Limit dve papriky na zákazníka a zdraženie o 100 %: Za neúnosným zdražením môže byť dohoda reťazcov (ANALÝZA)

  • Európa čelí nedostatku zeleniny, kým vo Veľkej Británii zelenina naozaj chýba, EÚ čelí veľkému zdražovaniu
  • Nová analýza naznačuje, že krízu mohli využívať potravinárske reťazce zámerne
zelenina
Unsplash/Jan Canty
  • Európa čelí nedostatku zeleniny, kým vo Veľkej Británii zelenina naozaj chýba, EÚ čelí veľkému zdražovaniu
  • Nová analýza naznačuje, že krízu mohli využívať potravinárske reťazce zámerne

Na konci februára boli britské obchodné reťazce nútené pristúpiť k radikálnemu kroku. Začali obmedzovať nákup zeleniny jedným zákazníkom.

Veľkoobchodné reťazce Tesco a Aldi obmedzili počet kusov na tri paradajky, papriky a uhorky. Reťazec Asda pridal obmedzenia aj na šalát, brokolicu, karfiol a maliny, uvádza The Guardian.

V reťazci Morrisons si zákazníci môžu kúpiť dva kusy paradajok, uhoriek, šalátov a papriky.

Britskí politici tvrdia, že za nedostatkom zeleniny je energetická kríza a nepriaznivé počasie v Španielsku a Afrike. Mnohí ale tvrdili, že za prázdnymi regálmi je odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie – brexit.

Obyvatelia Únie sa takýmto drastickým opatreniam vyhli. Výnimkou je len Holandsko, ktoré zaviedlo obmedzenie na dve papriky na zákazníka, uvádza Onet.

Napriek tomu, že zelenina sa na policiach reťazcov predávajúcich v EÚ nachádza, jej ceny často dosahujú astronomickú výšku. Niektoré druhy zeleniny zdraželi o 100 %. Portugalsko napríklad hlási nárast cien paradajok oproti minulému roku o 100 %.

Kilo paradajok za 19 eur, zemiaky zdraželi o 39,8 %, cibuľa tiež chýba

Vysoké ceny paradajok hlási takmer každý krajina Únie. Na Slovensku sa kilo paradajok pohybuje na úrovni 4 – 8 eur. No známy britský reťazec vo svojich pobočkách na Slovensku ponúka aj paradajky, ktorých kilo stojí takmer 19 eur.

Práve Slovensko patrí k rekordérom v zdražovaní potravín. Ako sme už informovali, v súčasnosti zastávame tretiu priečku v rámci krajín EÚ, kde najviac stúpli ceny potravín. Pred nami sú len Maďari, ktorí čelia obrovskej inflácii a Litovčania.

Štatistický úrad Európskej únie Eurostat zaznamenal zdraženie zeleniny na Slovensku medziročne o 22,4 %, priemer EÚ je 13,6 %.

Ceny paradajok pritom nie sú jediné čo nás trápi, napríklad obľúbená zelenina Slovákov, ktorú konzumujú takmer denne, vzrástla o 39,8 %, priemer Únie je 20,7 %.

Poľnohospodári tiež tvrdia, že Slovensko aktuálne čelí cibuľovej kríze. Poľnohospodárska spoločnosť Sanagro uvádza, že vyššie ceny cibule a jej nedostatok pocítime do novej úrody, ktorá sa objaví v júni. Kríza ale môže trvať aj dlhšie, uvádza SITA.

Spoločnosť Sanagro sa pritom odvoláva na skúsenosti z poslednej „cibuľovej krízy“ z roku 2019, ktorá bola spôsobená enormným suchom v Európe. Ceny cibule v tom období vyskočili medziročne o 150 percent. „Tento stav trval približne pol roka. Situácia sa upokojila v lete 2019. Aj tentokrát očakávame, že trend bude podobný,“ uviedol Tomáš Kohút zo spoločnosti Sanagro.

Cibuľa sa na Slovensku podľa oficiálnych štatistík pestuje na rozlohe 870 hektárov ornej pôdy, čo Slovákom zaisťuje približne 78-percentnú sebestačnosť v spotrebe. Bežný Slovák ročne spotrebuje v priemere 13 kilogramov cibule.

Za nedostatkom zeleniny, vrátane cibule, je podľa vyjadrení Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory geopolitické napätie a nepriaznivé počasie spojené so záplavami v Pakistane, mrazmi v Strednej Ázii a suchom v severnej Afrike.

„Tajná dohoda" reťazcov mohla prispieť k vysokej inflácii potravín, naznačuje analýza 

Podobné argumenty, kde sa poľnohospodári ale aj pestovatelia zeleniny odvolávajú na energetickú krízu a extrémne počasie, zaznievajú po celej Európe.

Analýza, ktorú zverejnil britsky denník The Guardian, zistila, že veľkoobchodné reťazce aj producenti prispeli k inflácii spojenej s potravinami. Ceny potravín podľa denníka hnali do výšin, ktoré zďaleka presahovali energetické náklady a náklady na pracovnú silu.

Výskumníci z najväčšieho odborového zväzu v súkromnom sektore Veľkej Británie Unite preskúmali vyše 300 spoločností obchodujúcich na Londýnskej burze s cennými papiermi a zistili, že marže spoločnosti prevyšujúce náklady na predaj vzrástli z 5,7 % v prvom polroku 2019 na 10,7 % v prvom polroku 2022.

zelenina
zdroj: Unsplash/Gary Sandoz

„To znamená, že priemerná zisková marža firiem v FTSE 350 vyskočila o 89 % v prvom polroku 2022 v porovnaní s prvým polrokom 2019,“ uvádza sa v správe.

V Spojenom kráľovstve dosiahli Tesco, Sainsbury’s a Asda v roku 2021 spoločný zisk 3,2 miliardy libier, čo je takmer dvojnásobok úrovne pred pandémiou COVID-19, ukazuje 170-stranová správa Unite. Svetoví výrobcovia potravín ako Nestlé za posledných 18 mesiacov tiež zvýšili zisky a marže.

Podľa výskumníkov ide o „tajnú dohodu“ ziskuchtivých reťazcov, ktoré zmanipulovali trh vo svoj prospech, zatiaľ čo čoraz viac ľudí čelí existenčnej kríze.

„Celé priemyselné odvetvia sa rozhodnú využiť krízu, čo vedie k špirálovitým cenám tovarov, ktoré všetci potrebujeme,“ uviedla generálna tajomníčka Unite Sharon Grahamová.

Reťazce odmietajú, že by situáciu využili vo svoj prospech.

Zdroje: The Guardian, Onet, Eurostat, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá