Lengvarský pozastavil očkovanie vakcínou od AstraZeneca, dôvodom je nedávna smrť 47-ročnej ženy

  • Očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca je na Slovensku pre prvoočkovancov pozastavené
  • Minister Vladimír Lengvarský tak vykonal za predpokladu, že smrť 47-ročnej ženy súvisí práve s touto vakcínou
AstraZeneca
TASR/AP, TASR/AP/Danny Lawson
  • Očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca je na Slovensku pre prvoočkovancov pozastavené
  • Minister Vladimír Lengvarský tak vykonal za predpokladu, že smrť 47-ročnej ženy súvisí práve s touto vakcínou

Vakcína Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca sa dočkala stopky aj na Slovensku. Jej použitie pozastavil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, informuje Denník N.

„Očkovanie vakcínou od tejto spoločnosti pre prvoočkovancov je pozastavené. Ministerstvo zdravotníctva v tejto chvíli zvažuje viaceré alternatívy, ako budeme na Slovensku v tejto veci postupovať, kompletizujeme všetky odborné stanoviská a v nadväznosti na to budeme v priebehu tohto týždňa informovať,“ informuje ministerstvo.

Aktuálne sa tak na Slovensku očkujú vakcínou od spoločnosti AstraZeneca iba ľudia, ktorí čakajú na druhú dávku tejto očkovacej látky. Informovala o tom v utorok hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Trpela poruchou zrážanlivosti krvi

Príčina úmrtia stanovená pitvou súvisela podľa ŠÚKL s trombózou mozgových žilových sínusov, ktorá patrí medzi možné zriedkavé nežiaduce účinky danej vakcíny. Genetickým vyšetrením zároveň u pacientky zistili poruchy zrážanlivosti krvi. Vzhľadom na existenciu genetickej predispozície k trombofilnému stavu bol súvis medzi očkovaním vakcínou Vaxzevria a následnou trombózou žilového sinusu stanovený ako pravdepodobný, vraví ďalej ústav, informuje SITA.

K úmrtiu sa na piatkovej tlačovej besede vyjadril aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. „Podľa prvotných informácií táto pacientka trpela genetickou poruchou, ktorá nebola detekovateľná pred očkovaním,“ uviedol. Ako dodal, v pondelok zasadne skupina odborníkov a tento prípad komplexne rozoberie. „Navrhne ďalšie opatrenia a aj prípadné zmeny a úpravy vakcinačnej stratégie,“ uzavrel.

V predchádzajúcich mesiacoch ústav uzatvoril dva prípady úmrtí, pričom v oboch išlo o pacientov vo vyššom veku s viacerými chronickými ochoreniami. V oboch týchto prípadoch stanovili príčinu úmrtia pitvou a súvisela s chronickými ochoreniami pacientov. Keďže vzniknuté nežiaduce reakcie po očkovaní mohli prispieť k celkovému zhoršeniu zdravotného stavu, príčinnú súvislosť medzi očkovaním a úmrtiami stanovili ako možnú.

Štátny ústav k 6. máju eviduje 4 196 hlásení podozrení na nežiaduce účinky po očkovaní. Z toho 244 je závažných, čo predstavuje 5,8 %. Celkovo bolo na Slovensku k 7. máju prvou dávkou zaočkovaných 1 164 981 osôb, druhou dávkou 549 768 osôb.

Vakcínou od spoločnosti AstraZeneca sa doteraz zaočkovalo viac ako 440-tisíc ľudí na Slovensku (1. dávka) a druhou dávkou viac ako 38-tisíc. Na túto vakcínu bolo prihlásených v čakárni až 177-tisíc ľudí, ktorým bude musieť byť pridelená iná vakcína.

EÚ vakcíne dôveruje

Európska komisia v pondelok vyhlásila, že stále dôveruje vakcíne proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a jej spor s britsko-švédskym výrobcom liekov sa týka iba podmienok kontraktu. EK podnikla voči firme právne kroky, pretože podľa nej porušila zmluvu, keďže vakcíny únii nedodáva včas.

V Európe bezpečne podali milióny dávok vakcíny AstraZeneca, hoci pretrvávajú obavy zo zriedkavých prípadov krvných zrazenín. Spor medzi EK a firmou poškodil dôveru verejnosti voči efektívnosti vakcíny, ale EK trvá na tom, že očkovacia látka spoločnosti AstraZeneca zostáva súčasťou jej stratégie zaočkovania 70 percent dospelej populácie EÚ počas tohto leta.

AstraZeneca je veľmi dôležitou očkovacou látkou pre naše portfólio vakcín,“ povedal Stefan de Keersmaecker, hovorca EK pre oblasť zdravotníckej politiky. Vyjadril sa tak po tom, ako dvaja vysokopostavení predstavitelia EÚ cez víkend uviedli, že únia po júni neobnoví objednávky vakcín AstraZeneca. De Keersmaecker potvrdil, že EK neuplatnila opciu na nákup dodatočných 100 miliónov dávok. „Ale teraz vám neviem povedať, ako to bude v budúcnosti,“ dodal. „Naďalej je dôležité, aby sme dostali dodávky objednaných dávok,“ poznamenal.

Britsko-švédska farmaceutická firma plánovala v prvom kvartáli Európskej únii dodať 80 miliónov dávok očkovacej látky, ale poslala iba 30 miliónov dávok. Podľa EK firma smeruje k dodaniu 70 miliónov dávok v druhom štvrťroku, pričom sľúbila 180 miliónov. „V pojednávaní na bruselskom súde sa teraz snažíme zabezpečiť, že dostaneme dodávky, na ktoré máme právo,“ konštatoval de Kersmaecker.

Zdroje: Denník N, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech