Lidl ti zaplatí 2 000 eur a dostaneš služobné auto na súkromné účely. Firma aktuálne začína s veľkým zvyšovaním platov

  • Spoločnosť Lidl pravidelne získava ocenenia pre najlepších zamestnávateľov v krajine
  • Ani v roku 2022 nespí na vavrínoch a významne investuje do platov svojich zamestnancov
  • Diskont sa najnovšie rozhodol zvýšiť svoje mzdové náklady medziročne o 8 miliónov eur
coverr
Lidl
  • Spoločnosť Lidl pravidelne získava ocenenia pre najlepších zamestnávateľov v krajine
  • Ani v roku 2022 nespí na vavrínoch a významne investuje do platov svojich zamestnancov
  • Diskont sa najnovšie rozhodol zvýšiť svoje mzdové náklady medziročne o 8 miliónov eur

Zvyšovanie platov v Lidli naplno odštartovalo už začiatkom januára 2022. Na novú mzdu sa môžu tešiť zamestnanci predajní a skladov logistických centier. Dôvodom je skutočnosť, že práve títo ľudia stoja dlhé mesiace v prvej línii, nemajú možnosť pracovať z domu, pracujú bez ohľadu na aktuálnu pandemickú situáciu a dokonca aj počas tvrdého lockdownu.

„Zaslúžia si, aby sme našu vďaku vyjadrili aj konkrétnymi krokmi, a preto sme sa rozhodli zvýšiť im plat od 1. januára 2022,“ vysvetlil generálny riaditeľ Matúš Gála a dodal: „Sme presvedčení, že najväčší zmysel majú koncepčné kroky, a preto sme namiesto jednorazovej odmeny či trinásteho platu zvolili cestu zvýšenia základnej mzdy. Záväzok zvýšených platov je trvalý a platný bez ohľadu na vývoj pandémie.“

Platí, že zamestnanci tu dostanú každý rok viac než rok predtým. Lidl je podľa rôznych ukazovateľov najlepšie platiaci reťazec na trhu. Deklaruje, že sa neskrýva za výkonnostné odmeny či iné flexibilné príplatky.

Zamestnanec totiž pri variabilnej zložke platu nikdy presne nevie, čo môže na konci mesiaca očakávať. Diskont si preto už pred rokmi zvolil iný a nie celkom bežný, no férový prístup.

Každý zamestnanec už pri podpise zmluvy presne pozná vývoj svojej mzdy na najbližšie štyri roky a automaticky sa ponúkajú zmluvy na dobu neurčitú. Plný pracovný úväzok v predajniach je pritom 38,75 hodiny týždenne.

Reťazec má veľké ambície – chce zamestnancom ponúkať najatraktívnejšie platové ohodnotenie v celom segmente. Aktuálne zvyšovanie platov firma komunikuje kampaňou Šťastný nový plat, v ktorej vystupujú reálni zamestnanci diskontu.

Nemá to byť ale výlučne o plate. Benefity, ktoré môžeš vo firme získať, dosahujú hodnotu 370 eur na osobu za rok. Pri viac ako 6 000 zamestnancoch predstavuje táto investícia dva milióny eur. Diskont sa tiež otvorene hlási k diverzite a inklúzii. Jednoducho povedané, neuznáva žiadne rozdiely medzi zamestnancami.

Firma zaviedla aj viaceré výhody nad rámec Zákonníka práce. Patrí sem, napríklad, dovolenka nad rámec zákona pre zamestnancov do 33 rokov do 25 dní ročne či doplnkové penzijné pripoistenie vo výške 200 eur ročne po odpracovaní jedného roka.

Poteší aj stravné v hodnote 4 eurá na deň. Navyše, keď oslavuješ jubileum, dostaneš od firmy darček v podobe kytice alebo praliniek. Pri 10-ročných jubileách každý zamestnanec dostane aj strieborný odznak, diplom a prémiu.

Desiatky voľných pozícií

Lidl aktuálne hľadá viac ako 280 nových zamestnancov. Otvorené sú napríklad manažérske pozície, a to na predajniach v rôznych kútoch Slovenska. Výnimkou nie je ani Bratislava, kde je ponúkaný nástupný plat 1 900 eur mesačne. 

Ak ťa láka pozícia manažéra predajne, budeš viesť tím s približne 30 zamestnancami – organizovať ich prácu, úlohy a pracovné zmeny či starať sa o ich rast, ako aj nábor nových zamestnancov. Na tejto pozícii by si sa nemal báť zodpovednosti. Budeš pomáhať svojmu tímu všade, kde ťa bude potrebovať – v predajni aj v sklade.

Stačí, ak máš ukončené stredoškolské alebo vysokoškolské vzdelanie, získal si aspoň dvojročné skúsenosti s vedením ľudí a máš pozitívny prístup k obchodu. Nemal by ti chýbať tímový duch, spoľahlivosť a príjemné vystupovanie. Zíde sa, ak vieš na seba prevziať zodpovednosť a si odolný voči stresu. Cení sa aj analytické myslenie a dobré komunikačné schopnosti.

V ponuke je aktuálne aj pozícia junior nákupcu. Ide o pozíciu, na ktorej prevezmeš vlastný sortiment predávaných produktov a budeš zaň zodpovedať. Nástupná mesačná mzda pri úväzku 40 hodín týždennej je v tomto prípade 2 000 eur.

Cieľom pozície je vyškoliť špičkových manažérov počas 18-mesačného komplexného zapracovania, ktoré sa skladá z troch fáz: V prvej fáze získaš základné vedomosti a znalosti v rámci oddelení na úseku nákupu, v druhej sa bližšie zorientuješ a zoznámiš s procesmi a celkovým chodom predajní a logistických centier a v poslednej si zapracovanie prehĺbiš.

Naučíš sa rozlišovať kvalitu produktov a zabezpečovať požadovaný objem a pripravíš sa na vyjednávanie podmienok spolupráce s obchodnými partnermi. Budeš tiež sledovať trendy na trhu a zabezpečovať rozvoj produktového portfólia. Po úspešnom absolvovaní finálneho hodnotenia preberieš pozíciu nákupcu či nákupkyne a s ňou zodpovednosť za svoj sortiment predávaných produktov.

Lidl pre Startitup potvrdil, že má pre všetkých zamestnancov pripravený premyslený a na mieru šitý „onboarding“. V rámci neho získajú uchádzači všetky potrebné vedomosti a nástroje na výkon svojej práce.

„Našich zamestnancov rozvíjame priebežne v oblasti soft aj hard skills. Podľa potreby ide o pravidelne sa opakujúce, ale aj ad hoc školenia – vrátane tém ako komunikácia so zákazníkom a podobne.“

Spoločnosť dodáva, že v predajniach sa v zásade funguje dvojzmenne, no veľká časť zamestnancov má nejaký typ skráteného úväzku. Plný pracovný čas tu predstavuje 38,75 hodiny týždenne.

Zdroj: Lidl

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie