Ležal v nemocnici s COVIDom, pohrýzol ho potkan. Nemocnica v Košiciach priznala problém s hlodavcami

  • Potkan vnikol do staršej budovy, tvrdia, že ju pravidelne deratizujú
  • Uhryznutie človeka potkanom je obzvlášť nebezpečné
Potkan
Unsplash/Joshua J. Cotten
  • Potkan vnikol do staršej budovy, tvrdia, že ju pravidelne deratizujú
  • Uhryznutie človeka potkanom je obzvlášť nebezpečné

V Košickej nemocnici pohrýzol potkan ležiaceho pacienta s Covidom19. Potkan vnikol do jednej zo starších budov Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura. Zdravotnícke zariadenie sa bráni, tvrdia, že priestory a okolie deratizujú často. O prípade informuje RTVS.

„Na infekčnom oddelení máme problém,“ tvrdí zamestnanec

Potkan sa dostal na kliniku infektológie a cestovnej medicíny, kde vošiel do izby k pacientovi pozitívnemu na koronavírus a uhryzol ho. Potkana zamestnanci nemocnice hneď po uhryznutí zlikvidovali. Informuje o tom RTVS, ktorých na to upozornil zamestnanec nemocnice. „Na infekčnom oddelení máme problém s potkanmi,“ napísal v stanovisku.

Neskôr celý incident pre Rádio Slovensko potvrdila aj hovorkyňa UNLP Monika Kriškov: „Pri snahe pacienta odstrániť tohto hlodavca z izby ho hlodavec pohrýzol. Samozrejme, zamestnanci okamžite riešili situáciu, potkana zlikvidovali.“ 

Pacient medzičasom prišiel domov, po uhryznutí nemal žiadne následky. Celú kliniku dôsledne deratizovali. Na to, čo s podobnými prípadmi, sa pýtali aj ministerstva zdravotníctva. Na otázku však neodpovedali: „K spomínanej udalosti sme kontaktovali nemocnicu, tá nás informovala, že klinika a jej okolie boli precízne deratizovaná,“ vyjadrili sa.

Čo hrozí po uhryznutí potkanom?

Uhryznutie potkanom môže byť pre človeka veľmi nebezpečné, pretože hlodavce prenášajú viaceré choroby, upozorňuje Anna Ondrejková z košickej Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie. Medzi chorobami, ktoré šíria je aj leptospiróza či tularémia.

V takom prípade je potrebné chvíľu nechať krv z rany vytekať a ranu neskôr vyčistiť. Po uhryznutí potkanom môžu človeka trápiť horúčky, bolesti hlavy, malátnosť alebo kožná vyrážka. V tom prípade je nevyhnutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc, často dôjde až k nasadeniu antibiotík.

Zdroj: RTVS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie