Letisko Bratislava prezradilo, kedy sa obnovia lety do obľúbených destinácií

  • Letecký priemysel utrepel kvôli pandémii koronavírusu obrovské otrasy, ktoré naďalej pretrvávajú
  • Ľudia chcú cestovať a letecký dopravcovia dostať svoje lietadla do vzduchu, opatrenia sa však uvoľňujú len pomaly
  • Na príležitosť otvoriť svoje brány čaká aj Letisko Bratislava, ktoré sa rozhodlo objasniť, odkedy budú povolené lety z Bratislavy
Ryanair/ Letisko Bratislava
  • Letecký priemysel utrepel kvôli pandémii koronavírusu obrovské otrasy, ktoré naďalej pretrvávajú
  • Ľudia chcú cestovať a letecký dopravcovia dostať svoje lietadla do vzduchu, opatrenia sa však uvoľňujú len pomaly
  • Na príležitosť otvoriť svoje brány čaká aj Letisko Bratislava, ktoré sa rozhodlo objasniť, odkedy budú povolené lety z Bratislavy

Zákaz civilných letov na slovenské letiská nariadil Ústredný krízový štáb od 13. marca 2020. Formálne toto nariadenie predlžuje Ministerstvo dopravy a výstavby SR každých 14 dní prostredníctvom tzv. správy NOTAM. Aktuálne platí NOTAM do 30. apríla.

„Je na rozhodnutí Ústredného krízového štábu SR spadajúceho pod vládu SR ako dlho bude tento zákaz platiť. Nepredpokladáme, že by boli lety zo zahraničia na Slovensko obnovené od 1. mája a zákaz letov bude s najväčšou pravdepodobnosťou opäť rezortom dopravy predĺžený o ďalšie 14-denné obdobie. Nie je vylúčené, že i po tomto období bude zákaz opäť predĺžený,” objasňuje Letisko Bratislava vo svojom stanovisku.

Gepostet von Letisko Bratislava / Airport Bratislava am Freitag, 20. März 2020

Dôležité je taktiež si uvedomiť, že naďalej platí, že osoby prilietajúce na Slovensko (okrem výnimiek) musia byť umiestnené v štátnej karanténe do doby testovania na Covid-19 a následne po negatívnom výsledku v domácej izolácii s celkovou dobou 14 dní. Mnohé štáty v zahraničí majú navyše stále platný zákaz vstupu cudzích občanov na ich územie.

Kedy sa lety obnovia?

Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair predáva letenky od 15. mája. Šéf Ryanairu M. O’Leary predpokladá, že počet letov v zimnej sezóne bude približne o 20 až 30 % nižší. V takej situácii nebude spoločnosť potrebovať ani súčasné počty zamestnancov.

„Myslím si, že v zimnej letovej sezóne sa zníženiu počtu pracovných miest o 10 až 20 % prakticky nevyhneme,“ povedal O’Leary pre denník Handelsblatt. Ako dodal, cestujúci sa vrátia, bude si to však vyžadovať čas. Navyše nevylučuje, že v súvislosti s novým koronavírusom môže prísť druhá vlna.

Wizz Air v rámci svojej siete liniek predáva letenky od 1. mája. Lietať plánuje z Lutonu na vybrané letiská v Maďarsku, Rumunsku, Srbsku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku a v Izraeli.

Dopravca uviedol, že znovu spustí niektoré lety s „s vylepšenými“ zdravotnými a bezpečnostnými opatreniami. Palubní sprievodcovia budú nosiť masky a rukavice pri všetkých letoch a budú distribuovať dezinfekčné utierky cestujúcim.  

Gepostet von Wizz Air am Montag, 23. März 2020

Generálny riaditeľ spoločnosti Wizz Air József Váradi v rozhovore pre periodikum Travel Weekly skonštatoval, že letecký priemysel bude pre ochorenie COVID-19 čeliť fyzickému dištancovaniu. „Počas prvých mesiacov nebudú lietadlá naplnené,“ upozornil.

Domnieva sa, že v priebehu mesiacov máj alebo jún by mohlo dôjsť k určitému uvoľneniu cestovných blokád. Presnejšie sa to podľa neho nedá odhadnúť. „Možno budeme na konci mája alebo v priebehu júna na úrovni 30 % kapacity,“ dodal.

Do vzduchu sa už 22. mája chystá aj flydubai, ruský dopravca Pobeda počíta s dátumom 1. jún. Je však dôležité si uvedomiť, že ak bude zákaz civilných letov opätovne predĺžený, spomínané lety sa nemusia uskutočniť. Čo sa týka obľúbenej Indonézie, sem si nebudeš môcť zaletieť vôbec a to najmenej do 31. mája.

Indonézia totižto pozastavila vnútroštátnu osobnú leteckú aj námornú dopravu. Medzinárodné lety budú uskutočňované aj naďalej, avšak iba pre cudzincov, ktorí sa chcú vrátiť domov.

Zdroj: bts.aero

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech