Letenky sa rýchlo míňajú. Nenechaj si ujsť jarný Paríž za 30 eur

  • Paríž je mesto, ktoré nikdy nesklame
  • Či už si tu prvýkrát alebo desiatykrát, vždy sa tu nájde niečo nové, čo môžeš objaviť
letisko, žena, cestovanie
Ilustračná fotografia freepik, SIU
  • Paríž je mesto, ktoré nikdy nesklame
  • Či už si tu prvýkrát alebo desiatykrát, vždy sa tu nájde niečo nové, čo môžeš objaviť

Paríž, mesto lásky, umenia a gurmánov, láka turistov z celého sveta už stáročia. S ikonickými pamiatkami, ako Eiffelova veža a Louvre si každý nájde niečo pre seba.

Louvre skrýva stovky exponátov a prejsť ho je na celý deň. Obraz, ktorý žiadny návštevník nevynechá, je Mona Lisa Leonarda Da Vinciho. Len cez rieku potom leží o niečo menšie Musée d’Orsay, ktoré vzniklo zo starej stanice.

Jeho hlavná hala využíva prvky staničných hodín a zaujme jeho čiastočne presklená strecha. Tu sa obľube tešia napríklad obrazy svetových impresionistov. Moderné umenie sídli v Centre Pompidou, ktoré je experimentálnou aj architektúrou a volá sa po jednom z francúzskych prezidentov.

Ďalšia parížska zábava sa skrýva s bohémskej štvrti Montmartre. Úzkymi uličkami tu prekľučkuješ do jedného z najslávnejších kabaretov na svete Moulin Rouge. Pod červeným mlynom sa tu roztáčajú šou každý večer.

Zavŕšiť to môžeš nakupovaním. Možno sa budeš chcieť pozrieť aj do luxusného butiku Christiana Louboutina, kde žiaria desiatky unikátnych lodičiek alebo k Louisovi Vuittonovi a jeho legendárnym kabelkám.

Ak sa vydáš za pamiatkami, niektoré by si rozhodne nemal vynechať

Výpočet pamätihodností začína Eiffelovou vežou, ktorá sa týči nad riekou Seinou a dovolí ti vystúpiť až do jej tretieho poschodia. Môžeš sa zviezť výťahom, alebo sa vydať pešo. Z vrchu sa ti otvorí široký výhľad na celé mesto.

Kúsok od veže je víťazný oblúk a naň nadväzuje široká hlavná trieda Champs-Élysées. Po nej môžeš prejsť až na Place de la Concorde, kde sa týči slávny obelisk a v okolí stojí niekoľko palácov. Odtiaľ to už nie je ďaleko k múzeám alebo k rieke.

Keď budeš hľadať v Paríži pokoj, zájdi do miestnych záhrad alebo parkov. Na jar a v lete lete sedia hlúčiky ľudí priamo pod Eiffeolovou vežou v Parc du Champ de Mars. Práve tu vzniká väčšina legendárnych fotiek s vežou.

Unikátny zážitok z rozkvitnutých záhonov a príjemných fontán sľubujú rozľahlé záhrady Jardin de la Luxemburg. Ďalšie zelené miesto na prechádzku sú záhrady Jadin de Tuileries. V ich tesnej blízkosti preteká Seina.

Veľa krás môžeš uvidieť aj v blízkosti Paríža. Dôkazom toho je mesto Versailles nachádzajúce sa asi 17 kilometrov od Paríža. Práve tu si urob jednodňový výlet na rovnomenný preslávený zámok s parkom.

Ten je, mimochodom, zapísaný na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. V roku 2002 bol označený za najkrajší zámok v Európe. Pozrieť si tu môžeš niekoľko krídiel, nádvorí a slávnu Zrkadlovú sálu. Zámok Versailles ťa pohltí aj svojimi záhradami.

Ďalším nezabudnuteľným výletom do okolia Paríža sa ti stane rekreačná oblasť označovaná ako Disneyland Paris. Tá sa nachádza asi 32 kilometrov od hlavného mesta v oblasti Marne-la-Vallée. Práve na tomto mieste a ploche asi 1 943 hektároch budeš môcť navštíviť zábavný park Disneyland Paris alebo jeho novšiu časť Walt Disney Studios Park, ako zábavné centrum Disney Village. Chýbať napokon nebude ani golfové ihrisko Golf Disneyland. Je to dokonalá zábava pre deti aj dospelých.

Výhodné letenky

Do Paríža môžeš letieť priamym letom z Viedne, cesta ti zaberie len 2 hodiny času. Teraz si sem môžeš zaletieť od 30 eur, napríklad v termíne 16. – 23. apríl.

lacné letenky do Paríža
zdroj: Ryanair

Po meste sa môžeš pohybovať rôzne. Veľmi dobre tu funguje MHD a zvládneš aj niekoľko prechádzok.

Parížske metro má veľmi hustú a prehľadnú sieť. Majú 14 liniek a dostaneš sa ním do všetkých kútov mesta. Každá linka má svoje číslo a farbu, prestupy sú podľa týchto farieb označené.
Môžeš využiť aj autobusy.

V noci ide posledné metro 15 minút pred polnocou a prvé vyráža pred 5. hodinou rannou. Autobusy ráno vyrážajú o 5.45 a v noci končia o pol 1. V čase, keď nejazdí bežná doprava, jazdia nočné linky 42 Noctiliens, ktoré prechádzajú hlavné parížske cesty.

Informácie o hromadnej doprave sú v tomto meste ľahko dostupné. V stánkoch na predaj cestovných lístkov sú zadarmo orientačné mapy dopravy a mnoho informácií tiež nájdeš na webe dopravného podniku RATP.

Keď si zakúpiš v Paríži bežný cestovný lístok, môžeš s ním po určenú dobu cestovať jedným dopravným prostriedkom. Môžeš tak teda ľubovoľne prestupovať v metre, ale nedá sa na jeden lístok prestúpiť z metra na autobus.

Pokiaľ budeš bývať na predmestí Paríža, sem jazdia linky označené RER. Sú to vlaky, ktoré nadväzujú na parížske metro. Tieto linky sú značené písmenami namiesto číslic. Centrum Paríža je možné prejsť aj pešo, mnoho pamiatok nie je ďaleko od brehu rieky Seiny.

Môžeš sa tu prejsť aj po rieke Seine. Na jej brehoch kotví mnoho lodí, ktoré organizujú turistické plavby mestom, niektoré sú aj so sprievodcom a komentárom. Paríž je možné prejsť aj na bicykli. Fungujú tu rôzne bikesharingové služby, ktorých stojany nájdeš v uliciach. Mesto je k cyklistom celkom vľúdne.

Zdroje: Ryanair, Introducing Paris

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá