LGBT komunita na Ukrajine žiadala zmeny tu a teraz, majú 8 požiadaviek. Na pochod prišli tisícky ľudí

  • Aj na Ukrajine sa stretlo približne 7 000 ľudí, ktorí každoročne bojujú za svoje práva
  • Na vládu mali osem požiadaviek
  • Už sú unavení z čakania na zmenu, ktorá neprichádza
LGBT ukrajina
Unsplash/Iurie Ciala, Carlos de Toro, Unsplash/Iurie Ciala, Carlos de Toro
  • Aj na Ukrajine sa stretlo približne 7 000 ľudí, ktorí každoročne bojujú za svoje práva
  • Na vládu mali osem požiadaviek
  • Už sú unavení z čakania na zmenu, ktorá neprichádza

Okolo 7000 ľudí sa v nedeľu zišlo v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev na každoročnom Pochode za rovnosť zameranom na podporu práv komunity LGBT na Ukrajine. Informovala o tom agentúra AP.

Mnohí účastníci pochodu boli oblečení vo farebných kostýmoch a mávali dúhovými. Niektorí niesli transparenty s nápisom: „Bojujte za pravdu!“ Účastníci akcie adresovali ukrajinským orgánom osem požiadaviek, medzi ktorými sú aj legalizácia partnerstiev osôb LGBT a prijatia zákonov proti zločinom z nenávisti voči nim.

Unavuje nás čakanie na zmenu a trvalé systematické zastrašovanie, tlak, narušovanie pokojných akcií, útoky na aktivistov a komunitu LGBT,“ uviedli vo vyhlásení organizátori pochodu. „Požadujeme zmeny tu a teraz, pretože vo svojej vlastnej krajine chceme slobodne žiť.“

Na pochod dohliadala polícia, aby ako každý rok zabránila prípadným stretom s prívržencami krajne pravicových skupín. Niekoľko stoviek odporcov pochodu usporiadalo vlastné zhromaždenie v jednom z kyjevských parkov, ktoré sa zaobišlo bez incidentov.

LGBT
zdroj: Unsplash/Norbu GYACHUNG

Na Ukrajine zrušili trestnú zodpovednosť za homosexualitu v roku 1991. Od roku 2015 príslušné zákony zakazujú diskrimináciu osôb LGBT na pracovisku.

Konzervatívne skupiny v tejto prevažne pravoslávnej krajine sú však proti priznaniu práv osobám LGBT. Členovia krajne pravicových organizácií pravidelne útočia na účastníkov akcií spojených s komunitou LGBT. Aktivisti podporujúci LGBT komunitu tvrdia, že ukrajinská polícia často ignoruje homofóbne alebo transfóbne motívy útokov a klasifikuje ich ako výtržníctvo.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá