Letecké obmedzenia prispeli k najdlhšiemu letu v histórii. Bez medzipristátia trval vyše 15 hodín

  • Francúzska aerolinka Air Tahiti Nui uskutočnila doteraz najdlhší linkový priamy let v histórii
  • Lietadlo na ceste z Tahiti do Paríža letelo 15 715 kilometrov
BeFunky-collage-2
Unsplash
  • Francúzska aerolinka Air Tahiti Nui uskutočnila doteraz najdlhší linkový priamy let v histórii
  • Lietadlo na ceste z Tahiti do Paríža letelo 15 715 kilometrov

Cestovné obmedzenia prijímané mnohými štátmi kvôli súčasnej pandémii nového koronavírusu majú obzvlášť neblahé dôsledky na letecký priemysel. V dôsledku súčasných výnimočných opatrení však francúzska aerolinka Air Tahiti Nui uskutočnila doteraz najdlhší linkový priamy let v histórii. Lietadlo na ceste z Tahiti do Paríža letelo 15 715 kilometrov, informoval spravodajský web CNN.

Rekordne dlhá cesta bola priamym dôsledkom nedávno vyhláseného zákazu vstupu pre Európanov do Spojených štátov. Za normálnych okolností má totiž lietadlo na tejto trase medzipristátie v Los Angeles. Všetci cestujúci tam však musia zo stroja vystúpiť a prejsť americkou pohraničnou kontrolou predtým, než môžu absolvovať ďalšiu časť cesty. To však u cestujúcich na palube za terajších podmienok nebolo možné.

Takmer 16-hodinový let

Let TN064 preto vyrazil v nedeľu o 3:00 miestneho času z hlavného mesta Tahiti Papeete a v 6:30 SEČ v rovnaký deň dorazil do Paríža. Stroj bol vo vzduchu necelých 16 hodín. Jednalo sa tiež o najdlhší domáci let, pretože Tahiti je súčasťou Francúzskej Polynézie, ktorá je francúzskym zámorským územím.

Let na vzdialenosť prekonal doterajší rekord spoločnosti Singapore Airlines, ktoré prevádzkujú linkové spojenie medzi Singapurom a mestom Newark blízkosti New Yorku, ktoré je vzdialené 15 343 kilometrov. Spoločnosť Air Tahiti Nui uviedla, že na palube bola posilnená posádka vrátane štyroch pilotov, ktorí riadili stroj spoločnosti Boeing 787-9 Dreamliner. Lietadlo tak dlhú vzdialenosť zvládlo preletieť tiež kvôli tomu, že nebolo plné a malo preto nižšiu spotrebu paliva.

Iný rekord drží austrálska aerolinka Quantas, ktorá vypravila skúšobný priamy let z Londýna do Sydney. Lietadlo prekonalo necelých 17 800 kilometrov a vo vzduchu bolo 19 hodín a 19 minút. Keďže ale na palube neboli platiaci zákazníci, nemožno ho počítať ako komerčný linkový let.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech