Lietadlá by mohli pristávať bez asistencie pilotov, môžu tak urobiť samotní cestujúci

  • Novinka od spoločnosti Cirruc Aircraft ponúka nové možnosti pristávania bez asistencie pilotov
  • Na základe jedného červeného tlačidla môžu tak cestujúci pristáť veľmi pohodlne a bezpečne
BeFunky-collage (6)
Cirrus Aircraft
  • Novinka od spoločnosti Cirruc Aircraft ponúka nové možnosti pristávania bez asistencie pilotov
  • Na základe jedného červeného tlačidla môžu tak cestujúci pristáť veľmi pohodlne a bezpečne

Lietadlá by mohli pristávať bez asistencie pilotov. Spoločosť Cirrus Aircraft, ktorá vyrába malé súkromné lietadlá, otestovala pristávanie bez pomoci pilota pomocou jedného červeného tlačidla. O novinke informuje spoločnosť vo svojej tlačovej správe.

Pristávanie bez pilota by malo byť implementované do lietadiel práve pre prípady skolabovania pilotov – nevoľnosti, náhle infarkty alebo neočakávané komplikácie na palube.

„Našou misiou je urobiť priestor lietadiel viac komfortný a bezpečný“, hovorí Zean Nielsen z Cirrus.

Nový systém dostal názov Autoland a pomocou jeho aktivovania vyhľadá najbližšie dostupné letisko, vyhne sa bez problémov vysokým pohoriam a automaticky naviguje lietadlo na pristávaciu dráhu až pokým úplne nezastane.

Systém dokáže taktiež kontaktovať najbližšie strediská záchranných zložiek v prípade potreby.

Nová technológia by nebola až taká výnimočná, keďže veľmi podobné inovácie už v leteckom priemysle fungujú, ale táto novinka zabezpečuje ľahké pristátie komukoľvek na palube, kto aktivuje „červené tlačidlo“.

„Bezpečný návrat predstavuje ďalší krok smerom k autonómnemu letu a prináša novú úroveň dôvery k celkovým zážitkom z lietania tým, že cestujúcim poskytuje najvyššiu úroveň bezpečnosti a kontroly“, hovorí Zean.

zdroj: Cirrus Aircraft

Možnosť pre väčšie lietadlá

Súčasné systémy boli prispôsobené hlavne na to, aby druhý pilot dokázal v prípade núdze pristáť pomocou uľahčujúcich systémov. Keďže sú piloti zvyčajne v kokpite dvaja, každý musí mať špeciálny tréning na tieto akútne situácie.

Nikdy však nebol pokus aplikovať inováciu, ktorá by naviedla lietadlo na pristávaciu dráhu bez asistencie ľudí. Teraz tak môže ktokoľvek z posádky a cestujúcich v prípade núdze dostať lietadlo na zem aj bez pilotov.

V súčasnosti je novinka aplikovaná len na malé súkromné lietadlá, ale v budúcnosti je predpoklad prepojenia technológie na väčšie dopravné lietadlá.

Zdroj: CirrusAicraft

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech