Lenka a Miro vytvorili modernú lesnú chatu. Dokazujú, že aj z maličkého priestoru sa dá vytvoriť raj na Zemi

  • Štúdio Archicraft navrhlo útulnú a komfortnú lesnú chatu
  • Ide o pokojné útočisko pred zhonom veľkomesta
chata cover
Petr Polák
  • Štúdio Archicraft navrhlo útulnú a komfortnú lesnú chatu
  • Ide o pokojné útočisko pred zhonom veľkomesta

Na jar 2020 prišiel za architektmi Lenkou Bartoňovou a Miroslavom Krátkym do štúdia Archicraft noblesný pár s víziou priestorovo skromného domčeka, ktorý im poskytne pokojné útočisko v prírode, únik z každodenného ruchu a zhonu veľkomesta.

Malo ísť o komfortné miesto, kde namiesto burácania električiek šumia stromy a kontakt s prírodou je bezprostredný.

Oblasť, ktorú si pre svoju chatu vybrali, má unikátnu atmosféru. Na miesto nevedie pohodlná asfaltová cesta, ale vcelku prírodná cesta, ktorá už sama osebe premieňa vnímanie z bývania. Ďalej od starostí veľkomesta, bližšie k prírode, človek prepína na iný režim.

Miestna regulácia určila maximálnu zastavanosť a výšku stavby, čím bolo zadanie limitované.

„Archetypálnu podobu chaty volíme s ohľadom na zástavbu okolitého prostredia a jej vertikalitou zdôrazňujeme kontrast medzi stabilitou zeme a slobodou neba,“ uvádzajú architekti.

zdroj: Petr Polák

V okolí sú statné vysoké ihličnany, ktoré architektov očarili a ich vzor sa odráža aj vo fasáde. Tá je tvorená tmavohnedými hliníkovými šablónami a svojím tvarom pripomína šišku zo stromu.

zdroj: Petr Polák

Hliníkový povrch fasády zaručuje ľahkú údržbu a dlhú životnosť a napĺňa zásadnú požiadavku na praktickosť. Náležitosť s prírodou podporujú presklené posuvné plochy, ktoré prepájajú obytnú časť interiéru s okolím a tiež rozširujú pocit priestoru vo vnútri chaty.

zdroj: Petr Polák

Veľké okná prinášajú nielen krásny výhľad, ale aj veľa svetla pre investorku, ktorá sa na svojej chate rada venuje maľbe.

Cieľom zadania bolo vytvoriť priestor, ktorý vyžaruje útulnosť a teplo domova. Preto bol v interiéri hojne využitý dub, konkrétne na podlahy, stenu s krbom, jedálenský stôl a stoličky.

zdroj: Petr Polák

V spálni a na schodisku zostali viditeľné konštrukčné CLT panely zo smrekového dreva. Tento prírodný materiál prináša do interiéru teplý dojem domova a ušetrí náklady na obklady.

„CLT panely majú výhody aj v statických vlastnostiach – malá konštrukčná hĺbka umožňuje veľké rozpony a má vysokú únosnosť. Ich malá hrúbka spolu s dobrou tepelnou izoláciou vedie k priestrannejšiemu interiéru.“

zdroj: Petr Polák

Stavbu kompletne projektovala a realizovala firma 3AE, špecializovaná na drevostavby z masívnych panelov z českého dreva. Zastavaná plocha chaty je 48 m², úžitková plocha 67 m².

Hlavnou témou chaty je pohoda a odpočinok a tomu museli byť bezpodmienečne podriadené aj prevádzkové potreby – priestory. Kuchynskú linku začlenili do obytnej zóny tak, aby pôsobila ako jej prirodzená súčasť.

Dizajnová chata v lese

Preto nad ňu umiestnili knižnicu vrastajúcu do stropu a pre časti skriniek zvolili zjednocujúci motív dubového dreva s rovnakou profiláciou, akú má stena pri krbe. Jedálenský stôl sa prirodzene včlenil medzi kuchynské skrinky.

Chata je synergiou súčasného dizajnu, rešpektu k prírode a praktického využitia priestoru. Aj na malej ploche je možné vytvoriť priestor na pohodu, odpočinok aj umeleckú tvorbu.

zdroj: Petr Polák

Treba dodať, že pôvodná chata bola aj napriek úplne miniatúrnym rozmerom miestom, kde sa majitelia cítili spokojní. Pri navrhovaní novej chaty tak mali majitelia od počiatku dôveru v malý priestor, ktorý je príjemným a útulným, ak je dobre navrhnutý.

Čo sa týka samotného štúdia Archicraft, to je vedené Tomášom Cieślom a Miroslavom Krátkym. Ich projekty v oblasti rezidenčného bývania, kancelárií a gastroprevádzky, rovnako tak ako návrhy verejných priestorov a budov, stoja za pozornosť pre originálnosť návrhov, a preto, že sa nepodriaďujú samoúčelným ego-prvkom. Práve naopak, akcentujú detaily, emócie a funkčnosť.

zdroj: Petr Polák

3AE s.r.o. je zase rodinná firma zaoberajúca sa individuálnymi architektonickými návrhmi, projekciou a realizáciou nízkoenergetických a pasívnych domov.

Rieši domy od architektonickej štúdie až po odovzdanie kľúčov vrátane interiérového dizajnu a záhradnej architektúry. Stavajú domy z masívnych drevených panelov, ktoré sú vyrobené z českého dreva. Firma funguje už 12 rokov a postavila vyše 130 domov.

Zdroje: 3AE, Archicraft

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá