Prešovčania Karolína a Michal prinášajú na slovenský trh s módou takmer zabudnutú techniku

  • Jankiv Siblings: V dnešnej otvorenej dobe je zobrať úver a kúpiť stroj najjednoduchší spôsob ako začať podnikať
  • V rozhovore nám Karolína prezradila, ako začínali aj čo ich na podnikaní najviac baví
Karolína a Michal z Prešova sa rozhodli postaviť svoj biznis na technike, ktorá sa nevidí tak často. Volá sa plisovanie.
Jankiv Siblings
  • Jankiv Siblings: V dnešnej otvorenej dobe je zobrať úver a kúpiť stroj najjednoduchší spôsob ako začať podnikať
  • V rozhovore nám Karolína prezradila, ako začínali aj čo ich na podnikaní najviac baví

Jankiv Siblings, kto ste? Čo ste? Predstavte sa nám.

Sme súrodenci Karolína a Michal z Prešova. Pôsobíme a tvoríme pod spoločnou odevnou značkou Jankiv Siblings. V našej tvorbe sa špecializujeme na unikátne odvetvie odevného priemyslu – ručné plisovanie. Ide o techniku vytvárania rôznych 3D vzorov, objemov a textúr na látke. Tejto technike sa na Slovensku aj celkovo vo svete venuje len veľmi málo ľudí. Na Slovensku sú to firmy alebo malé dielne, ktoré plisujú väčšinou kroje a sú známe medzi určitou skupinou ľudí. V poňatí ako to robíme my to na Slovensku, dovolíme si povedať, nerobí nikto iný.

Navrhujeme a šijeme prevažne dizajnové sukne na denné nosenie, ale aj spoločenské udalosti. Každú jednu sukňu sami ručne plisujeme a šijeme v našom ateliéri v Prešove. Ako jediní na Slovensku tvoríme dizajnové odevy s prvkami plissé, ktoré si aj sami plisujeme a taktiež disponujeme vlastným vybavením na plisovanie a širokou škálou plisovacích foriem, ktorá sa postupne rozrastá.

Obaja máme vyštudované dve stredné školy. Michal absolvoval Strednú umeleckú školu v Prešove, ja zas Strednú odbornú školu podnikania. Po mojej maturite sme sa obaja rozhodli pre odchod do Liberca, kde sme najprv študovali výrobu odevov a manažment obchodu na Technickej univerzite. Keďže nám táto škola neposkytovala informácie a vedomosti, ktoré sme chceli vedieť a všetko učivo bolo príliš teoretické, tak sme školu opustili. Prestúpili sme na strednú školu, taktiež v Liberci, kde sme sa obaja vyučili za dámskych krajčírov a postupne začali budovať našu značku.

Zakladať rodinný biznis nie je jednoduché. Ako dlho už spolu pracujete? Viete zhodnotiť jeho výhody a nevýhody?

S bratom sme odmalička zohratá dvojica, mimoriadne si spolu rozumieme a náš súrodenecký vzťah je na veľmi vysokej úrovni. Od detstva sme mali spoločnú izbu, hrávali sme sa spolu, riešili problémy a prežívali radosti. Vďaka tomu je nám prirodzené tráviť celé hodiny a dni spolu. Myslím si, že môžem za oboch povedať, že život bez toho druhého si nevieme ani predstaviť. Rodičia nás vychovávali k tomu, aby sme spolu dobre vychádzali a boli si oporou. Vďaka tomu vieme spolu perfektne fungovať.

Poznáme sa, vieme odhadnúť názor a reakciu toho druhého. Sme rozdielne povahy a opačné pohlavia, pravdepodobne preto spolu vieme vychádzať a dohodnúť sa. Taktiež sa skvele dopĺňame a nezažívame ani tzv. ponorkovú chorobu. Obaja sme sa stále chceli odlišovať a robiť niečo iné ako ostatní. Preto, keď sme boli na križovatke našich ciest kam ďalej, bolo pre nás úplne prirodzené vydať sa na spoločnú cestu podnikania. Pracujeme spolu od nášho štúdia na strednej skole v Liberci. Logo vzniklo v tom čase na internátnej izbe, to bol rok 2014. Plisovaniu ako takému sa venujeme dva roky. 

zdroj: Jankiv Siblings

Výhody rodinného podnikania vidíme určite v tom, ako vravievala naša majsterka odborného výcviku, že: „Ve dvou se to líp táhne.“ Stále je pri tebe niekto, kto ťa podrží, s kým môžeš prebrať dôležité kroky, poradiť sa, vypočuť si iný názor a pohľad na vec. Je to tvoja rodina, nemusíš si dávať pozor na slová, môžeme si povedať veci otvorene, tak ako ich myslíme. Tým, že je brat starší, tak máme na určité veci rozdielne pohľady. Sem-tam vznikne aj nejaký plytký konflikt. Potom ako si trošku pokričíme, upokojíme sa, vypočujeme sa navzájom, vymeníme si názory, ktoré dospejú k nejakému úspešnému záveru. Vždy sa nám podarí spoločne sa dohodnúť aj vďaka tomu, že sme obaja ochotní ustúpiť. Nechodíme si predsa odrobiť jednu zmenu do práce, ktorá nás nebaví, my to robiť chceme, baví nás to, je to naše spoločné dielo a chceme napredovať.

Nevýhody sme zatiaľ neobjavili a nemáme výhrady (smiech).

Máte svoje povinnosti presne rozdelené?

Keďže sme obaja vyučení krajčíri, tak sa na celej výrobe podieľame spoločne a ovládame celkový proces výroby. To znamená, že momentálne si všetky výrobky za pomoci externých krajčírok aj šijeme.

Ja (Karolína) sa vo firme venujem tvorivému procesu, jeho umeleckej časti. Navrhujem, vymýšľam, kombinujem látky a vzory plissé. Zároveň komunikujem so zákazníčkami, pomáham im so správnym výberom farby, vzoru a dĺžky sukne, radím im s vytvorením vhodného stylingu na danú udalosť. Taktiež v prevažnej miere propagujem našu značku na sociálnych sieťach, píšem príspevky, blog na náš web a som tzv. výkladná skriňa našej značky, to znamená, že kade chodím, tam si obliekam naše sukne a tým pádom ich aj prezentujem. Odmalička som sa chcela pohybovať v oblasti módy s ľudmi na určitej úrovní. Odev ako celok ma stále fascinoval. Je to taký môj splnený detský sen (úsmev).

zdroj: Jankiv Siblings

Michal je ten, ktorý sa venuje samotnému plisovaniu. Jeho oficiálne povolanie je plissér. Každá jedna látka je plisovaná jeho rukami. Vyžaduje si to vysokú precíznosť, dôslednosť a v neposlednom rade aj poriadnu silu. Vyberá a meria látky do plisovacích foriem, ktoré taktiež aj vyrába. Tieto papierové formy sa nedajú kúpiť, takže tvoria naše hlavné know-how.

Zároveň komunikuje a radí klientom, návrhárom a firmám, ktoré si u nás chcú nechať vyplisovať vlastné látky. Brat sa tiež venuje obchodnej a dizajnovej stránke značky. Vytvoril napríklad grafiku nášho loga a vizitiek. O všetkom však rozhodujeme spoločne. Každý návrh, výber látky, vzor plissé či obchodné rozhodnutie konzultujeme a riešime spolu. Akýkoľvek výstup Jankiv Siblings ide od nás oboch.

Venujete sa veľmi špecifickej technike plisovania látok a navyše tradičnými technikami. Viete popísať proces svojej práce? Prečo nechcete k práci pustiť stroje?

Ako som spomínala, nato, aby bolo možné naplisovať látku je potrebné mať formu, ktorá je vyrobená zo špeciálneho papiera. Forma sa skladá z dvoch častí tak, aby tieto dve časti do seba úplne identicky zapadali. Forma sa ručne plisuje, teda skladá, do požadovaných skladov natesno a zafixuje sa. Takto sa vloží do parného kotla. Na látku pôsobí teplo, para a tlak. Pri teplote 100 – 120°C sa látka plisuje 30 – 90 minút. Týmto sa vytvorí požadovaný vzor, textúra, objem. Po uplynutí časového intervalu sa forma vyberie, nechá sa vychladnúť, otvorí sa a naplisovaná látka sa vyberie von. Takto je proces plisovania hotový, prípadne pri špeciálnych druhov plissé sa môže opakovať.

zdroj: Jankiv Siblings

Prvýkrát sme plisovali v októbri 2016. Produkt, s ktorým sme boli spokojní a bol predajaschopný prišiel približne v máji 2017. Trvalo nám teda viac ako 6 mesiacov, kým sme sa naučili správne plisovať rovné plissé a spracovať takéto látky. Veľmi nám pomohlo aj to, že brat absolvoval pracovnú stáž v zahraničí, vo firme, ktorá sa venuje plisovaniu už vyše 90 rokov a plisuje pre svetové značky. Na Slovensku ani v susedných krajinách sme sa to nemali od koho naučiť, takže všetko to bol pokus-omyl.

Prečo nechceme pustiť stroje? Veď my sme už pustili k práci stroje. Keď začneme pracovať, tak ideme ako stroj (smiech). V dnešnej otvorenej dobe je zobrať úver a kúpiť stroj najjednoduchší spôsob ako začať podnikať. Žijeme v dobe, kedy sa veľa vecí robí strojovo, chladne a na ručné práce sa zabúda. Málokto chce niečo vyrábať vlastnými rukami, lebo si myslí, že je to podradná práca alebo sa mu proste nechce pracovať takýmto spôsobom. Pritom je to to najcennejšie, čo máme. Veľa vecí na základe tejto modernej doby stráca skutočnú hodnotu.

Ručné plisovanie je tradícia, je to niečo výnimočné, niečo, čo pridáva hodnotu, výnimočnosť, exkluzivitu, či už látke alebo odevu. Človek to musí ovládať a musí tomu rozumieť. Je potrebné poznať aj látky a väzby, ako sa správajú, aby sa látka po vyplisovaní nekrútila a „nerobila sa na nej zloba“. Nie je to o tom, že si kúpim stroj, dám do neho látku a je to vybavené. Človek musí mať k tomu bližší vzťah a vášeň. To, čo robíme my je, dovolíme si povedať, umenie. Napríklad na výrobu plisovacej formy je potrebné mať vedomosti a zručnosti: ako ju napočítať, pozahýbať a poskladať tak, aby do seba úplne identicky zapadla. Záleží na každom milimetri. Je potrebná znalosť celkovej výroby. Ide o klasickú metódu z minulosti, ktorá ale pretrváva.

zdroj: Jankiv Siblings

Strojové plissé nájdeš v obchodných reťazcoch. My ale tvoríme exkluzívne výrobky, ktoré sú vo vyššej cenovej relácii, preto je v našom záujme plisovať ich ručne. Stroje vedia vytvoriť len určité sklady plissé, do určitých rozmerov. Sú taktiež dosť finančne náročné a zatiaľ nedisponujeme financiami na ich kúpu. So strojmi sa už vytráca exkluzivita a taká tá pridaná hodnota. Pri ručnom plissé je možné vytvoriť rôzne kombinácie a nevídané vzory. Aj strojové aj ručné plissé ma svoje výhody a nevýhody, niektoré sklady idú vyplisovať ručne a nejde to strojovo a naopak. Zakladáme si však na krásnom ručnom plissé, je to niečo, čo chceme dokonale ovládať a byť v tom špička. Ak sa nám bude dariť, nevylučujeme však ani nákup takýchto strojov.

Nakúpiť látky a všetok ostatný materiál je určite nákladné. S akým kapitálom ste išli do podnikania? Pomohli ste si vlastnými úsporami alebo ste sa spoľahli na banku?

Ateliér v Prešove máme zriadený ako chránené pracovisko, keďže som sa narodila s vrodenou vadou nôh a som ZŤP. Preto sme na financovanie vybavenia ateliéru strojmi využili nenávratný príspevok od úradu práce. V tej dobe to bolo niečo cez 5000 eur. Náš vlastný vklad bol tiež okolo 5000 eur, boli to peniaze, ktoré sme zarobili v Liberci a Prahe a niečo sme mali nasporené.

Za kapitál sme nakúpili základné vybavenie potrebné na plisovanie, ktoré sme riešili zo zahraničia aj zo Slovenska. Ostatné potrebné veci sme dovybavovali neskôr, už zo zarobených peňazí. Úver z banky nemáme žiadny, všetko si zatiaľ financujeme sami. V súčasnej dobe sme otvorení spoluprácam s novými partnermi a sponzormi v rámci investovania do nových plisovacích foriem a rozšírenia našej výroby a dostupnosti našich produktov.

Na trhu ste vlastne len od roku 2016, no určite už viete odpovedať na otázku, či si myslíte, že sa umením/remeslom dá na Slovensku uživiť.

Nášmu podnikaniu sa venujeme na 100%, to znamená, že nijakú inú prácu nemáme. Snažíme sa naplno rozvíjať a napredovať. V posledných mesiacoch sme začali spolupracovať s rôznymi českými a slovenskými návrhármi, módnymi značkami a divadelnými dielňami. Aj keď ten príjem ešte nie je dostatočný a taký ako by sme chceli, každý mesiac sa zlepšuje.

Nevieme vám na túto otázku odpovedať nejako komplexne. Ani to asi nie je možné. Momentálne je náš názor taký, že na Slovensku to všeobecne umelci, dizajnéri a remeselníci stále nemajú ľahké. Je to aj vplyvom fast fashion, konfekcie, rôznych týchto východných návalov a nie veľmi vhodným prístupom ľudí. Ľudia si stále radšej kúpia 5 nekvalitných vecí, povedzme z Bangladéšu, ako jednu kvalitnú, vyrobenú na Slovensku s pridanou hodnotou. Aj keď, ako viete, čo je v dnešnej dobe kvalitné a transparentné? Aj „kvalitné“ značky sústreďujú svoju výrobu do východných a afrických krajín za neľudské minimum výrobných nákladov a v konečnom dôsledku je daný produkt ohodnotený extrémnou sumou…

Ľudia radšej zatvoria oči pred tým, v akých podmienkach sa daný produkt vyrobil, ako mať trvalú radosť z toho, že podporili domáci produkt a ekonomiku. Človek príde do obchodu a vidí plisovanú sukňu ktorá stoji 20 eur. Nie je ušitá veľmi kvalitne, prípadne technologicky nevhodne, plissé nenadväzuje, z odevu trčia nitky. Tak si pozrie naše výrobky a tam je cena okolo 200 eur. Nerozmýšľa nad tým, prečo je tá cena taká, začne len hundrať, že aké je to drahé. Vidí len cenu a neuvedomuje si  že tú sukňu vyrobil niekto naozaj ručne, s láskou, že k tej práci má vzťah a robí ju rád. Nevie si predstaviť, koľko úsilia musel človek vynaložiť na jej výrobu a čo všetko musí ovládať, aby niečo také ponúkol na trh.

Každý, kto podniká alebo niečo vyrába, by si mal za svoje schopnosti nechať zaplatiť. Nejde nám o to tlačiť cenu na minimum, len aby sa pokryli náklady, prípadne ani nepokryli. Nemáme radi, ak to robia iní výrobcovia, nedehonestujú len svoju prácu, ale aj prácu iných. Taktiež nám nejde o to ťahať cenu do extrémny výšok. Ak je niečo unikátnejšie, exkluzívnejšie, má pridanú hodnotu, príbeh a vôňu, je samozrejmé, že to bude mať aj vyššiu cenu. Naše sukne sa bežne v obchodoch nedajú kúpiť a nenájdete ich ani u iných výrobcov. Je za nimi príbeh a veľký kus ručnej práce. Sú využiteľné na mnoho príležitostí a vďaka tomu, že ich šijeme na gumu sú nositeľné naozaj dlhé obdobie. Dúfame, že stále viac ľudí prestane vnímať iba cenovku a pozrie sa na vec aj z iného uhla.

zdroj: Jankiv Siblings

S akými materiálmi najčastejšie pracujete? Máte slovenských dodávateľov?

Používame hlavne materiály, ktorých základom je umelé vlákno. Na týchto materiáloch je totiž plissé trvácne a sklad sa po vypraní nenaruší. Zväčša ide o materiály umelé alebo zmesované s prírodnými vláknami. Vyplisovať sa dá akýkoľvek materiál, no nie u každého plissé vydrží, prípadne je potrebná mimoriadna starostlivosť a šetrnosť. Trvácnosť a stálosť záhybov sa dá zaručiť len na umelých materiáloch, to znamená, že sklad sa nenaruší praním. Plisované odevy si vyžadujú šetrnú starostlivosť a uskladnenie. Nesmú sa žehliť.

Nie je to vec ako napríklad rifle, v ktorých sa môžete kdekoľvek a akokoľvek dlho „váľať“. Tým, že nám doba pokročila a máme k dispozícii čoraz viac materiálov, kde hlavnú zložku tvorí umelé vlákno, plissé sa stáva trvácnejšie a odolnejšie. Na takýchto materiáloch totiž plissé drží najlepšie a zachová si svoju stálosť aj po praní alebo chemickom čistení. Každá jedna látka, s ktorou začíname pracovať a z ktorej plánujeme sukňu vyrábať, prejde spaľovacou skúškou a skúškou stálosti. To znamená, že sa látka vyplisuje, namočí sa do vody s pracím práškom a operie. Následne prejde ešte chemickou čistiarňou. Na zaklade toho sa určia pokyny k údržbe a k sukni sa priloží štítok s informáciami, ako sa treba o sukňu starať a čistiť ju.

V rámci svojho podnikania sa nezameriavate len na samotné plisovanie. Čo všetko robíte navyše?

Naša hlavná činnosť je plisovanie pre vlastnú potrebu značky a plisovanie látok na zákazku pre klientov. Okrem toho je možné si naše modely vypožičať na rôzne príležitosti. Taktiež organizujeme módne prehliadky na spoločenské a firemné eventy. Ja sa vďaka vyštudovanému odboru styling a celkovému vzťahu k móde venujem aj módnemu poradenstvu. To znamená, že pomáha zákazníčkam so šatníkom, sprevádzam ich na nákupoch a pomáham im s výberom nového oblečenia na ich typ postavy s prihliadnutím na ich vkus.

Máte ambíciu rozšíriť svoje podnikanie na viac miest ako váš domáci Prešov?

Prešov je taká naša domovská základňa, kde máme zriadení ateliér. Odtiaľto posielame naše výrobky na celé Slovensko, do Česka, no taktiež do zahraničia. Plisovanie a celková výroba prebieha tu, no len malé percento našich zákazníkov je z Prešova. V súčasnej dobe by sme chceli nadviazať spolupráce s kamennými dizajnovými predajňami v Česku a na Slovensku, kde by si ľudia mohli naše produkty reálne vyskúšať, chytiť a zakúpiť.

Zatiaľ si ich môžu objednať cez náš e-shop. Taktiež máme v pláne expandovať na zahraničné trhy a ponúknuť naše sukne nielen Slovákom, ale aj ostatným ľudom žijúcim v zahraničí.

Čo pripravujete najbližšie?

Naša výroba sa aktuálne venuje sukniam a topom/body s ručne aplikovanou čipkou. Je to momentálny stav, pri ktorom sme sa veľa naučili. Máme v pláne aj iné odevy s prvkami a vsadkami plissé a nové vzory plisovacích foriem, ktoré budú na Slovensku úplne jedinečné. Stále pracujeme na nových formách, vymýšľame nové modely, skúšame, čo sa dá s plissé robiť a aké materiály sú vhodné a na čo.

Snažíme sa zlepšovať naše produkty a dostávať ich čo najviac medzi ľudí. Taktiež plánujeme nadviazať spolupráce so známymi osobnosťami, firmami a dizajnérmi. Počas letných mesiacov sa tak ako aj minulý rok pripravujeme na akciu „Trenčín mesto módy“, kde sa chceme čo najlepšie odprezentovať. Veríme, že slovensko-českú scénu obohatíme o umenie plisovania. Možností je veľa. Tak sa nechajte prekvapiť.

A čo by ste poradili iným začínajúcim podnikateľom?

Nemyslíme si, že práve my by sme mohli radiť. Naše podnikanie berieme ako životný štýl. Nie sú to len prázdne slová z rôznych iných rozhovorov, ale je to naozaj tvrdá práca, obetovanie súkromného života a komfortnej zóny, odhodlanie a vytrvalosť, vízia, pokora, potláčanie naivity, facky, ktoré musí človek znášať. Je to ale aj neopísateľne úžasný pocit, radosť a množstvo novej pozitívnej energie z úspešne dokončenej vlastnej práce, z progresu a hlavne spokojných zákazníkov.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá