LGBTI komunita dostala od značky Dedoles tisíce eur, môžu za to aj „hejterské“ komentáre na sociálnych sieťach

  • Dedoles podporuje LGBT+ komunitu
  • Za každý dúhový komentár daroval 1 euro
  • Vyzbierať sa podarilo 5 000 eur
Dedoles
  • Dedoles podporuje LGBT+ komunitu
  • Za každý dúhový komentár daroval 1 euro
  • Vyzbierať sa podarilo 5 000 eur

Farebná dúhová vlajka je symbolom LGBT+ komunity už od roku 1978. Vlajka má symbolizovať hrdosť a dúha zasa prirodzenosť. Má povzbudzovať ľudí k tomu, aby nežili v klamstve. Podobný cieľ si dala za cieľ aj slovenská značka Dedoles. Jej tím už pred časom predstavil svoju vlastnú PRIDE kolekciu, ktorou chcú podporiť tému diverzity a inklúzie v slovenskej spoločnosti.

„Mrzí nás, koľko nenávisti v dnešnej dobe táto téma rozprúdila. Rešpektujeme názor každého, ale zároveň ako silná značka cítime zodpovednosť aj voči všetkým menšinám, ktoré tu žijú. Ctíme si – ži a nechaj žiť,“ objasňuje značka.

Svoju podporu k LGBTI komunite sa Dedoles rozhodol vyjadriť ešte intenzívnejšie. Značka deklarovala, že za každý komentár pod ich Pride postami na Facebooku alebo Instagrame venuje 1 euro Fondu pre podporu LGBT+ komunity v Nadácii Pontis. Nezáležalo ani na tom či ide o pozitívny alebo „hejterský“ komentár.

Dedoles svoj prísľub splnil. Vyzbierané peniaze jeho tím odovzdal počas stretnutia so zakladateľmi Fondu pre podporu LGBT+ komunity v Nadácii Pontis. V podniku Tepláreň im odovzdali šek na 5 000 eur práve za kampaň Dúhové komentáre. Počas stretnutia zároveň diskutovali na tému „Ako pomôžem LGBT+ komunite na Slovensku?“

zdroj: Dedoles

„Značka Dedoles dlhodobo podporuje diverzitu a inklúziu v spoločnosti. Tie sú neoddeliteľnou súčasťou aj našich firemných hodnôt. Počas mesiaca jún, ktorý je celosvetovo známy aj ako PRIDE mesiac, naša spoločnosť otvorene prejavila sympatie LGBT+ komunite, ktorá na Slovensku čelí diskriminácii a nepochopeniu. My v Dedolese veríme, že sa netreba báť ukázať svetu svoje skutočné a pravé ja. Svet predsa nie je čierno – biele miesto, no je plný pestrosti, individuality a radosti. Chceme spolu s ľuďmi búrať predsudky v móde aj v spoločnosti,“ vyjadril sa CMO Dedoles Martin Mrva pre queerslovakia.sk.

Podpora menšín na Slovensku

Prieskum Agentúry EÚ pre základné práva realizovaný v LGBT komunite naprieč Európskou úniou okrem iného ukázal, že iba 28 % respondentov na Slovensku sa otvorene hlási k svojej sexuálnej orientácii alebo rodovej identite, oproti priemeru 47 % v EÚ. Až 40 % respondentov za predchádzajúci rok zažilo obťažovanie a iba 8 % vyhľadalo pomoc polície po násilnom útoku.

zdroj: Dedoles

„Je dôležité, aby bola Slovenská republika krajinou, v ktorej nikto nebude žiť v strachu a nebude musieť čeliť verbálnym alebo fyzickým útokom pre svoju identitu. Ministerstvo spravodlivosti preto odporúča orgánom štátnej správy pokračovať v úsilí odstraňovať predsudky voči akýmkoľvek menšinám žijúcim na Slovensku, vrátane gejov, lesieb, bisexuálnych a transrodových ľudí,“ píše rezort spravodlivosti na svojom webe.

Vyslať jasný signál v slovenskom i európskom kontexte o nevyhnutnosti rešpektovať práva menšín má za cieľ aj návrh uznesenia, ktorý na septembrovú schôdzu Národnej rady SR pomerne prekvapivo predložia poslanci OĽANO. Jeho formuláciu zdôvodnili obavou z narastajúcej agresie a dešpektu voči príslušníkom menšín a komunít, prejavujúcej sa na rôznych fórach.

zdroj: Dedoles

Uznesenie dôrazne odsudzuje akúkoľvek diskrimináciu menšín a komunít a vyzýva zodpovedné orgány a inštitúcie, aby monitorovali prejavy nenávisti vo verejnom priestore „vrátane prejavov volených zástupcov voči právam menšín.“

Podporuješ LGBTQ komunitu?

Predseda Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský upozornil, že jedným zo znakov demokracie je proaktívna ochrana menšín zo strany majority. „Je preto čas vyslať takýto pozitívny signál voči minoritám,“ uviedol v súvislosti s predkladaným uznesením.

Poslankyňa a primátorka Skalice Anna Mierna poukázala na dôležitosť vyjadrenia podpory zo strany zákonodarcov aj preto, lebo i na pôde parlamentu sa objavujú návrhy, ktoré sa snažia obmedziť práva menšín.

Jej kolega Andrej Stančík vníma uznesenie tiež ako vyjadrenie postoja v európskom kontexte a reakciu na to, čo sa deje v okolitých krajinách, spomenul pritom vytváranie zón bez LGBTI v poľských samosprávach či kontroverzný maďarský zákon, ktorý na školách obmedzuje možnosť informovať žiakov o homosexualite či transrodových otázkach. Predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa verí, že uznesenie nájde bez problémov podporu u väčšiny poslancov NRSR. Čekovský informoval, že uznesenie už prerokovali na koaličnej rade.

Zdroje: europa.eu, queerslovakia.sk, MSSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá