Lietadlo sa po 4 hodinách letu otočilo kvôli pasažierovi s nesprávnou letenkou

  • Bezpečnosť na palube lietadla je prvoradá
  • Japonské lietadlo sa otočilo po 4 hodinách letu späť kvôli pasažierovi, ktorý nemal byť na palube
  • Pilot sa podľa aeroliniek zachoval správne, niektorí pasažieri si to nemyslia
21753206_10155850854855536_2724572079071394033_o
All Nippon Airwaves
  • Bezpečnosť na palube lietadla je prvoradá
  • Japonské lietadlo sa otočilo po 4 hodinách letu späť kvôli pasažierovi, ktorý nemal byť na palube
  • Pilot sa podľa aeroliniek zachoval správne, niektorí pasažieri si to nemyslia

Keď si sadneš do lietadla, automaticky predpokladáš, že ťa spoľahlivo a rýchlo dopraví z bodu A do bodu B. Pasažieri lietadla japonských aeroliniek All Nippon Airways (ANA) si to určite mysleli tiež. Ich 11-hodinový let z Los Angeles do Tokia sa však skončil predčasne, keď sa piloti lietadla po 4 hodinách rozhodli otočiť to späť na pevninu. Namiesto toho, aby sa pasažieri o pár hodín ocitli v Japonsku, absolvovali 8-hodinový let zbytočne a vystúpili tam, kde nasadli.

Dôvodom manévra bol „nepovolený pasažier na palube“. Nešlo však o žiadneho teroristu či zločinca, cestujúci len jednoducho nastúpil do nesprávneho lietadla. Otázne je najmä to, ako sa mohol cez turniket a letiskovú kontrolu dostať do lietadla s nesprávnou letenkou od úplne inej spoločnosti. Rovnako tiež to, ako je možné, že na to posádka prišla po štyroch hodinách vo vzduchu. Podľa dostupných informácií sa však už na palube všetko vysvetlilo. Pilot napriek tomu postupoval nekompromisne.

Na prípad by sa zrejme rýchlo zabudlo, nebyť toho, že na palube lietadla nesedel známy spevák John Legend s manželkou Chrissy Teigen, ktorá o priebehu incidentu bohato informovala na Twitteri a nebola jediná. Vo svojom poste sa sťažovala, prečo musia pasažieri pykať za chybu jedného človeka a premárniť 8 hodín svojho života. Nezabudla na vtipné posty o tom, ako absolvovala let z Los Angeles do Los Angeles. Na otázky ľudí, prečo neleteli radšej súkromným lietadlom, odpovedala, že medzinárodný súkromný let by stál približne 300-tisíc dolárov.

Chrissy Teigen informovala o 20-minútovom vypočúvaní „podozrivej“ osoby políciou a následne dlhé čakanie na ďalší let. Uviedla, že letecká spoločnosť bola zdvorilá a ospravedlňovala sa za problém, no stále nechápe, prečo radšej nedoleteli do Tokia a osobu s nesprávnou letenkou neposlali späť iným lietadlom. No bezpečnosť bola pre posádku prvoradá a pilot zrejme nechcel nič riskovať. Letecká spoločnosť sa neskôr vyjadrila, že jeho rozhodnutie vrátiť sa späť do Los Angeles podporuje a že bolo správne.

„V čase letu bol veliaci pilot informovaný o nezrovnalosti v zozname pasažierov. Na základe dostupných informácií počas letu spravil správne rozhodnutie vrátiť sa na letisko LAX,“ uviedla letecká spoločnosť ANA a argumentovala zachovaním bezpečnosti pasažierov. Zároveň však priznala, že v tomto prípade zlyhala v poskytnutí najvyššieho zákazníckeho servisu a pasažierom sa preto ospravedlnila. Zatiaľ stále nie je jasné, ako sa mohol pasažier do nesprávneho lietadla dostať. FBI však nikoho nezadržala. 

Dalo by sa polemizovať o tom, či bol krok pilota skutočne nevyhnutný a pasažieri boli v takom ohrození, že sa lietadlo muselo vrátiť. Vo vzduchu samozrejme platia osobitné pravidlá , no mohlo by sa niečo podobné stať vo vlaku či autobuse? Pasažier, ktorý tam nemá čo robiť, by dostal nanajvýš pokutu alebo by musel vystúpiť na najbližšej zastávke. Keďže v tomto prípade človek prešiel leteckou kontrolou, zrejme nemal byť prečo hrozbou, zároveň letenku mal, len na iný let. Pilot sa však na základe interných predpisov rozhodol pre návrat a vyloženie pasažiera v L.A.

Takáto nepríjemná skúsenosť by zrejme naštvala každého, no uznaj, že opatrnosti v dnešnom svete nikdy nie je dosť. Prípad napokon môže priniesť pozitíva v podobe zlepšenia bezpečnostných opatrení letiska tak, aby sa podobné incidenty už nestávali.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech