Leto je konečne tu! Priprav sa na poriadne až tropické horúčavy, trvať budú dlho

  • Najbližší týždeň bude poriadne horúci, možno zažijeme aj prvú tohtoročnú tropickú noc
  • Počasie bude stabilné, zrejme však príde aj veľké sucho
leto
Unsplash/Chris Nguyen/Kseniia Zaitseva
  • Najbližší týždeň bude poriadne horúci, možno zažijeme aj prvú tohtoročnú tropickú noc
  • Počasie bude stabilné, zrejme však príde aj veľké sucho

Počasie sa konečne umúdri a začne pripomínať leto. Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu nás čakajú horúčavy, zrejme dokonca aj tropické noci. Ak sa chystáš k vode, tento týždeň bude na to ideálny.

Prvý nával horúčav nás čaká už budúci týždeň. Séria horúcich dní začne v utorok alebo v stredu a trvať by mala minimálne do konca týždňa. „Postupne nás čaká veľmi teplé a suché počasie a pravdepodobne už v utorok zaznamenáme na našom území aj tropický deň (deň s maximom teploty 30 °C a viac). Stabilné, slnečné a veľmi teplé počasie bude podmienené tlakovou výšou, ktorá sa presunie zo západnej, cez strednú, až nad východnú Európu,“ píšu na webe SHMÚ meteorológovia. 

Priprav sa na sucho

Počas tropického dňa vystúpi teplota na minimálne 30 °C. Podľa meteorológov je tento mesiac veľmi suchý, zrážky, ktoré spadli na začiatku mesiaca boli príliš krátke a slabé na to, aby vykompenzovali suché dni.

Chystáš sa toto leto na dovolenku letecky?

Dlhodobé horúčavy sú na Slovensku typickejšie pre júl a august. Občasne sa však objavia aj v júni, podobne ako tento rok. „Veľmi teplé počasie bolo u nás napríklad v júni 2000, 2002, 2003, 2007, 2017 a 2019. V júni v roku 2003 sa vyskytlo až 10 dní v rade s maximálnou dennou teplotou vzduchu nad 30°C, pričom jeden deň bolo maximum vyššie ako 35 °C,“ píše SHMÚ.

Zdroj: SHMÚ

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK