Liečivá voda a najväčší vodopád v Európe. 8 výnimočných miest, ktoré sa oplatí navštíviť v susedných krajinách

  • Slováci si zvykli jazdiť na dovolenky do exotiky, prípadne do našich hôr
  • Ak však chceš vypadnúť za hranice, no nechceš cestovať príliš ďaleko, máme pre teba super tipy na výlet
Pixabay/ wandski, maxmann
  • Slováci si zvykli jazdiť na dovolenky do exotiky, prípadne do našich hôr
  • Ak však chceš vypadnúť za hranice, no nechceš cestovať príliš ďaleko, máme pre teba super tipy na výlet

Každá krajina v sebe skrýva obrovské množstvo vzácnych krás. Či už je to kultúrne, historické alebo prírodné dedičstvo, všetky majú čo ponúknuť. 

Ak patríš k tým, ktorí neradi trávia dovolenku na preplnenej pláži, chceš spoznať iné hory ako len tie naše, poznať kultúru našich susedov a skúsiť niečo nezvyčajné, máme pre teba malú pomoc. Tieto jedinečné miesta čakajú, kým ich navštíviš. 

 Hollókő

Ak sa vydáš do Maďarska, odporúčame ti navštíviť tento klenot ľudovej architektúry. I keď ti môže pripomínať napríklad slovenské Čičmany či Vlkolínec, dedinka Hollókő nie je skanzen, je trvalo obývaná.

Jej obyvatelia stále zachovávajú tradície z čias 17. a 18. storočia. Pre návštevníkov organizujú folklórne podujatia a vyučujú remeslá. Okrem múzea krojovaných bábik, poštového múzea, kováčskych a hrnčiarskych dielní musíš určite vidieť aj kostolík a už spomínaný hrad nad dedinkou.

Okrem múzea a už spomínaného hradu musíš navštíviť aj kostolík v srdci dediny

Táto živá história pod hradom s rovnakým názvom ťa možno neohúri svojou rozlohou, jej jedinečná architektúra a atmosféra ti však vyrazia dych. 

Hevíz

Ak plánuješ stráviť svoj voľný čas pri vode, Hevíz je tým pravým miestom. Jedinečná turistami obľúbená destinácia patrí medzi najväčšie termálne jazerá na svete. 

Okrem prostredia obkľúčeného stromami ťa uchvátia aj krásne lekná na hladine jazera. Hevíz predstavuje typické miesto na relax a oddych a tomu zodpovedá aj jeho okolie. Konajú sa tu rôzne koncerty aj street food festivaly. 

O vode v jazere sa hovorí, že je liečivá, takže sa ju určite oplatí vyskúšať. Jej teplota sa pohybuje od 24 do 37 stupňov. 

Dachstein

zdroj: Pixabay/ maxmann

Ak túžiš ujsť pred letom do hôr, no chceš skúsiť niečo iné ako Slovensko, Dachstein ťa určite nesklame. Výhľad ako z rozprávky ti ponúkne druhý najvyšší vrchol severných vápencových Álp.

Okrem toho, že sa tu nachádza jedno z najkrajších lyžiarskych stredísk, skúsiť tu môžeš aj nezabudnuteľný adrenalínový zážitok.

Známou atrakciou, ktorá určite stojí za to, je Suspension bridge, na konci ktorého sa nachádzajú schody do prázdna. Lanovkou sa dostaneš až na slávny Skywalk, ktorý sa vo výške 2 650 metrov nad morom nachádza nad 500 metrovou priepasťou.

Jedinečný výhľad na okolie, visuté mosty a nekonečný les si ťa určite získajú. Priprav sa však na veľké množstvo turistov, preto bude lepšie, ak si cestu lanovkou zarezervuješ vopred. 

Krimmelské vodopády

V horách ostaneme aj pri druhom mieste, ktoré by mal aspoň raz v živote navštíviť. Najväčšie vodopády nie len v Rakúsku ale aj v Európe vytvárajú jedinečnú scenériu spojenú s očarujúcou okolitou prírodou. 

Voda vo vodopádoch je napájaná potokom z topiaceho sa ľadovca a na konci sa vlieva do rieky Salzach. Vodopády padajú v troch samostatných stupňoch, dolný vodopád má výšku 140 metrov, stredný 100 metrov a horný 145 metrov. 

Aby si si dokázal predstaviť množstvo a silu vody, ktoré sa tu nachádza, v priemere tu za sekundu prejde 6 metrov kubických vody. Počas dažďov alebo topenia ľadu je to 150 až 167 metrov kubických za sekundu. 

Za prechádzku turistickým chodníkom si síce budeš musieť zaplatiť, no určite toto rozhodnutie neoľutuješ. Je totiž preukázané, že vodopády priaznivo vplývajú na ľudí s alergiami, astmou alebo dýchacími problémami. Navyše, vyčistenie hlavy v lese uprostred šumu padajúcej vody má stimulujúci účinok na imunitný systém.

Český Krumlov

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

🇨🇿 Day off was worth it! Empty city and empty sky!▪️Отгул стоил того! Пустой город и свободное небо!

Príspevok, ktorý zdieľa Alex Rembish | Drone pilot (@arembish),

O Českom Krumlove si už možno počul. Ak sa rozhodneš zavítať sem, priprav si minimálne týždeň. Užiť si mesto a jeho okolie za kratší čas je nemožné. 

Mesto vyzerá akoby tu zastal čas. Okamžite si ťa získa svojou nezvyčajnou architektúrou, meštianskymi domčekmi s typickými červenými strechami. Popri prechádzke cez poprepletané malebné uličky narazíš aj na fontánu s morovým stĺpom, múzeum voskových figurín alebo renesančnú radnicu.

Dominantou okolia je jednoznačne Štátny hrad a zámok, ktorý sa týči na skale nad Vltanou. Jeho zámocký areál patrí k najrozsiahlejším v strednej Európe. Keď už tu budeš, určite nesmieš obísť unikátne otáčavé hľadisko pre divadlo pod holým nebom. Pri návšteve určite nesmieš vynechať jedinečný gurmánsky zážitok v stredovekých kaviarňach a krčmách. 

Iba 30 kilometrov od mesta leží malebná dedinka, ktorú by si nemal pri svojom výlete obísť. V Holašoviciach sa podarilo zachovať pôvodné české domčeky, vďaka čomu získali čestné miesto na zozname UNESCO. 

Krkonoše

Ak poznáš Krkonoše iba z rozprávky o veľkom vládcovi hôr, je čas napraviť to. Najstarší český národný park ti ponúka obrovské množstvo zábavy, ale aj priestor na turistiku a relaxáciu. 

Za návštevu stoja lanové parky v Špindlerovom mlyne alebo bobová dráha, ak patríš k milovníkom adrenalínu. Okrem toho sa tu nachádza jedna z najstarších českých sklární a ak túžiš po oddychu, určite sa ti zapáčia kúpele Belohrad.

Krkonoše majú čo ponúknuť najmä pre turistov, ktorí túžia po dobrodružstve v prírode. Najznámejšími bodmi parku je Dvorský les, Pančavský vodopád alebo prameň rieky Labe. Ak si trúfaš, nevynechaj najvyššiu horu Českej republiky „Sněžku“. 

Výlet je spojený s nezabudnuteľným výhľadom na údolia plné prastarých stromov, horských lúk, vodopádov a najmä skalnatých hrebeňov. Výhľady si môžeš užiť aj na bicykli, keďže cestičky sú upravené aj na cyklistické výlety. 

Gdansk

zdroj: Pixabay/drzalek83

Na pobreží Baltského mora a pri Gdanskom zálive leží jedno z najstarších, no najmä najkrajších miest Poľska. Priprav sa však na to, že ťa čaká naozaj dlhá cesta. Konečný výsledok však určite stojí za to.

Priamo v prístave sa nachádza  historický žeriav, ktorý v minulosti pomáhal lodiam vykladať tovar, dnes je súčasťou námorného múzea a neodmysliteľnou súčasťou mesta. 

Dominantou okolia je Kostol Panny Márie zo začiatku 16. storočia. Zaujímavý je nielen svojím štýlom a nádherným výhľadom na mesto, ktorý sa ti naskytne z veže, no najmä kvôli svojej histórii. Patrí totižto k najväčším tehlovým svätostánkom na svete. 

Pri návšteve Gdanska ťa čaká množstvo príjemných prekvapení a zážitkov. Jedinečnú atmosféru si najviac vychutnáš na Kráľovskej ceste, ktorá ťa zavedie do srdca starého mesta. Odtiaľ je jednoduché prejsť na Dlugu ulicu, ktorá okrem kaviarní a reštaurácií ponúka aj jedinečný historický a architektonický zážitok.

Vďaka jemnému zdobeniu budov a cenným maľbám na stenách pripomínajúcim historické miľníky mesta sa budeš cítiť akoby si práve prechádzal tisíc rokov starou históriou. Okrem toho v centre mesta sídli aj historická radnica a navštíviť môžeš aj Shakespearovo divadlo, kde sa pravidelne koná Letná Shakespearova akadémia a Shakespearovský festival s divadelnými predstaveniami.

Ostrov Usedom

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

• 🏆 Unser BILD DES TAGES 📸 wurde von diesem Fotokünstler aufgenommen 💖👩‍🎨 ⠀ — — — > 🤹🏻‍♂️ @janiinewa < — — — ⠀ ————————————————————————— 📸 Wenn du abends nochmal über die Ostsee laufen willst. Ich liebe diese Insel einfach 💞 ▪ ▪ 🤗💎 [ ENG ] If you want to run across the Baltic Sea again in the evening. I just love these island 🙋‍♂️ ————————————————————————— ▪ ▪ ▪ ▪ ————————————————————————— 🌍 Verwende #USEDOMTRAVELLER in deinem Beitrag, um von uns gepostet zu werden 📍 Markiere @usedomtraveller 🏆 Wir unterstützen dein Lieblingsbild ————————————————————————— #travel #urlaub #balticsea #inselusedom #usedom #ostsee #ahlbeck #heringsdorf #bansin #zinnowitz #zempin #koserow #trassenheide #karlshagen #swinoujscie #Świnoujście #uznam #visitgermany #morze #naturfotografie #baltyk #morzebałtyckie #miedzyzdroje #usedomwartetaufeuch #ferienwohnung #fotografie #mvtutgut

Príspevok, ktorý zdieľa ostseeinsel-usedom.com 💎 (@usedomtraveller),

Ak sa predsa len túžiš kúpať v mori, no nie si fanúšik extrémnych teplôt ani návalu turistov, tento ostrov ti ponúkne všetko, čo hľadáš. Možno na chvíľu zabudneš, že sa nachádzaš na Poľsko-Nemeckom území, pretože pri pohľade na okolie sa budeš skôr cítiť ako na jednej z tých lepších amerických pláží.

Nádherné okolie zaliate severským slnkom je len bonus. Ak už tu budeš, navštíviť môžeš napríklad dedinu Peenemünde. Nadchne najmä milovníkov histórie a techniky. Počas 2. svetovej vojny tu stálo výskumné centrum, vznikali tu systémy nočnej navigácie alebo rakety.

Nachádza sa tu aj najväčšia motýlia farma v Európe s rozlohou viac ako 5 000 metrov štvorcových. Žije tu viac než 2 000 motýľov a dostaneš tu jedinečnú príležitosť sledovať zrod života nových motýľov. Ak si jemná duša, tento výlet ti padne vhod. 

O program budeš mať postarané od začiatku do konca, ostrov je naozaj rušné a kultúrne miesto.  Pravidelne sa tu konajú divadelné predstavenia a koncerty priamo na pláži, módne prehliadky aj medzinárodný kabaretný festival. 

Zdroje: thecrazytourist.com, globalgrasshopper.com, edition.cnn.com, theculturetrip.com, discovercracow.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech