Lidl bude od zajtra predávať špeciálnu polievku, jej kúpou prispeješ na dobrú vec

  • Reťazec sa stal partnerom Roka prevencie a už zajtra uvedie do predaja instantnú hráškovú polievku v špeciálnom obale
  • Jej kúpou prispeješ na liečbu rakoviny prsníka
lidl (1)
archív Lidl
  • Reťazec sa stal partnerom Roka prevencie a už zajtra uvedie do predaja instantnú hráškovú polievku v špeciálnom obale
  • Jej kúpou prispeješ na liečbu rakoviny prsníka

Prevencia je niekedy dôležitejšia ako samotná liečba a jej úspešnosti výrazne pomáha. Rok 2019 je rokom prevencie vo všeobecnosti a práve preto sa Lidl spojil s Ministerstvom zdravotníctva SR.

Reťazec, ktorý sa stal partnerom Roka prevencie, uvedie od zajtra do predaja špeciálnu hráškovú polievku, ktorá sa stane symbolom celej kampane. A nie náhodou. Práve hrášok predstavuje veľkosť nálezu,  ktorý je taký malý, že ak sa včas odhalí, úspešnosť liečby dokáže byť výrazná.

Limitovanú edíciu hráškovej polievky ponúkne na svojich pultoch vo všetkých predajniach na Slovensku. Z každého predaného kusu zároveň prispeje sumou 5 centov na liečbu rakoviny prsníka. Obaly budú mať ružový vizuál a hrášok sa stal akýmsi symbolom na boj proti rakovine prsníka.

zdroj: archív Lidl

 

Spoločnosť Lidl sa už do podobných projektov zapojila aj v minulosti. Keď sa naskytla možnosť spolupráce s ministerstvom zdravotníctva, považovala to za prirodzené pokračovanie svojich predošlých činností.

Naša podpora bude mať podobu informačnej kampane. V letáku bude tomuto projektu venovaná dvojstrana. Samotná polievka je komunikačný nástroj. Jej príprava je rýchla a nenáročná. Ušetrený čas môže žena investovať do seba, do vyšetrenia,“ povedal pre Startitup vedúci úseku komunikácie spoločnosti Lidl Slovensko Tomáš Bezák.

Je dôležité bojovať proti rakovine a zbytočným úmrtiam

Štátom riadené skríningy rakoviny prsníka posunulo ministerstvo zdravotníctva na vyššiu úroveň a k prevencii sa aj týmto spôsobom snaží pristupovať zodpovednejšie. Vďaka nemu sa dokáže choroba zachytiť v momente, keď o nej ešte ani samotný pacient nemusí vôbec nič tušiť. Práve v takomto štádiu je ochorenie liečiteľné a vyliečiteľné.

Mamografia dokáže zachytiť nádor v takom včasnom štádiu, kedy ešte nie je fyzicky viditeľný alebo samovyšetrovaním nahmatateľný. Spoľahlivosť vyšetrenia dosahuje v súčasnosti až 95 %. Nález môže mať pokojne veľkosť len 5 milimetrov a prístroj ho poľahky dokáže diagnostikovať. Je menší ako hrášok. Preto spojitosť medzi hráškom, hráškovou polievkou a prevenciou rakoviny prsníka, na ktorú tak výrazne apeluje Ministerstvo zdravotníctva.

zdroj: archív Lidl

 

My, ako štát, sa budeme snažiť zabezpečiť naše pracoviská najlepšími prístrojmi a špecialistami. Vykonávame kontroly, aby žena na jednom mieste dostala kompletný servis. Chceme tak zabrániť absolútne zbytočným úmrtiam žien,“ povedala na tlačovej konferencii ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

Na Slovensku umiera ročne až 300 žien práve preto, lebo nepodstupujú pravidelné skríningové vyšetrenia rakoviny prsníka. Ministerka ďalej uviedla, že vyspelé škandinávske krajiny a západoeurópsky svet, v ktorých je tento skríning plne rozbehnutý, dokázali podľa štatistík znížiť úmrtnosť na rakovinu prsníka až o 35 %.

Na Slovensku sa doposiaľ nachádza 10 mamografických centier a cieľom ministerstva je do konca roku 2019 scertifikovať 25 až 30 takýchto centier. Ženám nad 50 rokov domov pošlú pozvánky na skrínigové vyšetrenie. Tie slúžia zároveň aj ako výmenný lístok na vyšetrenie, kde zároveň nájdu aj zoznam mamografických pracovísk.

zdroj: archív Lidl

Zdroj: health.gov.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech