Lifehacky, ktoré ti banky nepovedia. Búrame mýty, ktoré ťa zavádzajú každý deň

 • Až 35 % fanúšikov Startitup považuje bankové produkty za chaos, označujú ich za zbytočne komplikované
 • Mnohé nezmyselné obmedzenia sú však dnes už minulosťou – ako banky vyzerajú v roku 2020?
 • Chodenie do pobočiek, volanie na call centrum či nezmyselné poplatky v inovatívnych bankách dnes neexistujú
tbburaniemytov
 • Až 35 % fanúšikov Startitup považuje bankové produkty za chaos, označujú ich za zbytočne komplikované
 • Mnohé nezmyselné obmedzenia sú však dnes už minulosťou – ako banky vyzerajú v roku 2020?
 • Chodenie do pobočiek, volanie na call centrum či nezmyselné poplatky v inovatívnych bankách dnes neexistujú

Až 35 % našich fanúšikov považuje banky za zbytočne komplikované, vyplýva z instagramového prieskumu Startitup.

Pre bežných ľudí je ľahké stratiť prehľad o tom, čo ktorá banka ponúka a ktorá vychytávka je dnes už štandardom. To je však veľký problém, banka je predsa partnerom na celý život a je mimoriadne dôležité vedieť, ktorá vyhovuje tvojim potrebám najväčšmi.

Identifikovali sme preto niekoľko mýtov, ktorým Slováci stále veria, pritom v inovatívnych bankách už nie sú pravdou a nahradili ich omnoho pohodlnejšie a príjemnejšie riešenia.

 

 

Účet v banke môže byť aj zadarmo
 • Každého po skončení školy zaujíma, koľko bude platiť za účet. Niektoré banky ponúkajú výhodné programy odmeňovania, v ktorých sa dá na vedení účtu slušne ušetriť. Príkladom je balík služieb v Tatra banke, ktorý bežne stojí 7 eur. Vďaka Programu odmeňovania však klient môže získať 50 % alebo 100 % zľavu.

  Overiť si to môžeš tu. Tatra banka má na webe kalkulačku výhod – my sme zadali vek 22 rokov a aspoň 15 platieb mobilom mesačne (veľmi ľahko naplniteľný cieľ) a cena sa okamžite znížila na 0 eur. 

  Tatra banka takto klientov motivuje k využívaniu inovácií a je veľmi pravdepodobné, že aj tvoje poplatky budú 0 eur, ak využívaš aspoň základné bankové nástroje.

Vychytávky nemusia stáť peniaze navyše
 • Banky majú na príjemné quality-of-life funkcie už infraštruktúru vybudovanú, nedáva zmysel za ňu platiť. Moderná digitálna banka si dnes poplatky za platby cez telefón (Apple Pay, Google Pay) nepýta. Jedinou výnimkou bývajú SMS notifikácie (cca 0,06 eur).

 

Akokoľvek premakané môžu byť mobilné a webové appky, na niektoré úkony skrátka potrebujeme ľudský kontakt s bankou. Otázka však je, či stačí zavolať, alebo treba navštíviť samotnú pobočku.

Mnohé banky sú pritom orientované práve na pobočky, niektoré úkony kvôli komplikovanej bezpečnostnej infraštruktúre nedokážu vyriešiť ani cez telefón. V zákazníckej podpore tak vyhrávajú banky, ktoré našli inovatívne riešenia fungujúce aj bez osobnej návštevy – napríklad hlasovú biometriu.

Stratil som PIN, potrebujem novú kartu
 • Niektoré banky pri strate PIN kódu vyžadujú návštevu pobočky, kde kód znovu vytlačia (zvyčajne za poplatok cca 10 eur). Inovatívne banky pritom už bezpečné riešenia pri zabudnutom PIN kóde našli, Tatra banka ho ukazuje priamo v mobilnej aplikácii.

  To isté platí aj pri strate občianskeho, dnes už sa vďaka pokrokom v bezpečnosti dá všetko riešiť cez mobilnú aplikáciu, vrátane zmeny priezviska či nového občianskeho preukazu.

Limit platieb len v pobočke
 • Zvyčajne na limit platieb narážame priamo pri platení, kedy nám pobočka už nepomôže. 

  Tatra banka pritom našla riešenie, ako si akýkoľvek limit pohodlne meniť aj cez šikovnú mobilnú aplikáciu za pár sekúnd.

Aj keď je telefonát do call centra zvyčajne nápomocnou skúsenosťou, faktom ostáva, že zaberá čas a mnoho ľudí by si radšej problém chcelo vyriešiť bez ľudského kontaktu, priamo cez webstránku alebo aplikáciu – v roku 2020 by tak všetky základné úkony mali mať svoju alternatívu aj bez potreby kontaktovania call centra.

Každý Slovák však od banky očakáva niečo iné – niekto potrebuje úver, iný zas podnikateľský účet, ďalší len obyčajnú debetnú kartu na bežné používanie.

Bežný účet s balíkom služieb Tatra Personal od Tatra banky je preto taký, aký ho potrebuješ. Možnosti sú nekonečné a benefity a odmeny dostávaš za to, čo vyhovuje práve tebe.

Tatra PersonalTB v skratke:

 • Doma: Neobmedzené bezhotovostné platby; výbery a vklady z bankomatov; trvalé príkazy; SEPA inkasá
 • V zahraničí: Neobmedzené výbery z bankomatov Raiffeisen Bank
 • Buď informovaný: Neobmedzený počet elektronických výpisov z účtu; push notifikácie
 • Stále poruke: Prístup vďaka mobilnej appke Tatra banka a Internet banking

 

 • Navyše: Bezkontaktná debetná karta VISA Electron na počkanie; Voliteľné prečerpanie a sporenie 3 rôznymi spôsobmi
 • Navyše: Platba mobilom cez Apple Pay a Google Pay, platby kartou na internete cez mobilnú aplikáciu; prehľad o výdavkoch vďaka Spending report

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech