TOP 10 kníh na leto: Vybrali sme desať noviniek, ktoré musíš prečítať, ak sa chceš posunúť ďalej či zrelaxovať

226039277_995176287900762_7588832060613923151_n

Leto je ten perfektný čas na to, aby sme začali znovu čítať. Na všetko je viac času, svet sa aspoň na pár mesiacov hýbe pomalšie a bola by veľká škoda takúto príležitosť zahodiť do koša. Leto by sme mali využiť na relax či sebazdokonaľovanie.

V redakcii sme sa preto poradili s odborníkmi na knihy z Panta Rhei a vybrali desať letných noviniek, ktoré by ťa mali zaujať, no najmä posunúť ďalej. V zozname však nenájdeš žiadnu motivačnú literatúru, no fundovanú beletriu, knihy plné nervydrásajúceho príbehu i napätia, no tiež úvahy a pohľady na svet, po ktorých možno zmeníš aj svoje hodnoty.

neurokmene

NeuroKmene
(Steve Silberman)

O autizme sa kedysi hovorilo, že je to choroba – výnimočná, zriedkavá, no stále choroba. Autistov preto zatvárali do ústavov, kde prežívali svoje životy v otrasných a neľudských podmienkach. To, čo je iné, však nemusí byť nutne menejcenné alebo nesprávne. Americký novinár Steve Silberman vo svojej knihe NeuroKmene s podtitulom Príbehy autizmu a neurodiverzity ponúka fascinujúci príbeh toho, ako sa postupne rodili naše vedomosti o autizme či Aspergerovom syndróme. Silberman vyspovedal obrovské množstvo vedcov, lekárov, terapeutov, rodičov autistických detí a aj samotných autistov.

 

hirosima

Hirošima
(John Hersey)

Hirošima je perfektnou ukážkou toho, aký mocný dokáže byť storytelling. John Hersey pracoval ako vojnový korešpondent a novinár. Po výbuchu atómovej bomby v Hirošime sa vydal do Japonska a prostredníctvom mrazivých rozhovorov so šiestimi preživšími ukazuje, akou kataklizmou si muselo Japonsko prejsť. Polomŕtve, spálené a rozleptané telá, a pomedzi nich chaotický ruch, lemovali to, čo boli kedysi ulice Hirošimy. Kniha je prelomová v tom, že aj keď Japonsko stálo na nepriateľskej strane, donúti nás zamyslieť sa nad tým, čo všetko na ostrove atómová bomba spôsobila a nepozerať sa na svet len ako na čierno-biely.

 

toto-je-marketing

Toto je marketing
(Seth Godin)

Seth Godin je jedným z najostrieľanejších marketérov-autorov na planéte. Jeho texty a pohľady na tému častokrát zaskočia aj dlhoročných marketérov – a tým sa Godin stáva povinnou literatúrou každého, kto chce pracovať v marketingu, predaji či reklame. Na rozdiel od mnohých vágnych pomenovaní a príkladov, ktoré ponúka väčšina ťažkých marketingových kníh, je Toto je marketing kniha plná akčných príkladov, ktoré je možné vytiahnuť rovno zo stránok do praxe – a je jedno, či ich využije mladý a čerstvo založený technologický startup alebo ťažkopádny korporát, ktorý potrebuje osviežiť.

 

zivotom-na-zelenu

Životom na zelenú
(Matthew McConaughey)

Oscarový herec Matthew McConaughey si roky písal denníky, ktoré nedávno vydal. V nich hovorí o svojej životnej filozofii, ktorá je akýmsi novým zenom. Podľa McConaugheyho nás k úspechu dostávajú takzvané zelené svetlá, ako na semafore. Stačí, že si deň predtým vyberieme oblečenie a ráno nám ho len stačí schmatnúť. Zelené svetlá nám v živote dávajú stabilitu a oporné body aj vtedy, keď sa od úspechu vzďaľujeme. McConaugheyho dielo tak nie je len memoárom, ale knihou, ktorá doslova obsahuje návod na život a hercove skúsenosti.

 

hamnet

Hamnet
(Maggie O’Farrell)

V roku 1596 si dievčatko ľahne s horúčkou. Jej dvojča Hamnet všade hľadá pomoc, no rodičia sú ďaleko. Netušia, že jedno z detí sa nedožije konca týždňa. Maggie O’Farrellová vytvorila v románe Hamnet krehký portrét syna Williama Shakespeara, o ktorom nevieme takmer nič, jeho meno však nesie nesmrteľná tragédia z pera jeho otca, Hamlet. V tej dobe boli obe mená identické. V knihe nájdeš jeden z najlepších historických románov, ktorý ťa vtiahne do súkromia jedného z velikánov svetovej literatúry. Je to príbeh nielen o manželstve a materstve, ale aj o hlbokom zármutku a jeho prekonávaní.

 

ja-robot

Ja, Robot
(Isaac Asimov)

V kultovom sci-fi sa majstrovský rozprávač Isaac Asimov rozhodol prevrátiť tento žáner hore nohami. Namiesto bezduchých vraždiacich strojov sú roboti v Asimových poviedkach stvorení na obraz človeka. Roboti s presnosťou strojov a charaktermi ľudí sú v jeho príbehoch lepšími verziami nás, ktoré ľudstvu nastavujú zrkadlo. Asimov vo svojej verzii budúcnosti zadefinoval tri zákony robotiky, ktoré majú ľudstvo pred robotmi chrániť, no nezabudol na otázku, čo sa stane, ak robot začne spochybňovať svojho stvoriteľa. Jeho príbehy sú až šokujúco relevantné najmä dnes.

 

neviditelne-zeny

Neviditeľné ženy
(Caroline Criado Perez)

Britská aktivistka a spisovateľka vo svojej knihe vykresľuje, ako svet často funguje bez ohľadu na potreby žien. Opiera sa pritom o širokú škálu príbehov a výskumov, ktoré spája fakt, že ženy sú síce vo väčšine, no napriek tomu sa spoločnosť podriaďuje mužom. Táto kniha ti otvorí oči a úplne zmení tvoj doterajší pohľad na svet. Zároveň otvára skryté možnosti architektom, dizajnérom, urbanistom, lekárom, politikom, ktorí môžu začať tvoriť náš svet tak, že ženy a ich potreby budú oveľa viac videné a zohľadňované. Pohľad cez dáta a fakty prináša do diskusie čerstvý vietor.

 

putovanie-k-branam-mudrosti

Putovanie k bránam múdrosti
(John Boyne)

Známy spisovateľ vo svojom románe výrazne odbočil od toho, na čo sme v jeho dielach zvyknutí. Putovanie k bránam múdrosti je zatiaľ jeho najambicióznejším dielom, v ktorom ponúka epický príbeh ľudstva cez osud chlapca naprieč reinkarnáciami a miléniami. Svet okolo sa mení, no osud neodvrátiteľne smeruje do svojho cieľa. Tento román ťa prinúti zamyslieť sa aj nad vlastným životom v širšom spektre. Je akýmsi univerzálnym príbehom, ktorý sa môže odohrať kedykoľvek a kdekoľvek, a práve to je na knihe to najinšpiratívnejšie. Prakticky sa totiž týka každého z nás a podobnosti by sme nemali prehliadať.

 

pribeh-vdovy-lisey

Príbeh vdovy Lisey
(Stephen King)

Majster hororu a napätia Stephen King vo svojom diele sleduje príbeh Lisey Landonovej dva roky po smrti manžela, kedy sa rozhodne nazrieť do jeho literárnej pozostalosti. Vie, že Scott Landon po sebe zanechal nepublikované diela. Lisey však netuší, že jej odkázal aj hádanky, ktoré vedú do neznáma. Putuje teda do minulosti, ale aj do svetov vytvorených Scottovou fantáziou, kde stretáva jeho prízraky a pokračuje v čítaní manželovho posledného príbehu aj napriek vedomiu, že na poslednej strane ju možno čaká niečo oveľa horšie ako samota. Mrazivá atmosféra v knihe nechýba, ak Kinga miluješ, Príbeh vdovy Lisey ti nesmie ujsť.

 

zradny-priliv

Zradný príliv
(Jane Harper)

Ak miluješ napätie a tajomstvo, táto kniha je pre teba. Majsterka austrálskych záhad predstavuje pokojné mestečko Evelyn Bay, ktoré v minulosti zažilo obrovskú tragédiu. Pred dvanástimi rokmi zahynuli na mori v ničivej búrke dvaja muži a zároveň záhadne zmizlo mladé dievča. Do mesta sa vracia Kieran s rodinou, ktorý je v očiach mnohých spájaný so zmiznutím. Deň po jeho príchode sa na pláži zjaví mŕtve telo mladej ženy. Vražda študentky naštrbí pocit bezpečia a vytiahne na povrch pochované tajomstvá, lži, krivdy a vinu, ktoré v Evelyn Bay zanechala veľká búrka.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech