9 dobrodruhov absolvovalo výpravu 40-ročnou Aviou naprieč niekoľkými krajinami sveta

  • Za sebou majú desaťtisíce kilometrov
  • Zažili dobrodružstvá, o akých sa mnohým z nás ani len nesnívalo
  • Stačilo im na to odhodlanie a legendárna Avia
avvv
facebook.com/aviou.cz
  • Za sebou majú desaťtisíce kilometrov
  • Zažili dobrodružstvá, o akých sa mnohým z nás ani len nesnívalo
  • Stačilo im na to odhodlanie a legendárna Avia

Napadlo by ťa niekedy zavrieť 9 ľudí do 40 rokov starej Avie a následne s ňou vyraziť na dva mesiace do Mongolska a Ruska? Presne tento zážitok absolvovala partia mladých dobrodruhov, ktorí posunuli objavovanie krajín na úplne iný level.

Po návrate z výletu plného zážitkov zatúžili po novom dobrodružstve a vybrali sa cestu naprieč Marokom, Západnou Saharou, Škandináviou, Pobaltím, Balkánom a najnovšie aj Južnou Amerikou.

Ale prečo sa vlastne niekto rozhodne precestovať svet plný lacných leteniek dopravným prostriedkom ako je Avia? Partia cestovateľov má na to jasné odôvodnenie. Bez problémov sa do nej totižto zmestí 9 ľudí a pritom zostane miesto aj na veci, ktoré sa človeku naozaj nechce nosiť na chrbte.

To sú napríklad nafukovacie člny na splav mongolských riek, skialpinistické lyže na zjazd hôr v Atlase alebo dostatočné zásoby piva, keď smerujete do „prohibičného“ Nórska. Faktom však je aj to, že Avie sú celkom silné nákladiaky, ktoré slušne zvládajú aj terén a zároveň sú dostatočne „primitívne“, aby ich každý automechanik na svete dokázal opraviť. Tento bonus človek počas 4 mesačného brázdenia Južnej Ameriky naozaj ocení.

Kapitolou samou o sebe bol aj výber posádky, s ktorou posádka zdieľala spoločný domov, ktorú nazývaju aj Amálka. Hľadanie členov na výpravu je pri výletoch vždy rôzne. Majiteľ legendárnej Avie, Vojtěch Wertich, zvykne spriaznene duše hľadať medzi kamarátmi, ale aj na cestovateľských fórach.

Na výpravu po Južnej Amerike tak vyrazila naozaj pestrá skupina ľudí. Napríklad žena, ktorej už výrastli deti, a preto mohla znova začať objavovať nové krajiny. Cestu absolvoval aj vodič kamiónu, ktorý sa zároveň stal aj hlavným vodičom Amálky. Ďalšou členkou bola 25-ročná Lucia Holáňová, ktorá sa prihlásila na základe inzerátu a dokonca absolvovala aj výberové konanie. Uspela, pretože sa cesty absolútne nebála. A dôvod? „Nemôže to byť horšie ako pred dvoma rokmi v Afrike, kde ma uniesli a okradli,“ zdôvodnila svoj záujem vyraziť do sveta.

Možno sa pýtaš, koľko vôbec takáto cesta naprieč svetom Aviou človeka bude stáť. Predsa len, nejde o týždenný trip do Chorvátska. Ale výlet naprieč Uruguayom, Argentínou, Chile, Bolíviou či Peru.

„Najdrahšia je preprava auta cez Atlantik, tá vychádza na takmer 5-tisíc eur. Ďalšou položkou boli letenky za približne 500 eur. Náklady na jednu osobu za jeden mesiac počítame v rozmedzí 400-600 eur, v závislosti od destinácie,“ hovorí Vojtěch Wertich.

Nevšedná expedícia cestovateľom priniesla dávku prístavnej byrokracie, oleja, špiny, naftového zápachu, ale aj nádhernej divočiny Patagonie a patagonské cesty Carretery Austral či spáleniny z vyprahnutej Atacamy, no podľa účastníkov to určite stálo zato a bez váhania by si to zopakovali.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech