Libanon sa stal prvou arabskou krajinou, ktorá legalizovala marihuanu na medicínske účely

  • Libanonská vláda schválila zákon, ktorý legalizuje pestovanie marihuany na lekárske účely
  • Týmto sa stala prvou arabskou krajinou, ktorá pestovanie kanabisu legalizovala
Libanon zlegalizoval pestovanie marihuany na vedecké účely
TASR/AP/Hussein Malla, unsplash/ Esteban Lopez,
  • Libanonská vláda schválila zákon, ktorý legalizuje pestovanie marihuany na lekárske účely
  • Týmto sa stala prvou arabskou krajinou, ktorá pestovanie kanabisu legalizovala

O legalizácii marihuany a jej vplyve na zdravie človeka sa vedú polemiky už dlhé roky. V poslednom období však čoraz viac krajín pristupuje buď už ku čiastočnej, alebo úplnej dekriminalizácii marihuany. Jednou z týchto krajín sa po novom stal aj Libanon, ktorý je vôbec prvou arabskou krajinou, kde sa takýto zákon podarilo presadiť. Informoval o tom portál TheNational

Legalizácia pestovania marihuany môže priniesť obrovskú sumu peňazí

Libanonu bola odporúčaná legalizácia marihuany na lekárske účely prvýkrát už v roku 2018 firmou Mckinsey and Co., ktorá sídli v New Yorku. Firma navrhovala vláde, že práve týmto opatrením by sa im podarilo zmierniť hospodársku krízu.

Táto legislatíva bola nakoniec schválená dva roky po tomto stretnutí a odhaduje sa, že pestovanie marihuany na lekárske účely by mohlo do štátneho rozpočtu priniesť až 1 miliardu dolárov ročne. 

kampan zadarmo od startitup

Je to najmä kvôli tomu, že v krajine, konkrétne v údolí Bekaa, sa marihuana ilegálne pestovala už dlhodobo. Libanon bol dokonca podľa OSN označený ako tretí najväčší kultivátor kanabisu na Blízkom východe.

„Ak bude pestovanie kanabisu správne regulované a zdaňované, Libanon tým môže len a len získať,“ vyjadril sa o novom zákone Firas Maksad, ktorý pôsobí ako profesor na George Washington University. 

Kanabis sa začne využívať aj v iných odvetviach

Tento zákon však môže okrem medicínskeho priemyslu pomôcť aj v iných odvetviach. Kanabis sa totiž môže začať čoraz častejšie využívať v odevnom priemysle či pri výrobe rôzneho farmaceutického tovaru, ako sú napríklad CBD oleje. 

Nová legislatívna úprava môže skutočne krajine pomôcť, keďže Libanon už pred vypuknutím prebiehajúcej pandémie koronavírusu trpel dramatickou mierou inflácie či zvyšujúcou sa nezamestnanosťou. Politici a ekonomickí experti v krajine veria, že vznik nového „marihuanového priemyslu“ by mohol pomôcť hospodárstvu krajiny. 

Libanon legalizoval pestovanie marihuany na lekárske použitie
zdroj: ilustračný obrázok / unsplash.com

S novým zákonom nesúhlasia všetci, no aj tak ho podporili

Jedným z nich bol aj poslanec Slobodného vlasteneckého hnutia Alain Aoun, ktorý sa pre The Independent vyjadril, že má morálne a sociálne výhrady, no v dnešnej dobe je potrebné akýmkoľvek spôsobom pomôcť ekonomike, preto návrh podporil. 

Marihuana sa začína čoraz viac legalizovať po celom svete a podľa niektorých ľudí bude do 20 rokov legálna všade. Jedným z nich je aj právnik Kfir Kachlon, ktorý hovorí, že legalizácia kanabisu je len otázkou času. Marihuana totiž podľa neho nie je návyková a dokáže liečiť. 

 

 

 

 

 

Zdroje: TheNational, GoodNewsNetwork, Independent

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK