12 ľudí sa spojilo, aby Slovensku ukázali, že ich povolanie má zmysel

  • Dvanásť úradníkov sa spojilo, aby vytvorilo iniciatívu Dobrý úradník, ktorá má zmeniť pohľad spoločnosti na ich povolanie
  • Vytvorili vlastné "desatoro", v ktorom spísali hlavné body svojej práce
  • Chcú budovať komunitu profesionálov, vzdelávať a informovať
u
dobryuradnik.sk
  • Dvanásť úradníkov sa spojilo, aby vytvorilo iniciatívu Dobrý úradník, ktorá má zmeniť pohľad spoločnosti na ich povolanie
  • Vytvorili vlastné "desatoro", v ktorom spísali hlavné body svojej práce
  • Chcú budovať komunitu profesionálov, vzdelávať a informovať

„Sme úradníci – vizionári, ktorým záleží na tejto krajine a na dobrej správe vecí verejných. Znepokojuje nás, že v našej spoločnosti je povolanie úradníka vnímané častokrát negatívne kvôli zlyhaniu systému alebo prístupu niektorých jednotlivcov.“ Ak aj teba štve čakanie v radoch, negatívne naladená pani za okienkom, behanie z miesta na miesto či množstvo papierov, určite si si už niekoľkokrát na úrady ponadával.

Nie vždy je však za všetky nepríjemnosti zodpovedná úradníčka, ktorá mala náhodou ťažké vstávanie a nie je sto percent času pripravená s úsmevom čakať na dotazy občanov. 12 úradníkov zo Slovenska už tento všeobecne vnímaný spôsob ich práce nahneval a založili tak iniciatívu Dobrý úradník.

​“Myslíme si, že na to, aby bola táto krajina spravovaná dobre, je potrebné podporovať úradníkov, ktorí vnímajú toto povolanie ako svoje poslanie, vykonávajú ho v súlade s etickými kódexom a, čo je najdôležitejšie, pre občana. Vidíme veľa výnimočných a kvalitných ľudí vo verejnej správe, ktorí majú potenciál transformovať ju k lepšiemu a vo svojej snahe si zaslúžia podporu kolegov, ako aj širokej verejnosti.“ Aj preto iniciatíva vydala Desatoro dobrého úradníka, ktoré majú byť alfou a omegou ich práce.

Hoci sa môže na prvý pohľad zdať projekt Dobrý úradník len ako vízia, iniciatíva už dnes vytvára aktívny tlak na spoločnosť a jasné sú už aj výsledky. Vďaka jednoduchému dotazníku vieme, že medzi tri najväčšie problémy povolania úradníka patrí nekonečná byrokracia, manažérske schopnosti nadriadených a slabé zamestnanecké benefity.

Najviac spokojní boli respondeti naopak s komunikáciou s kolegami v rámci odboru, s neformálnymi vzťahmi na pracovisku a všeobecne pracovnými podmienkami. Úradníci vďaka dobryuradnik.sk môžu dať verejnosti najavo, čo ich v ich práci motivuje, čo frustruje, to, že nie sú spokojní s odmeňovaním a korupciou v odbore, ale aj to, že sa tešia na elektronizáciu a vo svojej práci naozaj vidia zmysel.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá