Lietadlá NATO vzlietli tento rok k ruským strojom 290-krát, oproti minulému roku to bol pokles

  • Väčšina letov sa uskutočnila v pobaltských krajinách
  • NATO muselo často reagovať na ruské stroje, ktoré leteli príliš blízko k európskym hraniciam
NATO
TASR/Martin Palkovič
  • Väčšina letov sa uskutočnila v pobaltských krajinách
  • NATO muselo často reagovať na ruské stroje, ktoré leteli príliš blízko k európskym hraniciam

Bojové lietadlá Severoatlantickej aliancie (NATO) vzlietli tento rok niekoľko stokrát, aby zachytili lietadlá, väčšinou ruské vojenské stroje na severozápade Európy, ktoré leteli príliš blízko lietadiel niektorého členského štátu aliancie. V utorok to oznámilo NATO, informuje tlačová agentúra AP.

NATO uviedlo, že 290 z jeho približne 370 letových misií v roku 2021 reagovalo na aktivity ruských lietadiel. Väčšina týchto vzletov NATO sa uskutočnila v pobaltskom regióne okolo Estónska, Lotyšska a Litvy, kde vojenská aliancia vykonáva operáciu leteckej kontroly.

„Vo všeobecnosti prebehli tieto misie bez incidentov a lietadlá NATO vzlietli preto, aby identifikovali blížiaci sa stroj a odprevadili ho von z oblasti. Len veľmi málo zachytených letov preniklo do spojeneckého vzdušného priestoru,“ uvádza sa vo vyhlásení vojenskej aliancie.

Zachytávajúce lety NATO sú bežným javom. Napriek vysokému napätiu medzi NATO a Moskvou, spôsobenému aktivitami ruských ozbrojených síl pri hraniciach s Ukrajinou v posledných mesiacoch, počet zachytených lietadiel súvisiacich s Ruskom tento rok klesol.

V roku 2020 vzlietli lietadlá NATO k ruským strojom približne 350-krát.

V pohotovosti nad Európou je 24 hodín denne vyše 60 lietadiel NATO, ktorých úlohou je reagovať na prípady, ako neohlásené vojenské lety alebo civilné lietadlá, ktoré z nejakého dôvodu prestali komunikovať s leteckými dispečermi – týchto dôvodov môže byť široká škála, od technických problémov po únos.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie