Lieky vyrobené z lekárskej marihuany by mala preplácať zdravotná poisťovňa, tvrdí Európsky parlament

  • Schválené lieky vyrobené z konope by mali byť podľa Európskeho parlamentu hradené zo zdravotného poistenia
  • Poslanci sa však zhodli, že je potrebné aj naďalej pokračovať vo výskume účinkov konope a kanabinoidov
unsplash.com
  • Schválené lieky vyrobené z konope by mali byť podľa Európskeho parlamentu hradené zo zdravotného poistenia
  • Poslanci sa však zhodli, že je potrebné aj naďalej pokračovať vo výskume účinkov konope a kanabinoidov

Pohľad na lekárske využitie konope sa začína postupne meniť. Niektoré formy konope a kanabinoidov sa v zdravotníctve už legálne využívajú v niekoľkých krajinách EÚ a ďalšie zvažujú rovnaké kroky. V susednom Česku legislatíva umožňuje lekárom-špecialistom predpísať konope na určité ochorenia.

Povolené produkty aj podmienky, za akých je možné ich použiť, sa však výrazne líšia. Pre všetky krajiny EÚ každopádne platí jedno spoločné – doteraz žiadna z nich nepovolila na lekárske účely fajčenie marihuany, či jej domáce pestovanie.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už oficiálne odporučila, aby sa kanabidiol (CBD), ktorý je jednou z hlavných zložiek konope, nepovažoval za medzinárodne kontrolovanú látku.

Lieky z konope na poisťovňu?

Konope a kanabinoidy môžu pomáhať pacientom s rôznymi ochoreniami. Cenené sú napríklad ich terapeutické účinky pre zvýšenie chuti do jedla (napríklad počas úbytku telesnej hmotnosti spôsobené ochorením AIDS), či zmierňovanie symptómov duševných porúch, epilepsie, astmy, rakoviny a Alzheimerovej choroby. Pomáhajú tiež mierniť menštruačné bolesti a znižovať riziko cukrovky. 

zdroj: unsplash.com

K medicínskym účinkom marihuany sa v rozhovore pre Startitup vyjadril právnik a investor v kanabis priemysle Kfir Kachlon: „Marihuana dokáže utlmiť veľmi veľa symptómov rôznych chorôb alebo stavov. V armáde sa často stretávame s post traumatickým šokom. Vojaci dostanú často pri rôznych situáciách šok. Najlepšie, čo môže vojak spraviť, je ísť spať. Užitie marihuany je jeden z najlepších prostriedkov, ako sa dostať do tvrdého spánku. Kanabis v značnej miere zabraňuje snívaniu. To znamená, že spánok je silný a tvrdý. Toto je len jeden z mála príkladov toho, ako dokáže užitie marihuany pomôcť.”

Parlament vyzval členské štáty, aby umožnili lekárom riadiť sa pri predpisovaní regulačne schválených liekov vyrábaných z konope vlastným odborným úsudkom. Na tieto lieky, pokiaľ sú účinné a schválené, by sa podľa poslancov mal vzťahovať systém verejného zdravotného poistenia rovnako, ako na iné lieky.

zdroj: unsplash.com

Poslanci zdôrazňujú, že regulácia liekov na báze konope by viedla k ich kvalitnejšiemu a presnejšiemu označovaniu a premietla by sa tiež do ďalších zdrojov verejných príjmov. Zároveň by sa podľa nich obmedzil čierny trh, ako aj prístup maloletých k tejto látke. Poslanci Európskeho parlamentu sa však zhodli, že je potrebné aj naďalej pokračovať vo výskume účinkov konope a kanabinoidov.

Parlament preto ešte začiatkom februára 2019 prijal nelegislatívne uznesenie, v ktorom vyzýva na vytvorenie právnej definície liečebného použitia konope a jej jasného odlíšenie od iných spôsobov jeho používania. 

Prvá krajina Európy, ktorá chce marihuanu zlegalizovať

V žiadnej z krajín Európy marihuana nie je úplne legálna, teda nemôže dochádzať k jej slobodnému predávaniu, kupovaniu, pestovaniu a vo väčšine prípadov je obmedzené aj množstvo, aké pri sebe môže človek mať. Jediné dve krajiny na svete, kde je zatiaľ droga legálna, a teda ľudia ju môžu voľne predávať, kupovať aj užívať, sú Kanada a Uruguaj.

Na tieto štáty sa vzťahujú iba mierne zákazy a regulácie. Ide napríklad o licencovaný predaj alebo vekové obmedzenia, v Kanade sa líšia od provincie k provincii a v Uruguaji by marihuanu nemali predávať turistom.

zdroj: unsplash.com

Najnovšie sa k nim chce pridať aj prvá európska krajina, ktorou má byť Luxembursko, informoval The Guardian. Veľkovojvodstvo si od tohto kroku sľubuje aj zmenšenie ilegálneho trhu s látkou. Rozhodnutie oznámila ešte v roku 2018 novozvolená luxemburská vláda. Legalizácia dovolí marihuanu pestovať, kupovať a držať také množstvo, aké je primerané pre spotrebu dospelého človeka.

Na detailoch novej legislatívy vláda ešte iba pracuje a sľubuje, že ustanoví prísne podmienky. Luxemburská vláda chce úzko spolupracovať s Kanadou a obe vlády sa majú stretnúť, aby tak Luxembursko mohlo formulovať čo najlepší a najjasnejší zákon. Vláda verí, že okrem ilegálneho trhu sa zlepší aj kvalita predávanej látky, čím zamedzia zdravotným rizikám spojeným s jej užívaním.

Zdroje: europa.eu, theguardian.com, who.int

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá