10 neuveriteľných prírodných divov Slovenska, ktoré inde na svete nenájdeš

  • Čoraz viac cestujeme na miesta, ako sú Island či Nový Zéland, kde je príroda ako z iného sveta
  • Skutočné prírodné unikáty však nájdeš aj u nás, stačí len vedieť, kde hľadať
  • Prinášame ti preto rebríček divov slovenska, ktoré musíš aspoň raz v živote vidieť
BeFunky-collage (16)
Instagram.com/samuherek, benn_lucy, ketejkaa
  • Čoraz viac cestujeme na miesta, ako sú Island či Nový Zéland, kde je príroda ako z iného sveta
  • Skutočné prírodné unikáty však nájdeš aj u nás, stačí len vedieť, kde hľadať
  • Prinášame ti preto rebríček divov slovenska, ktoré musíš aspoň raz v živote vidieť

Kamenný vodopád 

Fascinujúce vodopády, ako napríklad najznámejšie Niagarské či najväčší Salto Angel, lákajú tisícky turistov z celého sveta. Na Slovensku sa stovky metrov vysokými vodopádmi pýšiť nemôžeme, aj keď tu máme zopár pekných napríklad v Slovenskom raji. No máme tu aj niečo, čo inde len tak ľahko nenájdeš, a to je vodopád z kameňa. Ide o 9 metrov vysoký skalný útvar nápadne pripomínajúci padajúcu vodu. Vznikol stuhnutím lávy pred približne 4 miliónmi rokov a spolu s kamenným morom ho nájdeš v prírodnej rezervácii Šomoška na juhu Slovenska.

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Tak ako je Fínsko krajinou jazier, Slovensko je krajinou jaskýň. Na svojom území sa môžeme pochváliť niekoľkými významnými kúskami, napríklad Dobšinskou ľadovou či našou najväčšou Demänovskou. Skutočným divom je však Ochtinská aragonitová jaskyňa, ktorá je aj na zozname UNESCO. Na celom svete sú len tri sprístupnené jaskyne s aragonitovou výzdobou, pripomínajúcou kríčky či koraly. V Európe je len jediná, a to naša slovenská. Jaskyňu objavili náhodou v roku 1954 a napriek tomu, že je oproti iným maličká, je naozajstným klenotom.

Megoňky

Na celom svete sú známe rôzne podivné útvary, ktoré mnohí vnímajú ako dôkaz existencie mimozemských civilizácií. Niektoré prírodné útvary sú totiž tak bizarné, že nedokážeme uveriť, že vznikli prírodnou cestou. Jeden takýto úkaz nájdeme aj na Kysuciach, blízko Čadce, a nesie názov Megoňky. Ide o prapodivné skalné gule s priemerom od 10 centimetrov po viac ako dva metre. Objavené boli v 80. rokoch 20. storočia po odstrele horniny, dodnes však nikto neodhalil ich skutočný pôvod. Predpokladá sa však, že vznikli činnosťou vody za čias pravekého mora.

Čertova skala

Toto je ďalší zo skupiny podivných útvarov. Ide o obrovský balvan, ktorý je posadený na malom kúsočku skaly a pôsobí tak naozaj vratko. Kameň paradoxne váži približne 17 ton a má objem 6,5 metrov kubických. Nájdeš ho v nadmorskej výške 465 metrov v prírodnej rezervácii Boky, v katastri obce Budča na strednom Slovensku. K sopečnému balvanu sa viaže povesť o tom, že ho chcel kedysi na obec zhodiť čert. Vďaka vychádzajúcemu slnku sa mu to nepodarilo a kameň dopadol na strmý skalný zráz. Nič podobné ako tento úkaz údajne v strednej Európe nenájdeš.

Herliansky gejzír

A opäť sme pri spomínanom Islande, ktorý je aj rajom gejzírov. Vodu vytryskujúcu zo zeme však nájdeš aj u nás, pričom sa môžeme pochváliť aj skutočným unikátom. Náš slávny Herliansky gejzír totiž nechŕli horúcu vodu, ale studenú. Ďalšie studené gejzíry sú napríklad v nemeckom Adernachu a na Islande. Ten náš nájdeš v obci Herľany v okrese Košice-okolie a vznikol spojením činnosti človeka a prírody. Aktivoval ho totiž až vrt hlboký 400 metrov. Od roku 1872 je gejzír aktívny s erupciou približne každých 34 až 36 hodín, a to do výšky asi 22 metrov.

Gejzir Herlany

Príspevok, ktorý zdieľa Matt Bond (@ma5thew),

Badínsky prales

Ani za pralesmi netreba cestovať do Amazónie. Stačí zájsť na stredné Slovensko do obce Badín v Kremnických vrchoch, kde sa rozprestiera národná prírodná rezervácia Badínsky prales. Na Slovensku rozhodne nie je jediný, no je jeden z najkrajších a najznámejších. Rozkladá sa na ploche vyše 30 hektárov a tvorí ho nedotknutá príroda, mohutné stromy staré stovky rokov, napríklad jedle biele, zelené machy a vzácne rastliny a živočíchy, ako netopier, vlk, medveď či mlok. Prales má 5. stupeň ochrany, kvôli čomu sa doň môže vstupovať len obmedzene so sprievodcom.

It’s quite sad how much we changed our environment already. I finally went to an old forest with pine trees around 400 years old and I couldn’t believe how massive they were. This place is only 15 minutes from where I live, but the trees are up to 3 times taller. At least compared to what I’d call usual. Some times I envy the old people living here thousands of years ago. They really must have lived in a very different and many times more beautiful environment. • • • • • • @stredneslovensko #slovakia #slovaknature #livingeurope #map_of_europe #awesome_naturepix #earthislimit #creativewanderers #stayandwonder #takemoreadventures #perfectview #amazingtravel #forests #forestpark #forrestpark #forestgreen #natures #awesomeglobe #thisisslovakia #beautifulslovakia

Príspevok, ktorý zdieľa Sam Uherek (@samuherek),

Haluzická tiesňava

Úplne voľne sa však môžeš pohybovať v jednej z najkrajších slovenských tiesňav, ktorá tiež pripomína prales. Nachádza sa blízko Nového Mesta nad Váhom, v obci Haluzice, kde nájdeš aj magickú zrúcaninu románskeho kostolíka. Samotná tiesňava vznikla erozívnou činnosťou Haluzického potoka, má dĺžku 1 kilometer, hĺbku asi 50 metrov a širku 200 metrov. Tiesňava navyše stále rastie. Nájdeš tu úžasnú vegetáciu, niekoľko maličkých vodopádov, náučný chodník a ďalšie zaujímavosti. Ide o nenáročnú prechádzku, ktorú si však každý milovník prírody zamiluje.

Jazero Beňatina

Takých obyčajných jazier je na Slovensku aj na celom svete tisíce, ale toto je predsa len niečím jedinečné. Čím? Svojou úžasnou farbou, ktorá s pomocou slnečných lúčov naberá smaragdové a tyrkysové odtiene a mnohým tak pripomína Plitvické jazerá. Toto čarovné jazero nájdeš blízko rovnomennej obce Beňatina a vzniklo zaplavením niekdajšieho travertínového lomu. V skalných stenách okolo jazera môžeš aj dnes nájsť množstvo skamenelín a tiež zvláštny 5-metrový útvar, ktorý je vraj odtlačkom pravekej veľryby. Kúpanie je na vlastné riziko, ale stojí za to.

#benatina #krasyslovenska

Príspevok, ktorý zdieľa Ján Tuji Ketejka (@ketejkaa),

Park tmavej oblohy

Kde na Slovensku je najväčšia tma? Nie pod lampou, ale v Národnom parku Poloniny. Nachádza sa tu totiž Park tmavej oblohy Poloniny, ktorého patrónom je kozmonaut Ivan Bella a ktorý bojuje proti svetelnému znečisteniu a chráni prirodzene tmavú nočnú oblohu. Čo to laicky povedané znamená? Práve na tomto mieste sú skvelé podmienky pre pozorovanie nočnej oblohy. Môžeš tak vidieť žiarivé hviezdy, mliečnu dráhu a ďalšie vesmírne telesá, čo je v dnešnej dobe kvôli svetlám miest takmer nemožné. V národnom parku nájdeš logicky aj observatórium.

Slovenské Rio

Brazílska metropola Rio de Janeiro je pravidelne zasypávaná turistami z celého sveta, a to najmä pre jej Sochu Krista Spasiteľa, ktorá sa týči nad mestom. Málokto však vie, že podobnú sochu máme aj na Slovensku, konkrétne v nenápadnej obci Klin blízko Oravskej priehrady. Ide o kópiu svetoznámej sochy vysokú necelých 10 metrov, ktorá sa týči nad Oravou na kopci Grapa vo výške 686 metrov nad morom. Autorom výslednej vytesanej sochy je Peter Ganobjak a napriek tomu, že v porovnaní s tou v Riu ide len o malého mravca, váži socha 2,5 tony.

Ako vidíš, aj na Slovensku sa máme čím pochváliť. Ak teda miluješ prírodu a objavovanie nových nezvyčajných miest, tieto unikáty by si rozhodne mal mať na svojom výletnom zozname.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá