Lipšic v roku 2022 zarobil viac ako ktorýkoľvek politik. Bežné platy sa pohybujú v desiatkach tisíc (PREHĽAD)

  • Verejní funkcionári sa na prázdne peňaženky sťažovať nemôžu
  • Koľko si zarobia Kotleba, Pellegrini, Fico, Matovič či Lipšic?
peter pellegrini milan mazurek
Ilustračný obrázok, Instagram/reprofoto/peter_pellegrini, Facebook/reprofoto/Milan Mazurek • Republika
  • Verejní funkcionári sa na prázdne peňaženky sťažovať nemôžu
  • Koľko si zarobia Kotleba, Pellegrini, Fico, Matovič či Lipšic?

Asistentky Andreja Danka, Richarda Sulíka, Ľuboša Blahu a mnohých ďalších poberajú „kráľovské“ platy. Viacerí z nich majú za svoje služby rozprávkový plat 3 521 eur, ktorý je vôbec najvyššou možnou sumou, aká môže asistentovi každý mesiac pristáť v peňaženke. 

Na prázdne peňaženky sa však nemôžu sťažovať ani verejní funkcionári či známe tváre politickej scény. Tí si v porovnaní s rokom 2021 ani v roku 2022 finančne nijak výrazne nepohoršili, a to aj napriek dlhodobej kampani k septembrovým parlamentným voľbám. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic si dokonca zarobil viac ako Heger a Kollár dokopy.

Lipšicov zárobok nad stotisíc eur, Mazurek len niečo vyše 40-tisíc

Informácie o platoch daných poslancov, funkcionárov v prokuratúre, či ich spoluvlastníctvach sú verejne dostupné na webe Národnej rady Slovenskej republiky (NRSR). Vo svojich oznámeniach majetkových pomerov zverejňujú údaje o výške príjmov z výkonu verejnej funkcie, ale aj z iných zdrojov za rok 2022. Súčasťou prehľadu sú aj ich vlastnené nehnuteľnosti, vozidlá, cenné papiere a rôzne iné komodity.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka v roku 2022 zarobil 72 607 eur. V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov mal rodinný dom v Piešťanoch a podiely na pozemkoch v Moravanoch nad Váhom. Jeho zárobok sa však od roku 2021 nijak obzvlášť nelíšil, kedy mal z výkonu verejnej funkcie príjem 70 760 eur.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic si výkonom funkcie zarobil 116 320 eur, pričom do vlastníctva nehnuteľných vecí vykázal byt v bratislavskom Starom meste a v bezpodielovom vlastníctve manželov mal dom/chalupu v Borskom Svätom Jure (okres Senica).

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Peter Pellegrini (@peter_pellegrini)

Richard Sulík, ktorý na jarnom kongrese SaS po 15 rokoch skončí vo funkcii predsedu, zarobil 55 708 eur. Vo vlastníctve mal byty v bratislavských častiach Ružinov, Vinohrady a Staré mesto a rodinný dom v katastrálnom území Zlatých Moraviec. Má však záväzok hypotekárneho úveru a autá značiek Škoda a Mercedes.

Jeho bývalý kamarát, Igor Matovič, sa mal ešte lepšie. V roku 2022 si zarobil 63 572 eur. Na rozdiel od neho, Milan Mazurek z Republiky si polepšil o 39 240 eur a 861 eur z iného príjmu. Ten má vo vlastníctve uvedených niekoľko nehnuteľností, vrátane orných pôd, pozemkov s trvalým porastom a rodinné domy. Všetky sa sústreďujú na obec Havka v okrese Kežmarok.

Mazurekov bývalý stranícky kolega, Marian Kotleba, zarobil 10 137 eur, pričom vyše dvakrát toľko, až 21 646 eur, nadobudol z iného príjmu. V kolónke „užívania nehnuteľnej veci vo vlastníctve inej fyzickej alebo právnickej osoby“ má uvedený rodinný dom s pozemkami v dedinke Čerín, neďaleko Banskej Bystrice, byt v tamojšej mestskej časti Sásová a vozidlo juhokórejskej značky SsangYong.

Súčasný premiér Robert Fico predčil Žilinku, z výkonu verejnej funkcie si zarobil 39 240 eur a iný, neuvedený príjem, mu vyniesol ďalších 38 600 eur. Okrem toho má 50 % podiel na vinici v bratislavskej Rači a v dedine Hrušovany pri Topoľčanoch, v ktorej do siedmich rokov vyrastal, zdedil pozemky s ornou pôdou.

Jeho koaličný partner a predseda Národnej rady Slovenskej republiky Peter Pellegrini si z výkonu verejnej funkcie zarobil rovnakú čiastku ako Fico. Vlastní byty v Bratislave a Banskej Bystrici či iné pozemky v dedinách Lukavica, Králiky a v banskobystrickej mestskej časti Radvaň. Na konte má tiež automobily značiek Volvo a Volkswagen.

Zdroj: NRSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá