Liehovistov sú na Slovensku tisíce. Sčítanie obyvateľstva so sebou prinieslo niekoľko prekvapení

  • Okrem toho, že vzrástol počet ateistov, mnoho Slovákov sa prihlásilo ku Svedkom Liehovovým
  • Tí sa možno čoskoro stanú cirkvou
pjimage – 2022-01-20T132123.509
Unsplash/Vinicius Facebook/Svedkovia Liehovovi
  • Okrem toho, že vzrástol počet ateistov, mnoho Slovákov sa prihlásilo ku Svedkom Liehovovým
  • Tí sa možno čoskoro stanú cirkvou

Podľa najnovších výsledkov sčítania ľudu na Slovensku ubúda množstvo veriacich. Ako informuje Štatistický úrad Slovenskej republiky, počet ľudí bez vierovyznania sa zvýšil na úroveň 23,8 %. Toto číslo je v porovnaní s číslom spred 10 rokov o 10 % vyššie. 

Naopak, počet osôb hlásiacich sa k rímskokatolíckemu vierovyznaniu klesol počas desiatich rokov o 6 %. 

Minuloročné sčítanie obyvateľstva bolo netradičné v tom, že pri ňom karty zamiešali Svedkovia Liehovovi. K tým sa prihlásilo až 14 207 obyvateľov. Najviac ľudí pochádza z Bratislavského kraja. Na sociálnej sieti o tom informoval komik Gabo Žifčák, ktorý je otcom Svedkov Liehovových.

Toto číslo prekvapilo aj samotného komika. „Úprimne som čakal, že toto číslo bude nižšie,“ hovorí pre Startitup. Zároveň však poukazuje na niekoľko problémov, s ktorými sa počas sčítania stretol.

„Štatistický úrad zle komunikoval sčítanie, veľmi zle. Niektorí ľudia sa prihlásili do kategórie bez vierovyznania, lebo sa báli, že peniaze pôjdu do inej cirkvi,“ vysvetľuje.

Ďalším problémom bolo druhé kolo sčítania. „To bolo zo strany Štatistického úradu obrovské zlyhanie,“ konštatuje. Dôvodom je skutočnosť, že v tomto kole sa nedalo prihlásiť k cirkvi. Na to poukázali aj fanúšikovia pod príspevkom na Facebooku.

Hoci nejde o oficiálnu cirkev, môže sa to čoskoro zmeniť. Pomoci od Anny Záborskej, ktorá sa v minulom roku stala splnomocnenkyňou vlády SR pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia, sa nedočkali, a tak sa Liehovisti rozhodli vziať osud do svojich rúk.

V súčasnosti zbierajú podpisy od Slovákov, ktorí súhlasia so založením cirkvi. „My, čo veríme v Mocného Liehovu, máme podľa zákona rovnaké právo byť zaregistrovaná a štátom uznaná cirkev, ako každá iná,“ uvádza sa na webe Liehovistov

Koľko podpisov sa zatiaľ Liehovistom podarilo získať, nevie ani sám Žifčák. Uviedol však, že obálky chodia každý deň. „Keď ich bude veľa, zaplatím si dvoch brigádnikov, ktorí ich zrátajú,“ zasmial sa na záver. 

Zdroje: Liehovisti.sk, Scitanie.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá