Ling-čch’ bol najbrutálnejším spôsobom popravy v histórii. Z odsúdeného odrezávali kúsky mäsa 3 dni

  • Hoci by sa mala smrť dostaviť do niekoľkých minút, v jednom prípade odsúdený vydržal až tri dni
  • Táto praktika bola v Číne zakázaná až v roku 1905
popravy v minulosti
wikimedia.org/PHGCOM, neznámy autor
  • Hoci by sa mala smrť dostaviť do niekoľkých minút, v jednom prípade odsúdený vydržal až tri dni
  • Táto praktika bola v Číne zakázaná až v roku 1905

Podľa Amnesty International bolo v roku 2021 zaznamenaných až 579 popráv, ktoré sa konali v 18 krajinách. V porovnaní s predošlým rokom ide o 20-percentný nárast. Najvyšší počet popráv sa prisudzuje Číne, no nezaostáva ani Irán alebo Bielorusko. 

Vo väčšine krajín sa využívajú metódy ako sťatie, obesenie, zastrelenie alebo smrtiaca injekcia. Nebolo tak tomu ale vždy a metódy boli v minulosti omnoho brutálnejšie. Za jeden z najhorších spôsobov trestu smrti sa dodnes považuje Ling-čch’.

Podľa portálu Lifee bola táto metóda v Číne zakázaná až v roku 1905, pričom iba niekoľko týždňov pre jej zakázaním prebehla takáto posledná poprava.

Odsúdeným bol Fou Tchou-Li, ktorý tento trest dostal za zabitie svojho pána, mongolského princa. Aby toho nebolo málo, celá poprava bola natočená na kameru. Predpokladá sa, že aj napriek zákazu sa tento spôsob mučenia využíval aj v rokoch 1916 až 1928.

3-tisíc rezov na osobu 

Ling-čch’ sa vykonávala na verejnosti, pričom pre tieto „predstavenia“ boli vyhradené námestia alebo tržnice. Pravidelne ich sledovali obyvatelia mesta, vrátane žien a detí. Hlavným aktérom popravy bol, samozrejme, odsúdený, ktorý bol nahý a priviazaný ku drevenému stĺpu.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: Amnesty International, Lifee, Prima Zoom, Only Men, Hrdelní právo, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá