Lietajúce taxíky nás budú prepravovať už o pár rokov. Z Bratislavy do Trnavy však nedoletíš

  • Spoločnosť Volocopter testuje unikátny koncept
  • Prepravovať záujemcov chcú už o niekoľko rokov
Volocopter
Volocopter, Instagram/Volocopter_official
  • Spoločnosť Volocopter testuje unikátny koncept
  • Prepravovať záujemcov chcú už o niekoľko rokov

Lietajúce taxíky. Spôsob prepravy zo sci-fi filmu, alebo realita? Nech to znie akokoľvek neuveriteľne, podobný druh dopravného prostriedku budú ľudia možno využívať už čoskoro. Firma Volocopter chce spomínaný koncept testovať v júni 2021 vo Francúzsku. Verejnosti plánujú Volocity priblížiť počas olympijských hier, teda v roku 2024. Okoliu by mohol podobný koncept pomôcť vyriešiť nával turistov, ktorý sa pri olympijských hrách očakáva.

Produkuje menej hluku

Spoločnosť Volocopter na sociálnej sieti uviedla, že vyzbierala až 200 miliónov eur na certifikáciu a komerčné spustenie leteckých taxi služieb VoloCity. Plne elektrické dopravné prostriedky VoloCity budú schopné vzlietať aj pristávať vertikálne. Navonok VoloCity vyzerá ako vrtuľník, ale namiesto klasickej vrchnej časti, ako ju poznáme, je koncept vybavený 18 rotormi, vďaka čomu produkuje menej hluku.

Portál Techxplore uvádza, že lietajúci taxík bude schopný ísť až 110 kilometrov za hodinu a prepraví dvoch pasažierov. Na jedno nabitie však prejde iba 35 kilometrov. Francúzsko však nebude prvým mestom, kde firma Volocopter svoj dopravný prostriedok otestuje. Ak si predstavuješ, že ľudia na podobný dopravný prostriedok v radoch čakajú na obrovskom letisku, rovno myšlienku z hlavy vypusti. Spoločnosť chce v mestách umiestniť malé budovy, vedľa ktorých budú stáť vzletové a pristávacie dráhy s názvom VoloPorts.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Volocopter (@volocopter_official)

Francúzsko nebude prvé

Spoločnosť už svoje lietajúce taxíky testovala v rôznych kútoch sveta, vrátane Singapuru. Firma Volocopter na svojom webe uvádza: „Naše VoloPorty majú spájať dôležité mestské uzly a používatelia aplikácie Volocopter by si zas mohli ľahko rezervovať svoje lety. Mestá sa s nami premenia na koncepciu mobility ekonomickým a udržateľným spôsobom.“

Ďalej dodávajú, že sa VoloCity stane prvým komerčne licencovaným Volocopterom vyvinutým podľa vysokých štandardov a požiadaviek Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva: „Náš program intenzívneho testovania sformoval nielen inovatívny dizajn, ale aj celkový výkon modelu VoloCity.“

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Volocopter (@volocopter_official)

Preprava prvých záujemcov

Firmu Volocopter možno považovať za tú, ktorá je vo vývoji elektrických strojov s kolmým vzletom a pristátím najďalej. Portál Czechcrunch tvrdí, že spoločnosť by mohla v nasledujúcich rokoch zákazníkom umožniť cestovanie prostredníctvom lietajúcich taxíkov poháňaných elektoromotormi.

Kompletné certifikácie potrebné k spusteniu tohto projektu by mala mať firma približne za dva roky. „Hneď potom by chceli spustiť prepravu pre prvých záujemcov. Medzi prvými budú obyvatelia Singapuru, ktorý je jednou z hlavných základní spoločnosti, a tiež ľudia v Paríži,“ uvádza Czechcrunch.

Zdroje: Czechcrunch, techxplor, volocopter.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech