Lidl opäť podal pomocnú ruku vážne chorým novorodencom

  • Vďaka podpore zákazníkov získa všetkých 52 pracovísk na Slovensku umožňujúcich bezplatný pôrod zostavu život zachraňujúcich prístrojov pre novorodencov
  • V celkovej hodnote takmer 4 500 000 eur
Zlava M. Gala, Lidl, E. Nemcova, primarka novorodeneckeho oddelenia
Lidl
  • Vďaka podpore zákazníkov získa všetkých 52 pracovísk na Slovensku umožňujúcich bezplatný pôrod zostavu život zachraňujúcich prístrojov pre novorodencov
  • V celkovej hodnote takmer 4 500 000 eur

Od 7. októbra mohli zákazníci Lidla získať za každých 20 eur nákupu jednu z troch jedinečných audiorozprávok na motívy príbehov Pavla Dobšinského Mechúrik Koščúrik, Myšacia bundička a Zlatá priadka za symbolické 1 eur. A toto jedno euro opäť dokázalo zázraky. Diskontný reťazec totiž venuje dôležité prístrojové vybavenie všetkým 52 novorodeneckým pracoviskám, ktoré na Slovensku umožňujú bezplatný pôrod, v hodnote celého výnosu z akcie.

 

Prvý set prístrojov odovzdali zástupcovia Lidla vo štvrtok 24. októbra v Ústrednej vojenskej nemocnici SNP v Ružomberku. „Sme veľmi radi, že takéto veľké spoločnosti, aj napriek tomu, že nemusia, myslia na tých najzraniteľnejších, ktorými sú práve novorodenci. O to zvlášť, ak ide o kritických novorodencov. Verím, že život zachraňujúce resuscitačné transportné lôžko pre stabilizáciu novorodenca na pôrodnej sále nájde uplatnenie na našom novorodeneckom oddelení“, uviedol MUDr. Peter Vaněk, riaditeľ ÚVN SNP Ružomberok – FN.

„Dlhodobo sa spolu s našimi zákazníkmi snažíme prispievať k tomu, aby bolo Slovensko lepším miestom pre život a opäť sa nám podarila skvelá vec. Spoločne sme podali pomocnú ruku vážne chorým novorodencom. Pevne verím, že tieto prístroje pomôžu zachrániť a skvalitniť život mnohých detí,“ povedal Matúš Gála,  generálny riaditeľ Lidl Slovenská republika.

zdroj: Lidl

Pomoc predčasne narodeným deťom je o to dôležitejšia, že dlhodobé zdravotné následky sa u nich vyskytujú desaťkrát častejšie ako u donosených novorodencov. Každé 11. dieťa narodené na Slovensku sa na svet vypýta predčasne a mnoho z týchto približne päťtisíc novorodencov potrebuje v prvých, tzv. „zlatých minútach“ svojho života intenzívnu lekársku starostlivosť.

 Od roku 2015 získali slovenské nemocnice umožňujúce bezplatný pôrod od Lidla život zachraňujúce prístroje pre novorodencov v celkovej hodnote takmer 4 500 000 eur. V aktuálnom ročníku projektu Dobré rozprávky mali neonatologické pracoviská možnosť vybrať si z dvoch setov prístrojov.

„Prvý pozostával z resuscitačného lôžka určeného pre oživovanie hlavne nedonosených novorodencov v pôrodnej sále. Svojou osobitou konštrukciou umožní okrem oživovania aj oneskorený podväz pupočnej šnúry dieťaťa po narodení v sterilnom prostredí. Zníži sa tým množstvo komplikácií po narodení a súčasne významne skvalitní život nedonoseného dieťaťa v budúcnosti. Doteraz na Slovensku žiadne pracovisko nevlastnilo takýto prístroj,“ vysvetlil prof. MUDr. Mirko Zibolen, CSc, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre neonatológiu.

zdroj: Lidl

Prof. Zibolen, ktorý je odborným garantom projektu, predstavil aj druhú sadu prístrojov. „Jej cieľom je zabezpečenie dodatočného dýchania počas prevozu z pôrodnej sály na oddelenie a je využiteľná aj v čase, keď je dieťa liečené na oddelení a udržiavané v optimálnom stave pred transportom na špecializované pracovisko.“ Sada umožní aj sledovanie dodávky kyslíka, ako aj monitorovanie krvného tlaku a činnosti srdca. Cieľom použitia prístrojov je, aby deti počas transportu na oddelenie boli optimálne liečené a vyhli sa komplikáciám, ktoré by mohli mať nepriaznivé následky na celý život.

Starostlivosť o vážne choré deti patrí medzi hlavné priority v rámci spoločensky zodpovedných aktivít diskontného reťazca. Popri projekte Dobré rozprávky podporuje Lidl spolu so svojimi zákazníkmi zdravotne znevýhodnené deti aj v rámci kampane Od začiatku v dobrých rukách. V rámci neho pomáha reťazec každý týždeň jednému dieťaťu do troch rokov podľa jeho diagnózy.

Viac informácií o projekte je dostupných na stránke www.spolocenskazodpovednost.sk.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech