9 praktických rád od bohatých ľudí, ktoré ti pomôžu na ceste k finančnému úspechu

  • Či už sa chceš stať rovno milionárom, alebo si vytýčiš skromnejšie ciele, na rôzne rady ako to dosiahnuť narazíš takmer na každom kroku
  • Hoci ti automaticky nezabezpečia samotné bohatstvo, stojí za to sa s nimi oboznámiť
  • Tu je 9 praktických rád od úspešných a bohatých ľudí z oblasti zarábania, investícií, ale aj úspory peňazí
pixabay.com
  • Či už sa chceš stať rovno milionárom, alebo si vytýčiš skromnejšie ciele, na rôzne rady ako to dosiahnuť narazíš takmer na každom kroku
  • Hoci ti automaticky nezabezpečia samotné bohatstvo, stojí za to sa s nimi oboznámiť
  • Tu je 9 praktických rád od úspešných a bohatých ľudí z oblasti zarábania, investícií, ale aj úspory peňazí

1. Aplikuj pravidlo 50/20/30

Snažíš sa si vždy z výplaty odložiť aspoň pár drobných, avšak na konci mesiaca prídeš na to, že sa ti to akosi nepodarilo? Základom šetrenia je nájsť si systém, ktorý budeš pravidelne dodržiavať. Pomôcť by ti malo pravidlo 50/20/30, podľa ktorého sa odporúča rozdeliť svoje príjmy nasledovne:

50 % použiť na nevyhnutné mesačné náklady (nájom, doprava, nákup potravín, a pod.), 20 % by mali predstavovať úspory, a napokon 30 % sú ostatné osobné výdavky na veci, ktoré si z času na čas dopraješ (zábava, nakupovanie oblečenia, hobby, a pod.). Hoci nie je asi vždy príliš možné dodržiavať toto pravidlo bez akejkoľvek odchýlky, jeho efektivita je aj vzhľadom k jeho jednoduchosti veľmi vysoká (viac sa dozvieš TU).

2. Nakupuj vo väčšom množstve a vo výpredajoch

Pravdepodobne by si takýto druh rady od bohatých ľudí neočakával. Faktom však je, že práve týmto spôsobom nakupovania môžeš ušetriť celkom schopnú sumu. Netreba však zabúdať, že aj toto pravidlo má určité obmedzenia. Aj keď výpredaje lákajú zo všetkých strán a v každom období, nakupuj len to, čo skutočne potrebuješ a nenechaj sa nalákať na bezkonkurenčné ceny produktov.

3. Neplať kreditkou

V dnešnej dobe je už bežnou záležitosťou, že pri nákupe vytiahneš radšej z peňaženky kreditnú kartu, než by si so sebou vláčil väčšiu hotovosť. Hoci je to moderné, treba si uvedomiť, že prítomnosť kreditnej karty dokáže vyvolať vnútorný pocit, že nejakú vec okamžite potrebuješ, hoci si ju možno v skutočnosti ani moc nemôžeš dovoliť. A napokon si môžeš aj dodatočne uvedomiť, že si ju vlastne ani tak bezpodmienečne nepotreboval a zaobišiel by si sa aj bez nej.

4. Uprednostni nákupy priamo u výrobcu

Ak túžiš po nejakej veci, ktorú si len nedávno videl v obchode, málokedy ťa napadne, že by si ju mohol mať možno aj priamo od výrobcu, a to veľakrát za omnoho nižšiu cenu. A hoci sa v týchto prípadoch môžeš stretnúť s podmienkou minimálneho množstva objednávok, ešte stále môžeš osloviť svojich kamošov, aby sa zapojili a motivovať ich nižšími cenami produktov.

5. Nakupuj racionálne

Čím menej minieš, tým viac ti ostane. Jednoduchý, ale pravdivý záver. V prípade, ak je tvoje nakupovanie ovládané impulzívnosťou, polož si pred každým nákupom otázky typu: „Naozaj to potrebujem?“ alebo „ Stane sa niečo, ak si to nekúpim?“.

6. Nechoď nad svoje finančné možnosti

Určite sa nájdu ľudia, ktorých láka vidina pekného domu v luxusnej lokalite. A tiež takí, ktorí si ho aj reálne kúpia, hoci niekedy je to motivované sčasti aj tým, že chcú zapôsobiť na svojich známych a priateľov. V tom prípade však často dochádza k problému, že ich finančná stránka nemusí túto situáciu ustáť. Zameraj sa preto na svoj život, nesnaž sa ukázať okoliu niečo, na čo reálne nemáš a radšej ži skromnejší život, ale bez stresu a nepríjemností.

7. Snaž sa dosahovať pasívny príjem

Kto by si neprial dosahovať pravidelný príjem a vyvinúť pritom len minimálne úsilie? Práve väčšina milionárov je dôkazom toho, že sa to dá. Nepotrebujú tvrdo pracovať na to, aby mali stály príjem. Dostávajú peniaze pre to, aby mohli tieto ďalej zhodnocovať. Čas je cennejší ako peniaze. A práve preto je pasívny príjem považovaný za dôležitý.

8. Obklopuj sa úspešnými ľuďmi

Ak sa ti podarí obklopiť ľuďmi, ktorí ťa v tvojej snahe a vízii podporia, bude pre teba prirodzenejšie a jednoduchšie vytvárať kreatívne nápady a pretaviť ich následne aj priamo do praxe. Pusti do svojho života ľudí, ktorí budú pre teba nielen inšpiráciou, ale aj akýmsi hnacím motorom, aby si svoje sny premenil na realitu.

9. A napokon: Peniaze nie sú všetko

Toto nie je ani tak rada, ako konštatovanie. Aj keď je zrejmé, že peniaze sú významným faktorom, ktorý ovplyvňuje kvalitu života, nie sú určite všetkým. Ak si toto uvedomíš a nebudeš mať pred sebou len vidinu peňazí, ale aj ďalšie hodnoty, ktoré sa len tak kúpiť nedajú, úspech príde aj sám. Stačí si vytvoriť zdravé finančné návyky a prehodnotiť svoj postoj.

Zdroj: brightside.me

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech