezpečných krajín, dodržiavať opatrenia a v prípade potreby tiež dodržiavať karanténu a iné opatrenia.“

Zatiaľ je zaočkovaných 35 % populácie. Najlepšie je to v Bratislavskom kraji, pričom v súčasnosti pracujú na tom, aby sa vakcína dostala medzi ľudí vo väčšej miere. Od 1.júla sa teda spustí očkovanie u obvodných lekárov. Jednou z možných motivácií je aj finančné odmeňovanie ľudí za zaočkovanie. Lengvarský však zatiaľ nevie, o akú sumu sa jedná.

Problém nie je v Sputniku

Záujem o Sputnik V nie je veľký. Podľa údajov je v čakárni vyše 10 000 ľudí, pričom dokopy je zaočkovaných okolo 4 000 ľudí. Najväčší záujem je v Žilinskom kraji, hneď za nim nasleduje Nitriansky kraj. 

„Nemyslím si, že Sputnik V je problém, ktorý je vo vakcinácii,“ povedal. Lengvarský vidí problém v antivaxeroch a slabej motivácii.

To, či Sputnik V predajú alebo darujú, bude jasné po stredajšom zasadaní. Lengvarský vidí ako najreálnejšiu možnosť kombináciu darovania a predaja Sputnika V. Ak dôjde k predaju, bude to za rovnakú sumu, za akú Sputnik V kúpilo Slovensko. O povinnom očkovaní uvažovali v oblastiach kritickej infraštruktúry, teda domovy sociálnych služieb, lekári, vojaci či policajti.

vakcína rusko sputnik
zdroj: TASR/AP/Eraldo Peres

Plánuje sa reforma zdravotníctva

Vladimír Lengvarský sa vyjadroval aj k reforme zdravotníctva. Jeho cieľom je, aby bolo jasné, že pacient vždy dostane správnu informáciu a zdravotnícka starostlivosť mu bude poskytnutá v správnom čase.

Nemocnice sa rušiť nebudú, príde iba k transformovaniu lôžok. „Nemocnice, ktoré nemajú dostatok zdrojov či personálu, zanikajú. Takých nemocníc je viac,“ skonštatoval s tým, že tento proces je neriadený.

Reforma rieši aj to, že je viac pacientov ako ambulantných lekárov. Podľa Lengvarského nastáva filtrovanie pacientov práve tam. Preto je potrebné zamerať sa aj na túto oblasť.

Zdroj: TA3

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK